محصولات سفید کننده دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

محصولات سفید کننده دندان

سفید کردن دندان ها درمان بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی است و تقریبا هر کسی دلش میخواهد دندان های سفید و براق داشته باشد. سفید کردن دندان ها درمانی انتخابی است که باعث می شود دندان هایی سفید تر و عاری از لک داشته باشیم و لبخندمان زیباتر و جذاب تر شود.
برای سفید کردن دندان ها روش های زیادی وجود دارد از جمله روش های طبیعی سفید کردن دندان ها، محصولات خانگی اعم از خمیر دندان، دهانشویه، چسب و کیت ژل و تری آماده و سفید کردن فوری و حرفه ای دندان ها در مطب.

اگر برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید این کار تحت نظر او انجام می شود بنابراین عوارضی ندارد و مراقبت ها. و احتیاط های لازم در نظر گرفته می شود. علاوه بر این پیش از سفید کردن دندان ها با بلیچینگ، دندانپزشک دهانتان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود شرایط لازم برای سفید کردن دندان ها را دارید.

مثلا اگر دندان هایتان جرم داشته باشند ممکن است بهتر باشد ابتدا جرمگیری انجام بدهید یا اگر پوسیدگی دارید ابتدا دندانتان را ترمیم کنید. محصولاتی که دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند حاوی عامل بلیچینگ با غلظت بالا است. عامل بلیچینگ مواد شیمیایی است که باید با دقت استفاده شود.

بلیچینگ چگونه دندان ها را سفید می کند؟

ترکیبات فعال موجود محصولات شیمیایی سفید کننده دندان از پروکسید هیدروژن تشکیل شده اند. این ترکیب به صورت پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید (کاربامید) استفاده میشود. پروکسید کاربامید ترکیب پایداری است که در تماس با آب شکسته و به پروکسید هیدروژن تبدیل میشود.

در بلیچینگ عوامل رنگ زا که به آنها کروموژن گفته میشود باید از بین بروند. کروموژن ممکن است در سطح دندان جمع شده باشد و لکه های سطحی ایجاد نماید و یا وارد اعماق دندان شده و لکه های داخلی ایجاد کند.

روش پاک کردن لکه های سطحی با لکه های عمیق تفاوت دارد. کروموژنها ممکن است ترکیبات آلی بزرگ با پیوند دوگانه مزدوج باشند یا از ترکیبات فلزی تشکیل شده باشند. تمیز کردن کروموژنهایی که بیشتر از ترکیبات آلی تشکیل شده اند با شکستن پیوندهای دوگانه مزدوج آنها انجام میشود.

در مورد کروموژنهای فلزی تمیز کردن لکه ها سخت تر است. روشهای دیگری که برای سفید کردن لکه های کروموژنهای فلزی وجود دارد عبارتند از لمینت و روکش.

محصولات سفید کننده دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

محصولات سفید کننده دندان

امروزه محصولات زیادی برای از بین بردن لکه های دندان وارد بازار شده اند. انتخاب نوع محصول سفید کننده بستگی به نوع لکه ای که میخواهید پاک کنید، دارد.

با این حال به طور کلی محصولات سفید کننده دندان به سه گروه زیر تقسیم میشوند:

  • پاک کننده ها مثل برخی خمیر دندانها که بیشتر از مواد ساینده و پاک کننده برای پاک کردن کروموژنهای سطح دندان، تشکیل شده اند
  • مواد بلیچینگ که با کروموژنها واکنش داده و رنگ دندان را روشنتر میکنند
  • محصولاتی که هم پاک کننده هستند و هم واکنش بلیچینگ انجام میدهند

کیتهای خانگی سفید کننده دندان عمدتا برای روشنتر کردن لکه های جزئی دندان مناسبند در صورتی که برای پاک کردن لکه های سخت تر، معمولا باید دندانها به صورت حرفه ای در مطب دندانپزشکی تمیز شوند. این که دندان ظرف چه مدت تمیز میشود بستگی به مدت زمانی که دندانها در معرض عامل بلیچینگ بوده اند و غلظت مواد دارد.

خمیر دندان سفید کننده

این خمیر ها در اصل از مقادیر زیادی مواد سایند و پاک کننده تشکیل شده اند. مقدار کمی پروکسید کارباماید یا پروکسید هیدروژن نیز برای کمک به روشنتر کردن رنگ دندانها در این خمیر دندانها ممکن است استفاده شده باشد. با این حال این محصولات عامل بلیچینگی مثل هیپوکلریت سدیم برای سفید کردن دندانها ندارند. خمیر دندان سفید کننده یک تا دو درجه رنگ دندانها را میتواند سفیدتر نماید.

چسب سفید کننده

چسب سفید کننده یک نوار چسب پلاستیکی است که طراحی آن به گونه ای است. که به راحتی بر روی سطح جانبی یا جلویی دندانها که در هنگام لبخند زدن در معرض دید قرار دارند، چسبانده میشود. پس از این که چسب را به دندان زدید، به آرامی ژل پروکسید داخل آن آزاد میشود. و بر روی دندانها تاثیر میگذارد.

چسب سفید کننده برای مصرف خانگی طراحی شده و بهتر است تا دو هفته و هر بار به مدت سی دقیقه روی دندان بماند.

دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

بیشتر بخوانیم:

جراحی کانتورینگ لثه و زیباتر کردن دندان ها

عفونت لثه و افزایش نقص شناختی

عمل جراحی فک

Leave a Comment