مراحل ارتودنسی دیمون چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

آشنایی با مراحل ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون که براکت ها خود باز شونده هستند. و در مقایسه با سایر روش ها، به تنظیم کمتری احتیاج دارند. و به همین سبب نیاز به مراجعات مکرر به ارتودنتیست احساس نمی شود. در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان شما را با مراحل انجام ارتودنسی دیمون آشنا می کنیم:

معاینه

معاینات اولیه صورت می گیرد و عکس های لازم در رادیوگرافی (با استفاده از اشعه ایکس) تهیه می شود. ارتودنتیست با بررسی این عکس ها دقیقا تشخیص می دهد که ساختار دندان ها به چه نوع درمانی نیاز دارد. در این مرحله دندانپزشک باید سایر مشکلات دندانی مانند؛ پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و… را در صورت وجود تشخیص داده و پیش از ارتودنسی، درمان نماید. چرا که ممکن است عدم درمان این مشکلات، اختلالاتی را در درمان ارتودنسی وارد کند.

مطلب پیشنهادی : عادت های نادرست و خرابی دندان‌ها

نصب براکت

پس از درمان سایر مشکلات دندانی و تعیین روش درمان ارتودنسی که ارتودنسی دیمون است. براکت ها با استفاده از چسب های مخصوص روی سطح دندان ها نصب می شود. بعد از نصب براکت ها، نوبت به اتصال سیم ارتودنسی می رسد که از طریق آن، براکت ها به هم وصل و سیستم قوسی شکل ایجاد می شود.
در آخر درباره ی نحوه عملکرد بریس دیمون و نکات مراقبتی لازم به بیمار توضیح داده خواهد شد.

جلسات مراجعه

درست است که ارتودنسی دیمون به اندازه سایر روش های ارتودنسی نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت تنظیم براکت ها ندارد. با این حال لازم است که جلسات دوره ای تنظیم شود تا روند پیشرفت درمان توسط ارتودنتیست کنترل و بیمار هم سوالات خود را بپرسد.

مزایای ارتودنسی دیمون | بهترین دندانپزشک اصفهان

برداشتن بریس

پس از به پایان رسیدن روند درمان به صورت کامل، بریس دیمون برداشته می شود و از دندان های بیمار قالب گیری شده و جهت ساخت ریتینر (پلاک نگهدارنده) به لابراتوار ارسال می شود. استفاده از ریتینر جهت جلوگیری از بازگشت درمان و حفظ ساختار جدید دندان ها لازم است.

طول درمان ارتودنسی دیمون

درمان ارتودنسی حداقل ۱ تا ۳ سال زمان می برد اما این حداقل زمانی در ارتودنسی دیمون می تواند تا ۶ ماه هم کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید که در درمان ارتودنسی، نوع روش انتخابی یکی از عوامل موثر در مدت درمان است. و علاوه بر آن سن بیمار هم تاحدی می تواند تعیین کننده باشد. در سنین کودکی ایجاد تغییر در بافت و ساختار دندان ها راحت تر است و بالطبع طول درمان ارتودنسی کوتاه می شود.

معایب ارتودنسی دیمون

همانطور که همه ما می‌ دانیم هر روشی می ‌تواند در کنار مزایای زیاد خود دارای معایبی هم باشد که البته معایب این روش ارتودنسی بنسبت به مزایای آن، قابل قبول است. چند مورد از معایب را با هم ببینیم:

عدم مناسب بودن برای همه مراجعه کنندگان

ارتودنسی دیمون نمیتواند برای همه مناسب باشد. و این موضوع را حتما متخصص ارتودنسی شما باید تشخیص دهد، شرایطی مانند سن و نیاز بیمار به درآوردن دندان و طول مورد نیاز هر بیمار برای درمان ، متفاوت است. تشخیص متخصص بعد از معاینات تعیین کننده این موضوع است که بهتر است شما را چه روشی برای درمان استفاده نمایید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

هزینه بالا این روش

یکی دیگر از معایب این نوع ارتودنسی را می‌توان، بالا بودن هزینه آن دانست که البته این هزینه در ابتدا بالا تر از روش های دیگر بنظر میرسد. اما در مجموع روش مقرون به صرفه ای است؛ زیرا شما با این روش دفعات مراجعه به دندانپزشکی خود را کاهش می دهید.

احساس درد در روزهای ابتدایی

این ارتودنسی در روزهای ابتدایی استفاده ممکن است باعث ایجاد ناراحتی جزئی در فرد شود که البته این درد و ناراحتی دائمی نیست و تنها در روزهای ابتدایی ایجاد می‌شود.

 

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

بوی بد دهان بعد از ایمپلنت

لمینت و کامپوزیت ای پی اس

مقایسه کامپوزیت با لمینت دندان

Leave a Comment