مراحل انجام ارتودنسی لینگوال | بهترین دندانپزشک اصفهان

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال چیست؟

قصد داریم تا در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مراحل انجام ارتودنسی لینگوال بپردازیم.

معاینه و تشخیص

در این مرحله بیمار معاینه شده و نوع و شدت ناهنجاری توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار میگیرد. بنابر آنالیز های صورت گرفته روش های درمانی قابل انجام به بیمار توضیح داده شده تا بر اساس فاکتور هایی چون هزینه درمان، طول دوره درمان و سایر انتظارات بیمار، روش درمان انتخاب شود.

درمان های جانبی

اگر بیمار علاوه بر ارتودنسی، نیاز به درمان های جانبی از جمله کشیدن دندان، جرم گیری و پر کردن دندان داشته باشد، در این مرحله باید انجام شود تا تمامی دندان ها از سلامت عمومی برخوردار باشند.

مطلب پیشنهادی : مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی معمولی

قالب گیری

پس از طی کردن دو مرحله نوبت به قالب گیری از دندان ها می رسد. یک قالب از دندان ها توسط ارتودنتیست گرفته شده و برای ساخت بریس ارتودنسی به لابراتوار ارسال می شود.

نصب بریس ارتودنسی

ارتودنتیست براکت ها را با چسب مخصوص روی دندان ها نصب می کند و با استفاده از سیم، براکت ها را بهم متصل می کند تا امکان اعمال فشار لازم به دندان ها فراهم شود.

معاینات دوره ای

پس از نصب بریس ارتودنسی نامرئی لازم است که با نظر ارتودنتیست و شرایط بیمار جلسات معاینات دوره ای تنظیم شود. طی این جلسات دندانپزشک به سوالات بیمار پاسخ داده و پیشرفت درمان بررسی می شود.

انواع ارتودنسی لینگوال | بهترین دندانپزشک اصفهان

سوالات رایج درباره ارتودنسی لینگوال

آیا غذا خوردن با ارتودنسی لینگوال سخت است؟

در ارتودنسی لینگوال غذا خوردن نسبت به دیگر انواع ارتودنسی راحت تر است اما طبیعتا چون دندان ها می توانند حرکت کنند در غذا خوردن باید دقت کنید و از گاز زدن انواع غذا و میوه مثل ساندویچ، نان خشک یا خیار، سیب، بلال و… جدا پرهیز کنید. هسته میوه و پوست آجیل را قبل از خوردن خارج کنید و با دندان های عقبی بجویید.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

مرحله نصب ارتودنسی دردناک نیست اما می تواند اذیت کننده باشد ضمن اینکه درمان ارتودنسی با فشار ملایمی که به دندان ها وارد میکند تا حرکت کنند و در جای درست قرار گیرند، ممکن است با درد همراه باشد . در روز های اولیه نصب ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید جوری که انگار چیز اضافه در دهان خود دارید.

آیا ارتودنسی لینگوال مشکلات اوربایت را رفع می کند؟

در مورد مشکل اوربایت ممکن است که میزان ناهنجاری به قدری باشد که نتوان از ارتودنسی نامرئی لینگوال استفاده کرد. علت این است که احتمال دارد براکت ها در اثر فشار ناشی از قرار گرفتن فک روی آن آسیب ببیند و بشکند. با این حال شرایط باید بررسی شود آنگاه در این مورد تصمیم گیری شود.

آیا ارتودنسی لینگوال دارای محدودیت هم است؟

باید گفت که این ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و همانطور که گفتیم برای همه افراد مناسب است؛ اما بهتر است که افرادی که بیشتر اوقات با زخم‌های لثه و زبان و به طور کلی با زخم‌های دهانی، درگیر هستند از این روش استفاده نکنند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

آیا هر مطبی که مراجعه کنم، ارتودنسی لینگوال را انجام می‌دهد؟

خیر، شما در هر مطبی نمی‌توانید این نوع ارتودنسی را درخواست نمایید، زیرا ارائه خدمات ارتودنسی لینگوال دارای تخصص و دانش ویژه ای است که هر متخصص پریودنتیست نمی‌تواند این کار را انجام دهند همچنین بکارگیری این ارتودنسی نیازمند تجهیزات ویژه‌‌ای است که هر مطبی مجهز به آن نیست.

آیا برس های ارتودنسی لینگوال باعث ایجاد زخم در زبان خواهد شد؟

برای پاسخگویی به این سوال باید گفت که چون برس های ارتودنسی لینگوال در تماس مستقیم با زبان قرار دارد؛ ممکن است که در روز های ابتدایی که این ارتودنسی را دارید، هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن کمی احساس ناراحتی کنید و عادت به بودن این بریس ها نداشته باشید، اما به مرور زمان به این برس ها عادت کرده و دیگر مشکلی با آن ها نخواهید داشت.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

ساختمان آناتومی دندان

میزان مقاومت لمینت و کامپوزیت

محبوبترین روش های دندانپزشکی سفید کردن دندان

Leave a Comment