مراحل انجام ایمپلنت فوری دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

آشنایی با مراحل انجام ایمپلنت فوری دندان

قبل از تصمیم گرفتن برای انجام ایمپلنت فوری، بهتر است با روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری آشنا شویم. در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک زیبایی اصفهان به آن می پردازیم. درگذشته پس از کشیدن دندان حدود 3 الی 4 ماه زمان برای ترمیم جای دندان‌ها لازم بود اما به‌تدریج با پیشرفت علم و تکنولوژی و معرفی روش ایمپلنت فوری این امکان فراهم‌شد تا جایگذاری ایمپلنت دندان، درست بعد از کشیدن دندان انجام شود به این روش Fresh Socket گفته می‌شود. این روش اولین بار توسط شولته و هایمکه (Schulte and Heimke) در سال 1976 به‌عنوان روش ایمپلنت فوری معرفی شد. در جوامع پزشکی با تحقیق و بررسی آمار به‌دست‌آمده از شیوه درمان ایمپلنت فوری به این نتیجه رسیده‌اند که این روش نرخ بالای موفقیت نیز دارد.

مرحله اول: بررسی های متخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت شروع به کشیدن دندان موجود یا بقایای آن می شود. و بافت دندان، استخوان فک و وضعیت لثه را مورد بررسی قرار می دهد. در این میان متخصص باید سعی کند که کمترین آسیب را به بافت لثه وارد نماید تا در صورت مناسب بودن شرایط جهت انجام ایمپلنت فوری، درصد موفقیت این عمل بالا برود.

مرحله دوم: قرارگیری پایه ایمپلنت

در فرآیند انجام ایمپلنت فوری، در صورت صلاحدید متخصص ایمپلنت، قرار دادن دندان ظرف ۴۸ ساعت پس از قرار دادن پایه پیشنهاد می شود. در صورت دستیابی به ثبات اولیه کافی، می‌توان آن را اعمال کرد. این تکنیک در پاسخ به تقاضای روزافزون بیماران برای درمان سریع‌تر و رسیدن به‌ظاهر دلخواه انجام شد. لدرمن اولین کسی بود که موفق به کاشت ایمپلنت‌های فوری شد. از بین چندین مطالعه طولانی‌مدت که از آن زمان تاکنون با پیگیری ۵-۱۰ سال انجام‌شده است، میزان موفقیت نهایی بالا، حدود ۹۷٪ – ۱۰۰ ٪ برای ایمپلنت فوری نصب در دهان بیماران گزارش‌شده است.

مطلب پیشنهادی : مزیت های کاشت ایمپلنت دندان

همان‌طور که می‌بینید فرایند روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری، فرق چندانی با ایمپلنت معمولی ندارد و تنها تفاوت آن در میزان صبر برای ترمیم اولیه است که در روش ایمپلنت معمولی ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.

ایمپلنت فوری با لیزر

ایمپلنت دندان فوری به روش های عادی و معمولی انجام می شود. اما مدت هاست که لیزر در درمان دندانپزشکی هم ورود کرده که استفاده از آن در برخی از مراحل انجام ایمپلنت کاهش برخی از عوارض های بالینی را منجر می شود. در ایمپلنت یک روزه یا فوری هم می توان از لیزر کمک گرفت.

ایمپلنت فوری دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

ایمپلنت دندان فوری با لیزر چگونه انجام میشود؟

لیزر در مرحله ی برش و ایجاد حفره برای جایگیری پایه ایمپلنت استفاده می شود. در ایمپلنت لیزری، چیزی که با روش معمولی ایمپلنت تفاوت ایجاد می کند استفاده از لیزر به جای مته و ابزار های دیگر است. که برای ایجاد حفره استفاده می شود. نکته ی حائز اهمیت در این روش این است که چشم های بیمار در معرض خطر اشعه است. که حتما باید چشمان بیمار برای جلوگیری از جذب اشعه لیزر توسط شبکیه ها، ببندید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

کاشت دندان یک راه حل مؤثر برای پر کردن جای خالی دندان‌ها است. شما می‌توانید با رعایت نکات و دستورات پزشک و انجام مراقبت‌های لازم، از این دندان یک عمر با خیال راحت استفاده کنید. برای آشنایی با مراقبت های پس از ایمپلنت دندان حتما ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. فراموش نکنید که علاوه بر مراقبت‌های پس از کاشت، آماده‌سازی بدن برای انجام جراحی روی دندان اولین قدم در روند مراقبت های پس از ایمپلنت دندان است. پس از نصب ایمپلنت‌ها، استفاده از مسواک و نخ دندان و مراجعه به پزشک به صورت منظم برای انجام معاینات دوره‌ای باعث می‌شود که عمر دندان ایمپلنت بیشتر شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

نکات جامع پس از جراحی ایمپلنت دندان
  • برای کنترل خونریزی و کاهش این عارضه و عوارض ایمپلنت بعد از آن، حداقل ۱ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از عمل، اسفنج‌هایی که روی محل جراحی می گذارند را با فک‌تان فشار دهید. البته این فشار نباید بیش از حد باشد.
  • هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدن نگه داشته و از حرکت بیش از حد سر به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت خودداری کنید.
  • از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت و گونه‌ای که جراحی روی آن انجام شد است استفاده کنید. سپس ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. برای کاهش تورم در طول روز چند بار این کار را تکرار کنید.
  • در طی ۴۸ ساعت اول بعد از عمل فقط غذاهای نرم و مایعات بخورید و بنوشید.
  • تمام داروهای تجویزی را طبق دستورالعمل دندانپزشک مصرف کنید.
  • در طی ۲۴ ساعت اول، مرتب دهان خود را بشویید. مخصوصا بعد از صرف غذا به شدت توصیه می‌شود که دهان خود را به آرامی با آب گرم و نمک بشویید. برای انجام این کار نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و برای شستشو از آن استفاده کنید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

شیر و پوسیدگی دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مناسب چه کسی نیست؟

 

Leave a Comment