مراحل انجام پروتز ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی مراحل انجام پروتز ایمپلنت دندان

اینکه پروتز دندان چقدر طول می‌کشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال، گاهی اوقات دندان اصلی هنوز در سر جای خودش قرار دارد و لازم است ابتدا دندان خراب خارج شده و همزمان عمل جراحی انجام شود. همچنین، ممکن است به علت وجود عفونت قبل یا بعد از عمل جراحی، دوره بهبودی و جوش خوردن استخوان فک به پایه ایمپلنت بیشتر شود. رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف داروهای تجویز شده، ‌بخش مهمی از مراقبت از ایمپلنت دندان است که باید در نظر گرفته شود. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی مراحل انجام پروتز ایمپلنت دندان خواهیم پرداخت.

در حالت کلی، طول درمان ایمپلنت دندان بین چند هفته تا چند ماه متغیر است. مرحله اول، یک مشاوره و ارزیابی کلی از وضعیت دندان انجام می‌شود. سپس، اقدامات لازم برای آماده‌سازی محل ایمپلنت انجام شده و در نهایت پایه ایمپلنت کاشته می‌شود. در مرحله بعد، از دندان‌ها قالب‎گیری می‌شود. پس از آماده‌سازی قالب دندان، تاج مصنوعی نصب شده و تنظیمات نهایی بر روی آن انجام می‌شود. برای اینکه متوجه شوید طول درمان ایمپلنت تقریبا چقدر است، بهتر است با مراحل انجام این کار به خوبی آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی دلایل کشیده شدن دندان‌ها چیست؟

زمان لازم برای کاشت ایمپلنت

چنانچه در فکر انجام ایمپلنت برای دندان/دندان‌های خود هستید. باید بدانید که جراحی ایمپلنت مانند بسیاری از عمل‌ها، ممکن است زمان‎بر و پیچیده بوده و با چالش‌هایی همراه باشد. طول درمان و بهبودی از هر فرد تا فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد، به دلیل مشکل در سیستم ایمنی بدن و یا مشکلات استخوانی، طول درمان طولانی‎تری را تجربه می‌کنند.

همچنین، نوع جراحی ایمپلنت نیز تاثیر مستقیمی بر روی طول درمان ایمپلنت دارد. گاهی اوقات به دلیل تحلیل استخوان فک، لازم است از پیوند استخوان (مصنوعی یا طبیعی) استفاده شود. همچنین، در صورت بروز عفونت، تا زمانی که عفونت به طور کامل رفع نشده، نمی‌توان مراحل بعدی را ادامه داد.

ایمپلنت دندان دارای ۳ فاز است که مدت زمان هر فاز، برای افراد مختلف متغیر است. همچنین، هر چه به تعداد دندان‌هایی که نیاز به ایمپلنت دارند اضافه شود، ممکن است پروسه درمان کند‌تر شود؛ این عامل وابسته به این است که دندان‌های از دست رفته در کنار هم باشند یا در قسمت‌های مختلف دهان قرار داشته باشند. در ادامه، به طور مفصل درباره فازهای ایمپلنت دندان صحبت خواهیم کرد.

نخستین فاز ایمپلنت – ارزیابی

در اولین مراجعه، بیمار معاینه شده و درباره وضعیت دهان و دندان‌های او صحبت می‌شود. بیمار می‌تواند نگرانی‌ها و مواردی که فکر می‌کند مهم هستند را با جراح در میان گذاشته و سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود را به طور کامل معرفی نماید. جراح نیز وظیفه دارد درباره روند جراحی و درمان صحبت نماید تا بیمار اطلاعات کاملی درباره نحوه ایمپلنت دندان داشته باشد. سپس، حراج از بیمار می‌خواهد که یک عکس سی تی اسکن از وضعیت دندان‌های خود تهیه نماید تا او بتواند از وضعیت کلی دندان‌ها آگاه شده و از تراکم استخوان و نبود مشکلات جانبی، مطلع شود.

بررسی انتقال از دندان مصنوعی به ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهان

با چنین اطلاعاتی، جراح می‌تواند تشخیص دهد که کدام یک از انواع ایمپلنت دندان مناسب وضعیت دهان و فک بیمار است و نتیجه بهتری می‌دهد. همچنین، درباره گزینه‌های موجود نیز صحبت می‌شود تا بیمار با توجه به بودجه و وضعیت خود، بتواند بهترین مورد را انتخاب نماید. در جلسه مشاوره، علاوه بر موارد بالا، درباره کادر جراحی و افرادی که در اتاق عمل حضور دارند نیز صحبت خواهد شد. گاهی اوقات لازم است به دلیل شرایط و وضعیت خاص بیمار، علاوه بر کادر درمان ثابت، متخصصین دیگری نیز در اتاق عمل حضور داشته باشند. پس از این مرحله، بیمار و جراح به توافقات لازم رسیده و تاریخ عمل را تنظیم می‌کنند.

دومین فاز ایمپلنت – قرار دادن پایه ایمپلنت

پس از انجام ارزیابی‌ها و اخذ تصمیمات درباره نوع ایمپلنت و… نوبت به جراحی و قرار دادن پایه ایمپلنت می‌رسد. نوع جراحی می‌تواند بر روی طول درمان ایمپلنت تاثیرگذار باشد. در ابتدا، جراح ناحیه مورد نظر را به وسیله مواد بی‌حسی قوی، به طور کامل بی‌حس می‌کند. اگر نیاز به تزریق آرامبخش یا داروی بیهوشی باشد، این کار توسط متخصص هوشبری انجام می‌شود.

مرحله اول

نکته: توجه داشته باشید که پس از تزریق داروهای آرامبخش یا بیهوشی، نباید کارهایی مانند رانندگی را انجام دهید. همچنین، در چنین مواردی، بهتر است یک شخص نزدیک را به عنوان همراه با خود بیاورید تا در صورتی که قادر به تکلم یا تصمیم‎گیری نبودید، شما را به سلامت به خانه برساند. اگر ریشه دندان آسیب دیده باشد یا کل آن هنوز در لثه قرار داشته باشد، در مرحله اول، قسمت‌های باقی مانده دندان به صورت بسیار دقیق خارج می‌شود.

مرحله دوم

چنانچه تراکم استخوان فک کم باشد، ممکن است نیاز باشد که جراح از روش پیوند استخوان استفاده نماید تا پایه ایمپلنت به استخوان جوش خورده و محکم شود. اگر استخوان فک تراکم مناسبی داشته باشد، پایه تیتانیومی ایمپلنت درون لثه قرار داده می‌شود. برای اینکار، یک برش در لثه ایجاد می‌شود تا جراح بتواند استخوان فک زیر آن را مشاهده کند. سپس، سوراخ کوچکی در استخوان فک ایجاد شده و انتهای پایه تیتانیومی درون سوراخ قرار داده می‌شود.

مرحله سوم:

پیج داخلی پایه که اباتمنت نام دارد و تاج مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد، بر روی پایه سوار می‌شود. پس از بررسی وضعیت ایمپلنت و مطمئن شدن از درست بودن روند آن، جراح قسمت‌های برش داده شده را بخیه‌زده و محل زخم را به وسیله مواد مخصوص، پانسمان می‌کند. بسته به وضعیت سلامت کلی و دهان بیمار، ممکن است جراحی بین ۱ الی ۲ ساعت طول بکشد. هر چه به تعداد بیشتری کاشت پایه نیاز باشد، مدت زمان جراحی بیشتر خواهد بود.

مرحله نهایی:

پس از انجام جراحی، بیمار باید استراحت کند و چند هفته یا چند ماه صبر نماید تا یکپارچه‌سازی و جوش خوردن استخوان به پایه ایمپلنت، به طور کامل انجام شود. دلیل اینکه جنس ایمپلنت را از تیتانیوم می‌سازند این است که این ماده خواص طبیعی داشته و به راحتی با استخوان ادغام می‌شود.

روند درمان و بهبودی نیز از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است. معمولا، در صورتی که هیچ مشکلی پیش نیاید، بهبودی و جوش خوردن استخوانی بین ۶ الی ۱۲ هفته طول می‌کشد. در این مدت، استخوان به دور پایه تیتانیومی نفوذ کرده و آن را محکم نگه می‌دارد تا از جای خود خارج نشود.

رعایت بهداشت دهان و دندان و نخوردن غذاهای سفت و سخت یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌بایست پس از عمل جراحی رعایت شوند. در غیر اینصورت، ممکن است به دلیل بروز عفونت یا شکستن پیوند‌های استخوانی تازه شکل گرفته، لازم باشد که جراحی ایمپلنت دوباره انجام شود.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

سومین فاز ایمپلنت دندان – قرار دادن تاج

زمانی که پزشک از بهبودی کامل و جوش خوردن مناسب استخوان به پایه تیتانیومی مطمئن شد، زمان ساخت و نصب تاج یا همان دندان مصنوعی فرا می‌رسد. در این مرحله، از دهان بیمار یک قالب سفارشی گرفته می‌شود و به لابراتوار ارسال می‌شود تا دندان را طبق موقعیت و متناسب با دهان بیمار بسازند. همچنین، با استفاده از کاتالوگ رنگ‌های دندانی، رنگ مناسب برای روکش را مشخص می‌کنند.

روکش ایمپلنت باید به گونه‌ای ساخته شود که به راحتی در جای خود قرار گیرد و فاصله بین دندانی مناسبی با دندان‌های کناری داشته باشد. همچنین، رنگ روکش نیز باید با رنگ دندان‌های بیمار هماهنگی داشته باشد. پس از آماده‌سازی روکش ایمپلنت، روکش بر روی پایه نصب می‌شود. بهتر است پس از این مرحله، برای انجام معاینات دوره‌ای و جلوگیری از هرگونه مشکلی، به پزشک خود مراجعه نموده و مشکلات احتمالی را مطرح نمایید.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

جراحی ریشه باقی مانده در لثه

ابزارهای دندانپزشکی مورد استفاده در کشیدن دندان

موارد قابل درمان با ایمپلنت‌های دندانی زیر پریوستال

Leave a Comment