مراحل کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی مراحل کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از سوالات بسیاری از کسانی که به کلینیک بهترین دندانپزشک اصفهان مراجعه میکنند، مراحل کامپوزیت دندان است. پیش از آنکه مراحل این روش را برای شما توضیح دهم، میخواهم به این سوال پاسخ دهم که لمینت کامپوزیتی چیست؟

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی (بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان. به طور کلی درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط و یا روشنتر کردن رنگ دندان استفاده میشود. همچنین از کامپوزیت ونیر نیز، برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده میشود.

کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان است. روی سطح دندان قرار داده می شود و توسط دندانپزشک فرم داده میشود. به این ترتیب می توان دندانها را سفید تر و بلندتر کرد. هزینه آن کمتر از لمینت سرامیکی است. (به علت عدم ارسال کار به لابراتوار) همچنین می توان در یک جلسه کاری انجام داد و توسط دندانپزشک در مطب فرم داده می شود.

مراحل کامپوزیت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزیت آن نسبت به لمینت سرامیکی مدت زمان کمتر، هزینه کمتر و عدم تراش دندان است. لازم به ذکر است که لمینت سرامیکی موارد کاربرد خود را دارد. در نامنظمی های بیشتر دندانی که نیاز یه تغییرات بیشتر است لزوم لمینت سرامیکی احساس میشود.

مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان اگر شخص دچار مشکل خاصی در دندان های خود نباشد به دو مرحله تقسیم میشود. مرحله اول کامپوزیت دندان معاینه است که میتوان گفت مهمترین مرحله درمان است. چرا که در همین مرحله مشخص می شود که آیا میتوان بر روی دندان های فرد کامپوزیت را اجرا کرد. بر خلاف تصور عموم، درمان کامپوزیت برای تمام افراد قابل انجام نیست و یا در صورت انجام دادن نتیجه مناسب یا زیبایی ندارد. در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:

  • وضعیت دندانها
  • رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم
  • وضعیت قرار گیری دندانها نسبت و به لب و یک سوم تحتانی صورت
  • مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر هست که معمولا در یک‌ جلسه ۵ ساعته برای هر فک (حدود هشت الی ده دندان) و در مطب انجام میشود.

| صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان |


مطالعه بیشتر :

تفاوت کامپوزیت و روکش دندان

استانداردهای دندانپزشکی مقابله با کرونا

ترس از دندانپزشکی

Leave a Comment