مراقبت از بخیه ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی مراقبت از بخیه ایمپلنت دندان

برای ترمیم دندان ها به روش ایمپلنت باید از بخیه برای جراحی لثه استفاده شود زیرا جراحت های صورت گرفته در لثه در این روش زیاد هستند و پزشک ناگزیر است تا بخیه به کار ببرد. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان مراقبت از بخیه ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. بخیه هایی که برای این کار استفاده می شوند به دو دسته تقسیم می گردند که عبارتند از:

  • بخیه های جذبی
  • بخیه های غیر جذبی

در برخی از مواقع برای ترمیم لثه پس از جراحی ایمپلنت از بخیه های غیر جذبی استفاده می شود که در این شرایط باید بیمار برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کند و بخیه ها را از لثه خارج کند. اما در برخی از مواقع دیگر نیز از بخیه های جذبی استفاده می شود که در این شرایط بیمار وضعیت بهتری دارد زیرا دیگر نیازی به کشیدن بخیه ها نیست بلکه آنها پس از مدت زمان مشخصی به بخش های مختلف لثه جذب می شوند و از بین می روند.

لازم به ذکر است که تعیین استفاده از بخیه های جذبی و یا غیر جذبی توسط پزشک انجام می شود و پزشک تعیین می کند که کدام یک از انواع بخیه در این روش باید استفاده شود.

روش های مختلف ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان با استفاده از دو روش برای بیماران انجام می شود که این دو روش از قبیل زیر هستند:

کاشت ایمپلنت معمولی

ایمپلنت معمولی به گونه ای است که در آن از جراحی به روش سنتی استفاده می شود و با استفاده از بی حسی موضعی جراحی لثه برای قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان فک انجام می شود. در این روش پزشک باید جراحت هایی را در لثه ایجاد کند تا فضای مناسب برای قرار گرفتن پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک مشخص شود.

کاشت ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال روش جدیدی است که برای ترمیم دندان ها به کار می رود. در این روش که در کلینیک ایمپلنت برای بیماران استفاده می شود از نرم افزار های سه بعدی استفاده می گردد که این نرم افزار ها به پزشک کمک می کنند تا نیازی به ایجاد جراحت های اضافی در لثه نداشته باشد و فقط حفره ای در محل دقیق قرار گرفتن پایه ایمپلنت ایجاد کند. این روش از مزایای بیشتری برخوردار است و به همین دلیل بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

ایمپلنت دندان بدون نیاز به بخیه

بیمارانی که برای ترمیم دندان خود به روش ایمپلنت از روش ایمپلنت معمولی استفاده کنند. نیاز دارند که لثه های خود را بخیه بزنند و نوع بخیه مورد استفاده توسط آنها نیز توسط پزشک تعیین می شود. اما کسانی که از روش ایمپلنت دیجیتال برای ترمیم دندان های خود با این روش اقدام کنند، نیازی به بخیه نخواهند داشت و بدون نیاز به بخیه می توانند دندان های خود را ترمیم کنند.

لازم به ذکر است که در این روش میزان درد و خونریزی و جراحت نیز کاهش پیدا می کند و جرحت های اضافی در لثه ایجاد نمی شود. پس اگر قصد دارید که بدون نیاز به بخیه ایمپلنت انجام دهید، حتما از این روش استفاده کنید.

نکات مراقبتی از بخیه ایمپلنت دندان

پس از اینکه دندان ها با روش ایمپلنت معمولی ترمیم شدند و بخیه ها در لثه کار گذاشته شدند. باید مراقبت هایی به شرح زیر توسط بیمار انجام شود تا وضعیت بخیه ها به خطر نیوفتد:

استفاده از آنتی بیوتیک

استفاده از آنتی بیوتیک پس از جراحی ایمپلنت معمولی ضروری است. زیرا با مصرف این دارو می توان از ابتلا به عفونت در دهان و عفونت بخیه ها جلوگیری کرد. معمولا در این خصوص توسط پزشک توصیه می شود که آنتی بیوتیک ها تا انتهای دوره مرتبا مصرف شوند.

مسواک زدن دندان ها و بخیه ها

پس از ایمپلنت دندان لازم است تا بیمار به خوبی و با دقت کامل دندان ها و بخیه ها را مسواک زند به گونه ای که از آسیب دیدن بخیه ها در حین مسواک زدن جلوگیری به عمل آید. در این خصوص می توان از دهان شویه نیز استفاده کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

پرهیز از سیگار کشیدن

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت باعث می شود که سرعت بهبودی فرد کاهش پیدا کند و لثه ها به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشند. به همین دلیل زمانی که ایمپلنت معمولی انجام می شود و از بخیه استفاده می گردد. باید از سیگار کشیدن پرهیز کرد تا لثه ها با سرعت بیشتری بهبودی پیدا کنند و از بروز عفونت در دهان جلوگیری به عمل آید. البته زمانی که از ایمپلنت دیجیتال استفاده می شود نیز باید از سیگار کشیدن پرهیز کرد.

پرهیز از انجام فعالیت های سنگین

انجام دادن فعالیت های سنگین پس از ایمپلنت باعث می شود. که به بخیه ها و لثه هایی که تازه تحت جراحی قرار داشته اند فشار وارد شود و بخیه ها دچار آسیب گردند. فعالیت سنگین بعد از ایمپلنت می توانند باعث پاره شدن بخیه ها و یا جا به جا شدن انها گردند و خونریزی را افزایش دهند. پس باید برای مراقبت از بخیه های ایمپلنت دندان از انجام این امور تا مدت مشخص شده توسط پزشک پرهیز کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکاتی برای کاشت ایمپلنت ساب پریو استیل

موارد کاشت ایمپلنت آستم کره ای

علل شل شدن ایمپلنت دندان

Leave a Comment