مزایای جرم گیری دندان در افراد سیگاری | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی مزایای جرم گیری دندان در افراد سیگاری

سیگار حاوی نیکوتین و قطران است که این مواد می‌توانند نقش بسزایی در زرد شدن دندان‌ها داشته باشند. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان مزایای جرم گیری دندان در افراد سیگاری را مورد بررسی قرار می دهیم. افرادی که سیگار می‌کشند، هرچند بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند و به طور مرتب مسواک بزنند، باز هم بیشتر از سایر افراد در معرض تجمع جرم بر روی دندان‌ها و زرد و بدرنگ شدن آنها هستند. در صورتی که جرم تجمع یافته بر روی دندان‌ها حذف و پاک‌سازی نشود، به‌مرورزمان موجب پوسیدگی دندان و در شرایط بدتر از دست دادن آن می‌شود.

بهترین روشی که برای این کار صورت می‌گیرد، درمان جرم گیری دندان است. روشی که نه تنها افراد سیگاری، بلکه سایر افراد نیز باید آن را در برنامه مراقبت از دهان و دندان خود قرار دهند. دندانپزشک در این روش با استفاده از ابزارهای متفاوتی مانند ابزارهای دستی، دستگاه‌های اولتراسونیک و … به برداشتن جرم و پلاک روی دندان‌ها می‌پردازد.

خطرات نیکوتین برای دندان‌ها

نیکوتین، قطران و سایر مواد سمی موجود در سیگار به بافت دندان آسیب می‌رسانند و باعث تجمع بیشتر پلاک و جرم بر روی دندان، زرد و یا قهوه‌ای شدن آنها، آسیب به مینای دندان‌ها و در نهایت پوسیدگی آنها می‌شود که میزان نیاز به انجام درمان‌هایی مانند پر کردن و یا عصب کشی کردن دندان را بالا می‌برند و حتی در موارد شدیدتر می‌توانند خطر از دست دادن دندان را به همراه داشته باشد. مصرف سیگار با تضعیف سیستم ایمنی و کاهش گردش خون در لثه و بافت‌های دهان مانع از مبارزه این بافت‌ها با میکروب‌هایی که در معرض آنها قرار می‌گیرند، می‌شود. در نتیجه این بافت‌ها دچار عفونت و خونریزی و سایر بیماری‌های پریودنتال که می‌توانند خطرناک باشند، می‌شوند.

جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مزیت های جرم گیری دندان برای افراد سیگاری

از آنجایی که افراد سیگاری بیش از دیگران در معرض تشکیل جرم و پوسیدگی دندان قرار دارند، انجام جرم‌گیری دندان می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای آنها داشته باشد که در ادامه آنها را بیان کرده و توضیحاتی را ارائه داده‌ایم:

پیشگیری از پوسیدگی دندان

گرچه افراد سیگاری باید بیش از سایرین مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشند، اما همچنان به دلیل آسیب‌هایی که نیکوتین و قطران به دندان‌ها وارد می‌کنند و تجمع زیاد جرم و تارتار، احتمال پوسیدگی دندان‌های آنها بسیار بالا است. به همین دلیل جرم‌گیری دندان‌ها و پاک‌سازی حرفه‌ای آنها توسط دندانپزشک امری واجب و ضروری است تا از پوسیده شدن دندان‌های آنها پیشگیری شود.

پیشگیری از ایجاد بیماری‌های لثه

جرم و پلاک تنها دندان را تحت‌ تأثیر قرار نمی‌دهند و بر سایر بافت‌های دهان از جمله لثه نیز تأثیر می‌گذارند. تجمع جرم و میکروب‌ها در زیر خط لثه می‌تواند باعث ایجاد عفونت و التهاب لثه شوند و از آنجایی که سیستم ایمنی و گردش خون در افراد سیگاری ضعیف است و این بافت‌ها توانایی لازم و کافی برای مبارزه و بهبود خود را ندارند، توصیه می‌شود که فرد حتماً به این موضوع توجه داشته باشد. انجام جرم‌گیری و پاک‌سازی فضای زیر خط لثه از بروز این مشکلات پیگیری می‌کند.

برطرف کردن بوی بد دهان

سیگار به خودی خود باعث بد بو شدن دهان افراد سیگاری می‌شود. علاوه بر این وجود جرم بر روی دندان‌ها خود نیز عامل دیگری برای بد بو شدن دهان است. جرم‌گیری می‌تواند نقش بسیار مؤثری بر رفع بوی بد دهان داشته باشد.

روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها

همان‌طور که اشاره کردیم مصرف سیگار به دلیل تأثیر نیکوتین و همچنین افزایش میزان تجمع جرم و تارتار موجب بد رنگ شدن دندان‌ها می‌شود. جرم‌گیری با برداشتن و حذف جرم و تارتار از روی دندان باعث روشن‌تر شدن آنها و در واقع نمایان شدن رنگ اصلی دندان‌ها می‌شود.

بهبود سلامت کلی بدن

همان‌طور که همه ما می‌دانیم سیگار بر اعضای بدن از جمله قلب، ریه‌ها و سایر اندام‌ها تأثیر نامطلوبی می‌گذارد و موجب ایجاد بیماری‌های مختلف می‌شود. ملتهب و عفونی شدن لثه‌ها از مواردی است که بر سلامت عروق تأثیر گذاشته و می‌تواند خطر سکته قلبی را به همراه داشته باشد. حال افرادی که سیگار مصرف می‌کنند به خودی خود در معرض این خطرات و بیماری‌ها هستند و با ابتلا به مشکلات دهان و دندان درصد احتمال ابتلای آنها بالاتر می‌رود. به همین دلیل با انجام به موقع چکاپ‌های دندانپزشکی و جرم‌گیری کردن دندان‌ها و لثه پیش از بروز بیماری‌های پریودنتال از ابتلا به مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از نیاز به انجام درمان‌های پیچیده‌تر و گران‌تر

پیشرفت پوسیدگی دندان‌ها باعث ایجاد حفره بر روی آنها می‌شود که به مرور گسترش یافته و نیاز به انجام درمان‌های پیچیده‌تر و گران‌تری مانند عصب کشی دندان را به همراه خواهد داشت. انجام جرم‌گیری به موقع از نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر و صرف هزینه‌های بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای افراد سیگاری

افراد سیگاری در مقایسه با سایر افراد ممکن است به تعداد جلسات بیشتری برای جرم‌گیری دندان نیاز داشته باشند که تعیین تعداد جلسات مورد نیاز به معاینات و نظر دندانپزشک آنها بستگی دارد. به طور کلی توصیه می‌شود که جرم‌گیری 1 الی 2 بار در سال (در فواصل زمانی ۶ماهه) انجام شود. اما در برخی موارد خاص مانند افرادی که سیگار می‌کشند، با مشورت و صلاحدید دندانپزشک ممکن است بتوانند در تعداد جلسات بیشتری برای انجام این کار به کلینیک مراجعه کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

سیگار کشیدن بعد از جرم‌ گیری دندان

به طور کلی توصیه می‌شود که بیماران پس از جرم گیری دندان از استعمال دخانیات و فرآورده‌های تنباکو خودداری کنند. زیرا این ماده از بهبود یافتن مناسب لثه پس از جرم گیری جلوگیری می‌کند. مصرف سیگار باعث می‌شود که گردش خون و اکسیژن رسانی در لثه‌ها کاهش یابد و مواد مغذی و اکسیژن کافی برای کمک به افزایش سرعت بهبودی لثه به مقدار کافی به آن ناحیه نرسد.

سفیدی دندان بعد از جرم گیری افراد سیگاری

شاید بارها شنیده باشید که گفته می‌شود جرم گیری باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. این عمل در واقع تأثیری بر رنگ اصلی دندان‌ها نمی‌گذارد و تنها به این دلیل که جرم‌های زرد و بد رنگ را از روی دندان‌ها پاک می‌کند. این طور به نظر می‌رسد که دندان‌ها سفیدتر شده‌اند. در افراد سیگاری به خاطر وجود جرم بیشتر و زردی بیشتر دندان‌ها سفید و روشن‌تر شدن آنها پس از جرم‌گیری بسیار به چشم می‌آید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کنترل درد و حساسیت پس از کامپوزیت دندان

ضرورت استفاده از خمیر دندان مخصوص لمینت

انتخاب بهترین روش کاشت ایمپلنت دندان

Leave a Comment