مزایای نخ دندان کشیدن | بهترین ایمپلنت اصفهان

بررسی مزایای نخ دندان کشیدن

برای درک بهتر کار نخ دندان در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص بهترین ایمپلنت اصفهان مزایای نخ دندان کشیدن را مورد بررسی قرار می دهیم..

جلوگیری از بروز بیماری لثه

مهمترین علت ایجاد بیمای لثه بهداشت ضعیف دهان و دندان است. در نتیجه عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، پلاک دندان میتواند به خط لثه نفوذ کرده و باعث تحریک بافت آن شود. اگر پلاک رشد کرده و سخت شود میتواند به زیر لثه رفته و باعث بروز بیماری های مربوط به لثه مانند جنجویت و بیماری پریودنتال شود، که در چنین شرایطی، جراحی لثه را به دنبال دارد. اما یکی از فواید نخ دندان پیشگیری از بروز این بیماری ها است. چگونه؟

نخ دندان کشیدن میتواند به از بین بردن پلاک ها در بدو تشکیل کمک کند و فرصت برای پیشروی در بافت لثه را از آن ها میگیرد. کسانی که به طور منظم علاوه بر مسواک زدن نخ دندان هم می کشند به ندرت با بیماری لثه مواجه میشوند.

پیشگیری از بد بو شدن دهان

همانطور که در ابتدا هم گفتیم، مسواک زدن نمیتواند به تنهایی تضمین کننده بهداشت دهان و دندان باشد. اما نخ دندان مکمل بسیار شایسته و قوی برای مسواک در این خصوص است. از دیگر فواید نخ دندان ، کمک به از بین بردن بوی بد دهان است. از آنجا که وجود ذرات ریز مواد غذایی در داخل دهان و فعالیت باکتری ها یک علت بوی بد دهان است، اگر این ذرات از بین نروند، میتوانند بوی بدی در داخل دهان ایجاد کنند.

خوشبختانه نخ دندان به راحتی آب خوردن این ذرات ریز را از بین برده و تا حد زیادی باعث کاهش بوی بد دهان میشود. این امر مخصوصا زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید بسیار مهم است زیرا با وجود دستگاه های ارتودنسی ثابت یا حتی متحرک تمیز کردن دندان ها دشوارتر است. در خصوص ایمپلنت دندان نیز همین موضوع صادق است.

رابطه نخ دندان و خونریزی لثه | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

کمک به کنترل دیابت

نخ دندان کشیدن میتواند به طور مستقیم تاثیر مثبتی روی کنترل دیابت در افراد دیابتی داشته باشد. از بین بردن ذرات ریز مواد غذایی و باکتری های بد داخل دهان باعث میشود که این باکتری ها با این وجود دیگر نمیتوانند وارد جریان خون شوند. کاهش ورود باکتری به داخل خون میتواند نقش موثری در کنترل سطح قند خون داشته باشد. هم بزرگسالان و هم کودکانی که دیابت دارند باید روزانه دست کم 1 بار از نخ دندان استفاده کنند تا از فواید نخ دندان در کنترل دیابت بهره ببرند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی

باکتری ها با مصرف مواد غذایی در داخل دهان شما میتوانند به سیستم تنفسی منتقل شود. این موضوع به طور بالقوه می تواند منجر به بروز بیماری های تنفسی مانند برونشیت، عفونت های سینوسی و حتی ذات الریه شود. اما باز هم به صورت مشابه، نخ دندان کشیدن می تواند ذرات اضافی مواد غذایی و باکتری هایی که روی آنها تولید می شود را از بین ببرد و از بروز این نوع بیماری ها جلوگیری کند. پس پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی را نیز به لیست فواید نخ دندان اضافه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

پیشگیری از بروز بیماری های قلبی

به طور مشابه، این کار، علاوه بر بیماری های تنفسی میتواند از بیماری های قلبی نیز جلوگیری کند. ورود باکتری به جریان خون میتواند علاوه بر بخش های حساس دیگر بدن مستقیما به سیستم قلب و عروق نیز آسیب وارد کند. این موضوع به ویژه در مردان شایع تر است. از آنجایی که مردان کمتر به بهداشت دهان و دندان خود میرسند احتمالا تهاجم باکتری های مضر به داخل خونشان بیشتر است و اغلب با افزایش سن و پشت گوش انداختن اصول بهداشتی دهان و دندان به این بیماری ها مبتلا خواهند شد.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

آشنایی با کاربرد دندان های انسان

دلایل سیاه شدن دندان کودک

ضرورت انجام روکش دندان کودکان

Leave a Comment