مزیت های جرم گیری لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزیت های جرم گیری لثه چیست؟

بهداشت دهان و دندان در کنار ایجاد زیبایی، عاملی برای حفاظت از دندان ها و مراقبت از آنان در دراز مدت می باشد. به همین خاطر نه تنها باید به خود دندان توجه کرد که باید به لثه ها، لب، شرایط ظاهری زبان، بوی دهان و … نیز اهمیت بدهیم. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مزیت های جرم گیری لثه خواهیم پرداخت.

یکی از مواردی که در زمینه بهداشت دهان و دندان به آن توجه می شود و جنبه زیبایی هم دارد، جرم گیری لثه است. خیلی از ما عبارت جرم گیری را به تنهایی شنیده ایم و یا در مورد جرم گیری دندان مواردی را می دانیم، اما ممکن است پزشکی برای شما جرم گیری لثه را تجویز کند.

تعریف جرم گیری لثه

برای اینکه باکتری ها و همچنین پلاک های ایجاد شده در حد فاصل و یا میان دندان ها و لثه از بین برده شود، از روش درمانی به نام جرم گیری لثه استفاده می شود. چرا که در برخی موارد فاصله و فضای بین دندان و لثه بسیار زیاد و عمیق می شود و این امر موجب می شود که جرم زیادی وارد آن شود و بخاطر ماندگاری در این فضا، بافت های لثه و دندان را دچار آسیب نماید. در چنین مواردی با انجام جرم گیری لثه ابتدا رسوبات را بر طرف می کنند و در نهایت به از بین بردن فضای ایجاد شده می پردازند.

مطلب پیشنهادی : علل کشیدن دندان در ارتودنسی

مزایای جرم گیری لثه

حالا که با تعریف اولیه جرمگیری لثه آشنا شدیم، باید ببینیم مزایای این روش در همین سطح برطرف کردن جرم است و یا موارد بسیار بیشتری را شامل می شود؟ از مهمترین این مزایا می توان موارد زیر را نام برد:

درمان لثه :

در واقع می توان گفت که با جرم گیری به نحوی شما لثه را از شرایط بحرانی که در آن قرار گرفته است نجات می دهید. چرا که در زمان بروز مواردی مانند عفونت لثه و سایر بیمارهای پریودنتال، پزشک فورا برای فرد جرمگیری لثه را تجویز می کند. این فرآیند کمک می کند که جرم و رسوب زیر لثه که عامل عفونت هستند، از بین بروند.

جلوگیری از خراب شدن دندان ها :

مورد بعدی که حاصل نتیجه جرم گیری لثه است، جلوگیری از خراب شدن دندان ها می باشد. چرا که با حذف عامل عفونت زا در محل لثه، مانع آن خواهید شد که عفونت وارد ریشه و اطراف دندان شود. انتقال عفونت به ریشه دندان، استخوان فک و سطح دندان، می تواند مشکلات بسیار ناگواری را برای فرد بوجود بیاورد که نیاز به عصب کشی و حتی کشیدن دندان احساس شود.

ایجاد زیبایی :

لثه های صاف، یک دست و با رنگ شفاف به زیباتر دیده شدن دندان ها کمک می کند. اینکه این لثه ها دچار عفونت باشند و از شفاف به تیره تغییر رنگ بدهند، نه تنها زیبایی دهان فرد را دستخوش تغییرات می کنند، که اعتماد به نفس فرد نیز پایین می آید.

برطرف کردن بوی بد دهان :

برای ایجاد بوی بد دهان عوامل مختلفی وجود دارد مانند وضعیت تغذیه و عملکرد دستگاه گوارش، وضعیت سلامتی بدن، عفونت های مختلف در مسیر گلو تا معده و … که عفونت های ایجاد شده در دهان نیز از جمله این موارد می باشد. یکی از این عفونت ها، عفونت لثه است که هرچند به مقدار کم اما عاملی است تاثیرگذار و با انجام جرم گیری لثه این عفونت و بوی آن برطرف خواهد شد.

میزان آسیب به دندانها با جرمگیری | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

میزان هزینه جرم گیری لثه

جرمگیری لثه از جمله روش های درمانی خدماتی می باشد که برای افراد مختلف با توجه به شرایط ایجاد شده، متفاوت است. در واقع میزان هزینه انجام این کار با توجه به شرایطی مانند نوع بیماری و عفونت، میزان رشد آن، وضعیت بیماری پریودنتال که اتفاق افتاده است، شرایط مطب و کلینیک، توانایی متخصص و مواردی مانند منطقه و شهر کلینیک، تعیین می گردد.

در کنار موارد گفته شده، اینکه فرد برای رسیدن به نتیجه نهایی درمان، چند جلسه مراجعه باید داشته باشد و آیا استفاده از روش های درمانی جانبی نیز در کنار جرم گیری لثه الزامی و ضروری است یا خیر از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه جرم گیری لثه می باشد.

میزان خطرجرم گیری لثه

این عمل به خودی خود خطرناک نیست و مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد، پس دلیلی برای نگرانی نخواهد بود. در کنار این با توجه به هدف قرار گرفتن باکتری ها و عفونت ها، معمولا دندانپزشک برای قبل و بعد از عمل، آنتی بیوتیک تجویز می کند تا در مواردی اگر عفونت از طریق بزاق یا … وارد بدن و خون شد، مشکلی برای فرد بوجود نیاید.

اما ذکر این نکته برای افرادی که دارای بیماری خاصی هستند، ضروری است که حتما در مورد بیماری با دندانپزشک خود صحبت کنند. چرا که برخی بیماری ها در کنار اینکه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند، عاملی برای تشدید میزان عفونت بوجود آمده خواهند بود. از جمله بیماری های مهم در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هرگونه مشکل در سیستم ایمنی
  • مشکلات قلبی
  • قرار داشتن در دوره درمان بیماری خاص
  • سابقه جراحی یا استفاده از تجهیزات مصنوعی در بدن

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

عوارض جرم گیری لثه

این عمل یک روش درمانی می باشد و بخاطر مزایایی که ایجاد می کند، مورد استقبال است. پس به خودی خود نباید هیچ گونه عوارضی ایجاد کند. اما در صورت مراجعه به کلینیک هایی که از اعتبار خوبی برخوردار نباشند و تجهیزات مناسبی نداشته باشند، ممکن است برای مراجعه کننده مشکلاتی بوجود بیاید. البته در کنار این سطح تخصص و توانایی پزشک نیز بسیار اهمیت دارد. از جمله عوارضی که عدم توجه به این موارد ممکن است بوجود بیاورند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فراگیر شدن عفونت و ایجاد خطر برای مراجعه کننده
  • ایجاد آسیب در ریشه دندان به همراه لق شدن دندان ها
  • افزایش عفونت و مشکلات موجود در لثه
  • افزایش هزینه های بی مورد برای درمان و همچنین هزینه چند باره

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مقایسه ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی و بریج

مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان در تغییر رنگ و ظاهر

ماندگاری انواع بلیچینگ دندان

Leave a Comment