مزیت ها و عیوب انجام لمینت بدون تراش | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی مزیت ها و عیوب انجام لمینت بدون تراش

قصد داریم تا در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مزیت ها و عیوب انجام لمینت بدون تراش بپردازیم.

مزیت های لمینت بدون تراش

مزایای لمینت بدون تراش شامل موارد زیر می‌باشند:

ماندگاری بالای لمینت بدون تراش

لمینت‌های بدون تراش برای مدت 5 تا 7 سال ماندگار هستند؛ خصوصاً اگر که از لمینت‌ها به دقت محافظت شود. طبق ادعای برخی از سازندگان، لمینت‌های بدون تراش امکان دارد برای مدت زمان بیشتری نیز دوام داشته باشند. بر طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از لمینت بدون تراش جهت جلوگیری از ساییدگی دندان‌های سالم یک گزینه بسیار مناسب درمانی به شمار می‌آید.

بهبود ظاهری دندان‌ها

استفاده از لمینت بدون تراش سبب بهبود زیبایی ظاهری دندان شده و مواردی مانند تغییر رنگ دندان‌ها یا ترک‌خوردگی و لب‌پریدگی دندان‌ها را پنهان کرده و فاصله بین دندان‌ها را پر می‌کند.

نیاز به زمان کمتر جهت ساخت و استفاده از لمینت

امکان دارد جهت ایجاد قالب برای ساخت لمینت عادی به سایش 2/1 میلی‌متر از مینای دندان نیاز باشد. این مورد در ارتباط با لمینت بدون تراش الزامی نیست. در برخی از موارد، دندان‌پزشک یک قالب دیجیتالی از دندان‌های شخص ایجاد کرده و پس از ساخت لمینت‌ها، آن‌ها را بر روی دندان شخص نصب می‌کند.

نصب ساده لمینت بدون تراش

در ارتباط با مزایای لمینت بدون تراش بایستی توجه شود که جهت نصب این نوع لمینت به ایجاد تغییر در دندان‌ها نیازی نمی‌باشد؛ در نتیجه نصب این نوع لمینت بسیار ساده‌تر از نصب لمینت‌های عادی می‌باشد. همچنین با استفاده از لمینت بدون تراش، ساختار دندان حفظ خواهد شد.

عدم نیاز به ماده بی‌حسی

با توجه به این که جهت استفاده از لمینت بدون تراش به برداشتن مینای دندان نیازی نمی‌باشد، به استفاده از ماده بی‌حسی موضعی نیز احتیاجی نمی‌باشد. در نتیجه استفاده از لمینت بدون تراش برای افرادی که به ماده بی‌حسی حساسیت دارند گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

بررسی معایب و عوارض لمینت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

نیاز به تغییر ساختار برای استفاده از لمینت بدون تراش

در صورت نیاز به روکش دندان، معمولاً بخشی از لایه خارجی دندان بایستی جهت استفاده از روکش برداشته شود. در نتیجه دندان به طور دائمی تغییر داده می‌شود. حتی در ارتباط با لمینت‌های عادی، امکان دارد پیش از اتصال لمینت به دندان، به تغییر شکل مینای دندان نیاز باشد. موارد ذکر شده قابل اصلاح نمی‌باشند.

ولی جهت استفاده از لمینت بدون تراش به ایجاد تغییر در ساختار دندان نیازی نمی‌باشد. همچنین برداشتن لمینت بدون تراش نیز امکان‌پذیر می‌باشد. لمینت بدون تراش بر روی مینای دندان نصب می‌شود و در نتیجه امکان دارد باعث ایجاد مقداری آسیب‌دیدگی بر روی سطح دندان شود. با وجود این که برداشتن لمینت بدون تراش امکان‌پذیر است، با نصب و یا برداشتن این نوع لمینت امکان بروز آسیب به دندان‌ها وجود دارد.

عیوب لمینت بدون تراش

در ارتباط با معایب لمینت بدون تراش موارد زیر بایستی در نظر گرفته شوند:

در صورت وجود آسیب‌دیدگی شدید دندان‌ها، امکان دارد لمینت بدون تراش گزینه مناسبی برای شخص محسوب نشود. درچنین مواردی ممکن است به روش‌های درمانی تهاجمی جهت بهبود ظاهر دندان نیاز باشد.

یکی دیگر از معایب لمینت بدون تراش این است که در صورت وجود لکه یا تغییر رنگ شدید دندان‌ها نیز ممکن است دندان‌پزشک استفاده از روش‌های دیگری را به بیمار توصیه کند. امکان دارد لمینت‌های بدون تراش بسیار ظریف قادر به پوشش لکه‌های دندانی نباشند.

در صورتی که شخص دارای دندان‌های نسبتاً بزرگی باشد، ممکن است لمینت بدون تراش نیز کمی بزرگ به نظر برسد. به علاوه لمینت بدون تراش در جهت رفع کجی دندان‌ها مؤثر نمی‌باشد. همچنین یافتن دندان‌پزشکی که دارای مهارت کافی به منظور نصب لمینت بدون تراش باشد معمولاً دشوار می‌باشد. علت استفاده از لمینت، بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها می‌باشد. لمینت‌های عادی و دائمی از این لحاظ موثرتر از لمینت‌های بدون تراش هستند.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

بایستی توجه شود که برداشتن لمینت بدون تراش کمی دشوار می‌باشد و ممکن است سبب بروز آسیب‌دیدگی به دندان‌های طبیعی شخص شود. اگر چه برای نصب لمینت بدون تراش به برداشتن مینای دندان نیازی نمی‌باشد، نیروی لازم جهت از بین بردن اتصال دندان و لمینت و برداشتن لمینت بدون تراش ممکن است سبب جدا شدن مقداری از مینای دندان شود.

جهت استفاده از لمینت بدون تراش، اشخاص بایستی بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنند. خصوصاً تمیز کردن دندان‌ها در نزدیکی خط لثه و خارج کردن هر گونه ذرات باقی‌مانده غذا در قسمت بین لمینت و خط لثه از اهمیت زیادی برخوردار است.

میزان هزینه لمینت بدون تراش

بسته به عوامل مختلف، امکان دارد هزینه استفاده از لمینت دندان متفاوت باشد. جهت تصمیم‌گیری در ارتباط با انتخاب نوع لمینت، توصیه می‌شود که هزینه لمینت بدون تراش با هزینه لمینت عادی مقایسه شود. هزینه لمینت دندان به عواملی مانند میزان مهارت و تجربه دندان‌پزشک، محل زندگی بیمار و همچنین مواد مورد استفاده در ساخت لمینت بستگی دارد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

بررسی انواع تاج دندان

آنچه باید در مورد درمان ریشه دندان بدانید

پاسخ به سوالات رایج پیرامون درمان ریشه دندان

Leave a Comment