مزیت ها و معایب انواع بریج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزیت ها و معایب انواع بریج دندان

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان شما را با مزیت ها و معایب انواع بریج دندان آشنا میکنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید. از بریج‌های دندانی برای پل زدن در حد فاصله بین یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می‌شود این پل توسط دندان‌های طبیعی که در دو طرف دندان افتاده قرار دارند؛ پشتیبانی می‌شود سپس بسته به تعداد دندان‌هایی که جای‌شان خالی است. دندان مصنوعی ساخته شده و روی پلی که تعبیه شده است نصب می‌شود. دندان‌های نگهدارنده در این عمل اباتمنت و دندان‌های مصنوعی که در بین آنها قرار می‌گیرند پونتیک نام دارند.

بریج‌های سنتی

این نوع بریج‌ها متداول‌ترین بریج‌هایی هستند که تا کنون در دنیا استفاده شده‌اند و معمولاً از جنس سرامیک یا چینی متصل شده به فلز هستند.

بریج‌های کانتیلور

این نوع پل مانند بریج سنتی نیست و استفاده از آن برای جایگزینی دندان‌های انتهایی توصیه نمی‌شود. چرا که معمولا فشار زیادی روی این دندان‌ها وجود دارد. در بریج‌های کانتیلور (معلق) فقط از یک طرف دندان به عنوان لنگر یا پشتیبان استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی : فواید و معایب انواع ایمپلنت

بریج‌های مریلند

این بریج‌ها از دندان‌های چینی که روی یک چارچوب فلزی یا پلاستیکی کار گذاشته شده‌اند ساخته می‌شوند. دندان‌های موجود در هر دو طرف فضای خالی، به بال‌های فلزی یا چینی موجود در بریج متصل می‌شوند.

بریج دندان چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

فواید بریج دندان

سادگی

بر خلاف ایمپلنت دندانی، بریج‌ها نیازی به جراحی ندارند و بنابراین دردشان نسبت به ایمپلنت بسیار کمتر است. تنها چیزی که لازم است تثبیت دندان‌هاست.

سرعت در اجرا

نصب ایمپلنت علاوه بر این که بسیار ساده است. بسیار سریع نیز انجام می‌شود و حداکثر چند هفته زمان نیاز دارد. در حالی که ایمپلنت ممکن است چند ماه طول درمان داشته باشد.

مقرون‌به‌صرفه بودن

بریج‌ها از هر شکل و نوعی که باشند به طور کلی مقرون‌به‌صرفه‌تر از کاشت ایمپلنت هستند. و برای کسانی که از پس هزینه‌های ایمپلنت بر نمی‌آیند گزینه بهتری محسوب می‌شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

معایب بریج

داشتن ظاهری تقریبا غیرطبیعی

پل‌ها به اندازه ایمپلنت طبیعی به نظر نمی‌رسند. بنابراین از نظر ظاهری زیاد خوشایند نیستند.

نیاز به جایگزینی به صورت دوره‌ای

بر خلاف ایمپلنت‌ها که عمر طولانی دارند؛ بریج‌ها باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند. معمولا توصیه می‌شود که هر ۵ الی ۷ سال یک بار بریج را تعویض کنید.

احتمال آسیب‌دیدن دندان‌های طبیعی اطراف

دندان‌های مجاور محلی برای اتکای دندان مصنوعی کار گذاشته شده به شیوه بریج هستند. بنابراین فشار زیادی روی آنها وارد می‌شود و ممکن است به مرور زمان مقدار قابل توجهی از ساختار خود را از دست بدهند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عوارض لمینت دندان

علت سیاه شدن دندان

مزایای ارتودنسی دیمون

Leave a Comment