مسواک مخصوص ایمپلنت دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

مسواک مخصوص ایمپلنت دندان

نه تنها برای دندان طبیعی بلکه ایمپلنت دندان نیاز به مسواک زدن دارد. اما افرادی که اقدام به کاشت ایمپلنت دندان نموده اند همانند افراد عادی نمی توانند از مسواک های معمولی استفاده کنند. این اشخاص بایستی از مسواک مخصوص ایمپلنت استفاده کنند. زیرا مسواک های معمولی هر چند هم گران قیمت می تواند ایمپلنت را از بین ببرد. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان مسواک مخصوص ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

ویژگی و ظاهر مسواک مخصوص ایمپلنت

با وجود اینکه ایمپلنت دندان همانند کاشت دندان طبیعی عمل می کند و اباتمنت همچون ریشه دندان به ایمپلنت استحکام می بخشد اما به هنگام مسواک زدن بایستی دقت لازم را به خرج داد. مسواک مخصوص ایمپلنت که به صورت گردن زاویه دار طراحی شده اند به راحتی زیرفضای لثه نیز قرار می گیرند و فضای زیر ایمپلنت را نیز تمیز می کند.

در صورتی که از این مسواک ها استفاده نشود مناطق دشوار و سطح ایمپلنت مملو از جرم پلاک شده و به مرور زمان عفونت و پوسیدگی ایمپلنت را دربرمی گیرد.

نحوه استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت

چند نکته ریز به هنگام استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت دندان واجب و ضروری می باشد، مانند:

  • به هنگام مسواک زدن از فشار زیاد بر ایمپلنت خودداری کنید. سعی کنید که عملیات مسواک زدن را با آرامی و با دقت زیاد انجام دهید. مسواک زدن بایستی به نحوی باشد که به لثه آسیب نرسد و لثه را در مقابل عفونت مقاوم کند. با آرام مسواک زدن کاشت ایمپلنت شما در برابر مشکلاتی که امکان رخ دادن آن وجود دارد، مصون خواهید ماند.
  • یک مرتبه در صبح و یک بار در شب مسواک زدن را فراموش نکنید. اما زمان مسواک زدن کمتر از سه دقیقه نباشد. در حین مسواک زدن به شست و شوی فضاهای خالی بین لثه و تاج دندان نیز دقت کنید.
  • از مسواک بین دندانی برای تمیزکردن بین دندان ها استفاده شود.
  • برای خمیر دندان نیازی نیست حتما از خمیردندان مخصوص ایمپلنت استفاده کنید.
  • دهانشویه یکی دیگر از نحوه تمیزکردن ایمپلنت دندان می باشد. متخصص ایمپلنت به هنگام کاشت ایمپلنت دهانشویه های مخصوص را برای بیمار تجویز می کند.

نکات مراقبتی پس از جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

شیوه صحیح مسواک زدن

زمانی دندان ها تمیز می شوند که به صورت عمودی و افقی ایمپلنت شسته شود. برای تمیز کردن دندان های فک پایین لازم است مسواک مخصوص ایمپلنت را به سمت تاج بکشید. نحوه صحیح مسواک زدن از پایین به بالا و برای دندان های فک بالا مسواک را از بالا به پایین و به سمت تاج دندان می کشیم.

برای مسواک زدن به حالت افقی مسواک را به سمت جلو و عقب و به آرامی به روی ایمپلنت می کشید. مسواک زدن لثه و روی زبان مرحله مسواک زدن ایمپلنت دندان است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

چند نمونه مسواک مخصوص ایمپلنت

انتخاب جنس مسواک جهت تمیز کردن ایمپلنت اهمیت فراوانی دارد. مسواک هایی که دارای برس زبر و خشن هستند می توانند تاثیر بسیار منفی بر کیفیت ایمپلنت بگذارند و آسیب های بسیار جدی بر روی مینای دندان بگذارند. اگر بخواهیم به چند نمونه از برندهای مسواک مخصوص ایمپلنت اشاره کنیم می توانیم سه مدل از TePe را نام ببریم.

  • TePe Impllant Care : این مدل از مسواک دارای گردن زاویه دار برای تمیز کردن نواحی تماس با ایمپلنت و غشای مخاطی به کار می رود.
  • TePe Implant Brush : دارای سر بسیار نازک جهت تمیز کردن غشای مخاطی و نواحی حساس تماس ایمپلنت
  • TePe Interdental Brush: برای چند مورد استفاده می شود از قبیل قسمت بدون بافت مصنوعی، بافت مصنوعی لثه، فضای بالای بریج، فضای زیر پین های ایمپلنت
  • TePe Compact Tuft: دارای سر ویژه با الیاف فشرده و گنبدی شکل. برای پاک کردن صحیح نواحی تماس ایمپلنت و غشای مخاطی از دسته مقاوم استفاده شده است.
  • TePe Bridge & Implant Floss: دارای نخ اسفنجی برای تمیز کردن قسمت های اطراف ایمپلنت

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

ایمپلنت دندان با پانچ

انواع ایمپلنت از نظر مراحل درمان

دلایل لق شدن ایمپلنت دندان

Leave a Comment