مقایسه ارتودنسی با کامپوزیت | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی مقایسه ارتودنسی با کامپوزیت

این را به عنوان یک اصل کلی به خاطر بسپارید که هر یک از روش‌های درمانی، علی رقم داشتن برخی مشکلات، اگر به درستی استفاده شوند، مزایای زیادی هم به همراه خواهند داشت. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان به بررسی مقایسه ارتودنسی با کامپوزیت می پردازیم.

مزایای ارتودنسی نسبت به کامپوزیت

مزایای استفاده از ارتودنسی نسبت به کامپوزیت به شرح زیر است:

برای درمان نامرتبی دندان‌ها مطمئنا برای موارد شدید، نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. به همین دلیل هم، این یک مزیت برای ارتودنسی به حساب می‌آید. چرا که شاید تنها درمانی باشد که بتوان با استفاده از آن، وضعیت دندان‌های افراد را به صورت ریشه‌ای برطرف کرد.
عدم وجود محدودیت سنی چنین درمانی را می‌توان حتی برای بالغینی که چندین سال از رویش دندان‌هایشان می‌گذرد، استفاده کرد. استفاده از چنین درمانی در کودکان نیز مشکلی به وجود نمی‌آورد. در کل اگر وضعیت سلامت بیمار مناسب باشد، درمان ارتودنسی محدودیتی از لحاظ سن نخواهد داشت.
اما استفاده از کامپوزیت با توجه به شرایط کودک، ممکن است توصیه نشود؛ چرا که این درمان بیشتر برای بالغین و به عنوان یک درمان زیبایی به کار گرفته می‌شود. البته ممکن است در برخی موارد معدود، برای ترمیم دندان شکسته کودک نیاز به استفاده از کامپوزیت وجود داشته باشد.

مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی

کامپوزیت نیز اگر در جای درست استفاده شود، مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. از جمله مزایایی که می‌توان برای کامپوزیت اشاره کرد، شامل لیست زیر است:

مدت زمان درمان بسیار کوتاه یکی از بهترین مزیت‌هایی که این نوع درمان دارد، مدت زمان کوتاه آن است. در حقیقت، درمان با استفاده از کامپوزیت، در حد یک جلسه به پایان می‌رسد.
عدم نیاز به آماده سازی قبلی درمان با استفاده از کامپوزیت، بر خلاف ارتودنسی نیازی به آماده‌سازی دندان‌ها ندارد. این یعنی نصب آن نسبت به بریس‌های ارتودنسی خیلی راحت‌تر خواهد بود.
هزینه کمتر هزینه درمان کامپوزیت نسبت به ارتودنسی در رنج پایین‌تری قرار دارد. به همین دلیل هم ممکن است بیمار، استفاده از کامپوزیت را بر ارتودنسی ترجیح دهد.
عدم تغییر رنگ دندان دقت داشته باشید که درمان‌ ارتودنسی، ممکن است در دراز مدت، رنگ دندان‌های بیمار را به رنگ زرد تغییر دهد. اما استفاده از کامپوزیت با توجه به پوشاندن دندان‌ها، چنین شرایطی را به وجود نمی‌آورد.
البته استفاده از کامپوزیت نیز اگر با رعایت بهداشت دهان و دندان همراه نباشد، می‌تواند چنین مشکلاتی هم به بار آورد.
تغییر شکل دندان یکی دیگر از مزایایی که می‌توان برای کامپوزیت در نظر گرفت، تغییر شکل دندان‌های مختلف است. به عنوان مثال، اگر دندان شما دچار تغییر رنگ شده باشد، می‌توانید با استفاده از کامپوزیت، یک رنگ طبیعی و یا حتی سفیدتر از آن برای دندان‌های خود به ارمغان آورید. در کل مشکلاتی را که نمی‌توان با استفاده از ارتودنسی درمان نمود، می‌توان با استفاده از کامپوزیت آنها را برطرف کرد.

روش های ارتودنسی دندان کودکان | بهترین ایمپلنت اصفهان

کامپوزیت ارزان‌تر است یا ارتودنسی؟

قبل از اینکه این موضوع را برایتان روشن کنیم، این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه هر یک از این دو روش، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که درمان ارتودنسی، یک درمان نسبتا طولانی مدت است و نیاز به استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تری دارد، معمولا با هزینه بیشتری همراه است.
اما درمان با کامپوزیت، تنها در یک جلسه به اتمام می‌رسد و شما در همان جلسه، هزینه کامپوزیت و دستمزد دندانپزشک را پرداخت می‌کنید.

آیا می توان به جای ارتودنسی از کامپوزیت استفاده کرد؟

اینکه بخواهید به جای ارتودنسی از کامپوزیت استفاده کنید، بسته به تشخیص متخصص دارد. اگر متخصص با معاینه دندان‌های شما تشخیص دهد که می‌توان از کامپوزیت برای درمان این مشکل استفاده کرد، می‌توان به این روش درمانی روی آورد. اما باز هم تاکید می‌کنیم که درمان ریشه‌ای مشکلاتی مثل نامرتبی دندان‌، بهتر است با ارتودنسی انجام شود.

اما به هر حال، ممکن است بیمار ترجیح دهد از کامپوزیت استفاده کند. خیلی از افراد به دلیل اینکه به دنبال یک روش درمانی سریع‌ هستند، از دندانپزشک خود می‌خواهند تا کامپوزیت را برایشان به کار ببرد؛ این مورد در صورتی قابل استفاده خواهد بود که مشکل دندانی خفیفی داشته باشند.
البته گاهی هم پیش می‌آید که بیمار با توجه یک سری شرایط خاص، نتواند از درمان‌ ارتودنسی بهره بگیرد. به عنوان مثال، فردی که به بیماری دیابت مبتلا است، ممکن است نتواند از این روش درمانی استفاده کند. به همین دلیل در این صورت دندانپزشک مجبور خواهد بود تا به استفاده از کامپوزیت روی آورد.

آیا امکان انجام دادن ارتودنسی و کامپوزیت باهم وجود دارد؟

اینکه تصور کنید با توجه به تفاوت‌هایی که این دو روش درمانی با یکدیگر دارند، نمی‌توان از آن‌ها به صورت همزمان استفاده کرد، یک تصور اشتباه است. در خیلی از مواقع، دندانپزشک ممکن است به استفاده همزمان از این دو روش روی آورد.
به عنوان مثال، اگر دندانی دچار شکستگی شده باشد، می‌توان همزمان با ارتودنسی، از کامپوزیت نیز استفاده کرد تا ظاهر دندان در این مدت طولانی، حفظ شود. البته پیشنهاد شده است که تا حد امکان، اول درمان ارتودنسی به اتمام برسد. اما استفاده همزمان این دو روش، مشکل چندانی به وجود نخواهد آورد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

آیا می توان درمان ارتودنسی را با کامپوزیت تکمیل کرد؟

تکمیل درمان ارتودنسی با استفاده از کامپوزیت امکان پذیر است. معمولا برای تکمیل درمان‌های ارتودنسی، به بیماران توصیه می‌شود پس از برداشتن بریس‌ها، از کامپوزیت استفاده کنند. به عنوان مثال، یک بیمار را در نظر بگیرید که پس از استفاده طولانی مدت از بریس‌های ارتودنسی، دچار تغییر رنگ دندان شده باشد.
گاهی هم ممکن است دندان‌های فرد به دلایل دیگری از قبل زرد شده باشند؛ در چنین شرایطی، درست است که وضعیت و موقعیت دندان‌ها به حالت نرمال خود برگشته‌اند. اما این تغییر رنگ، زیبایی دندان‌ها را دچار مشکل کرده است. به همین دلیل می‌توان برای تکمیل این درمان، به بیمار توصیه کرد از کامپوزیت استفاده کند. با این کار، هم موقعیت دندان‌ درمان می‌شود و هم ظاهر آن مورد پسند بیمار خواهد شد.

علاوه بر این، گاهی ممکن است برخی از دندان‌ها یک سری شکستگی‌هایی نیز داشته باشند. علاوه بر این شکستگی نیز، ممکن است دندان‌های لب‌پر شده و ساییده شده نیز در دهان بیمار مشاهده شود. برای درمان چنین مشکلاتی نیاز به تکمیل درمان ارتودنسی با استفاده از کامپوزیت خواهد بود. چرا که درمان ارتودنسی به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را برطرف سازد.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

ایمپلنت دندان بدون برش لثه چیست؟

عوارض عدم رعایت مراقبت‌های پس از جرم گیری دندان

نکات مراقبتی پس از پر کردن با رزین کامپوزیت

Leave a Comment