مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی معمولی | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی و مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی معمولی

ارتودنسی دیمون و معمولی هردو یک هدف را دنبال می کنند و سعی میکنند که از طریق اعمال نیرو به دندان ها، آن هارا در حد میلی متر جا به جا کنند که در نتیجه به مرور زمان دندان ها در جای درست خود قرار میگیرند. قصد داریم تا در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی معمولی بپردازیم.

این دو روش ارتودنسی در نحوه ی عملکرد و چگونگی انجام تغییرات باهم تفاوت دارند. در اینجا منظور عملکرد براکت هاست. در ارتودنسی دیمون با براکت ها ی خود بازشونده، طراحی براکت و سیم اتصال به گونه ای است که با حرکت دندان، بریس هم حرکت می کند و بدین گونه نیاز به تنظیم دستی سیم و براکت ها به صورت دوره ای نیست. تفاوت دیگر این دو در این است که براکت ها در ارتودنسی دیمون کوچکتر هستند.

طول درمان پارامتر دیگر در موضوع تفاوت ارتودنسی دیمون با ارتودنسی سنتی است. گفته شده است که براساس عملکرد براکت های دیمون که فشار های منظمی که به دندان ها وارد می کند، سبب می شود که نسب به ارتودنسی سنتی، طول درمان کوتاه تری داشته باشد. البته این فاکتور هم با توجه به سن بیمار، نوع وشدت ناهنجاری می تواند متفاوت باشد و حتی در موارد ممکن است در مورد یک بیمار، ارتودنسی دیمون و معمولی طول درمان یکسانی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی : محبوبترین روش های دندانپزشکی سفید کردن دندان

انواع مختلف ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از نظر جنس و آلیاژهای خود می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد. ارتودنسی دیمون شفاف و ارتودنسی سرامیکی از میان تمام انواع ارتودنسی دارای محبوبیت بیشتری هستند، شاید شما نخواهید که کسی متوجه داشتن ارتودنسی روی دندان های شما شود، این نوع ارتودنسی همان چیزی است که شما دنبال آن هستید.

مراحل ارتودنسی دیمون چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

نکات مراقبتی در ارتودنسی دیمون

درمان ارتودنسی به گونه است که به سبب قرار گرفتن براکت های روی سطح دندان، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را کمی دشوار تر از حالت عادی می کند. پس مهم است که با نحوه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در ارتودنسی به طور صحیح را بدانید. از جمله مراقبت های لازم ارتودنسی دیمون عبارتند از؛

  • حتما روزانه حداقل دوبار از مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.
  • از دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه تکمیل کننده روند بهداشت شما خواهد بود.
  • مراجعات دوره ای را جدی بگیرید تا روند درمان تحت کنترل باشد و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل انجام شود.
  • غذاهای سفت و سخت که جویدنشان به دندان های فشار زیادی وارد میکند را از رژیم غذایی خود حذف کنید
  • اگر فعالیت های سنگین انجام می دهید که امکان وارد آمدن آسیب به ارتودنسی دندان وجود دارد، از قالب ها محافظ که در دهان قرار می گیرند، استفاده کنید. در صورت وارد شدن ضربه، وضعیت دندان و ارتودنسی را کنترل و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در آن ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

هزینه ارتودنسی دیمون

قیمت ارتودنسی دیمون در مقایسه با سایر انواع روش های ارتودنسی گرانتر است. البته اگر مزایای بی بدیل آن و عملکرد منحصر به فرد براکت ها در این نوع ارتودنسی را درنظر بگیرید متوجه خواهید شد که ارتودنسی دیمون مقرون به صرفه است به خصوص که در این روش طول درمان کوتاه تر می شود. طول درمان در کنار فاکتورهایی چون نوع و شدت ناهنجاری، بیمه، موقعیت مکانی مرکز درمانی و … یک عامل تعیین کننده در برآورد هزینه ارتودنسی دیمون است.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

انواع دندان مصنوعی

ساختمان آناتومی دندان

میزان مقاومت لمینت و کامپوزیت

Leave a Comment