مقایسه انواع تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی و مقایسه انواع تاج دندان

تاج دندان یک ” سرپوش یا کَپ ” به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد. این تاج ، دندان را برای بازگرداندن شکل و اندازه ، استحکام و بهبود ظاهر آن می پوشاند. تاج ها ، هنگامی که در جای خود متصل می شوند ، تمام قسمت مرئی دندان را که در قسمت بالای لثه قرار دارد ، کاملاً می پوشانند. در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی و مقایسه انواع تاج دندان خواهیم پرداخت.

ضرورت داشتن تاج دندان

تاج دندان ممکن است در شرایط زیر مورد نیاز باشد :

  • برای محافظت از دندان ضعیف (به عنوان مثال ، در برابر پوسیدگی) در برابر شکسته شدن یا نگه داشتن قسمت هایی از دندان ترک خورده.
  • برای احیای دندان از قبل شکسته شده یا دندانی که به شدت فرسوده شده است.
  • برای پوشاندن و حمایت از دندانی که با مواد زیادی پر شده است هنگامی که دندان زیادی برای شما باقی نمانده است.
  • برای نگه داشتن یک بریج دندان در جای خود.
  • برای پوشاندن دندانهایی که شکل طبیعی خود را از دست داده یا به شدت تغییر رنگ داده اند.
  • برای پوشاندن ایمپلنت دندان.
  • برای جنبه های زیبایی و ظاهری.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

تاج دندان و کودکان

  • برای کودکان ، ممکن است از تاج دندان بر روی دندانهای کودک ( شیری ) استفاده شود تا :
  • در چنین مواردی ، یک دندانپزشک کودکان به احتمال زیاد یک تاج با جنس استیل را پیشنهاد می کند.
  • حفظ دندانی که در اثر پوسیدگی آنقدر آسیب دیده است ، که نمی تواند پُر شود.

از دندانهای شیری کودک که در معرض خطر زیادی برای پوسیدگی دندان هستند ، محافظت کنید ، به خصوص هنگامی که کودک در رعایت بهداشت روزانه دهان دچار مشکل می شود.

فراوانی بیهوشی عمومی برای کودکان امکان پذیر نیست چون سن آنها ، رفتارشان یا سابقه ی پزشکی آنها این اجازه را برای همکاری با اقدامات لازم برای اقدامات دندانپزشکی ، به آنها نمی دهد.

مزایا ، معایب و گزینه‌های جایگزین تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

انواع تاج های دندانی

انواع مختلف تاج های دائمی را می توان از جنس استیل ضد زنگ ، فلز (مانند طلا یا آلیاژ دیگر) ، پرسلن بر پایه فلز ، رزین یا سرامیک ساخت.

تاج دندان با جنس استیل ضد زنگ

تاج های دندانی از جنس استیل ضد زنگ ، تاج هایی از پیش ساخته شده است که بر روی دندان های دائمی به صورت موقت کار گذاشته می شود. این تاج از جنس استیل هنگامی که تاج دائمی از مواد دیگری در حال ساخت می باشد ، از دندان و ترمیم آن محافظت خواهد کرد. برای کودکان ، از تاج استیل ضد زنگ معمولاً برای قرار دادن بر روی دندان شیری استفاده می شود که متناسب با دندان های شیری آماده خواهد شد.

تاج تمام دندان را پوشانده و از پوسیدگی بیشتر آن محافظت می کند. وقتی دندان شیری می اُفتد تا بتواند جا را برای دندان دائمی باز کند ، تاج به طور طبیعی همراه با آن خواهد افتاد. به طور کلی ، تاج های از جنس استیل ضد زنگ برای دندان های کودکان استفاده می شود زیرا برای آنها نیازی به مراجعات متعدد به دندانپزشکی نیست و از این رو مقرون به صرفه تر از تاج هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند و از جمله مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه ای برای محافظت از دندان های بدون تاج هستند.

فلزات استفاده شده در ساخت تاج دندان

فلزات مورد استفاده در تاج های دندان شامل آلیاژهایی هستند که دارای مقدار زیادی طلا یا پلاتین یا آلیاژهای فلزات پایه می باشند (به عنوان مثال آلیاژهای کبالت – کروم و نیکل – کروم). تاج های فلزی مقاومت خوبی در برابر گاز گرفتن و جویدن دارند و احتمالاً از لحاظ ساییدگی طولانی ترین عمر را دارند. همچنین ، تاج های فلزی به ندرت تراشیده یا شکسته می شوند. رنگ متالیک به عنوان رنگ اصلی آن است. تاج های فلزی انتخاب خوبی برای دندان های آسیایی هستند که دور از چشم می باشند.

تاج دندان از جنس پرسلن بر پایه فلز ( ترکیب شده با فلز )

انواع تاج های دندان پرسلن بر پایه فلز بر خلاف تاج های فلزی می توانند با دندانهای مجاور شما از لحاظ رنگ ، مطابقت داشته باشند. با این حال ، در مقایسه با تاج های فلزی و رزینی ، این نوع تاج ها بیشتر از بقیه انواع تاج ها در برابر دندان مقابل خودشان دچار ساییدگی می شوند. قسمت پرسلنی تاج نیز می تواند تراشیده یا شکسته شود.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

در کنار تاج های تمام سرامیکی ، تاج های ساخته شده از پرسلن بر پایه فلز بیشتر به دندانهای معمولی شبیه هستند. با این وجود ، بعضی اوقات فلز زیر پرسلن تاج می تواند مثل یک خط تیره دیده شود ، به خصوص در خط لثه و حتی اگر لثه های شما از بین برود ، بیشتر از آن خودنمایی می کند. این تاج ها می توانند انتخاب مناسبی برای دندانهای جلویی یا پشتی و همچنین بریج های طولانی باشند که در این نوع تاج ها ، فلز برای استحکام تاج لازم است.

تاج دندان تمام رزینی

تاج های دندان تمام رزینی نسبت به انواع دیگر تاج ها ارزان تر هستند. با این حال ، آنها به مرور زمان فرسوده می شوند و نسبت به تاج های پرسلنی بر پایه فلز ، بیشتر مستعد شکستگی هستند.

تاج دندان تمام سرامیکی یا تمام پرسلنی

تاج های دندانی تمام سرامیکی یا تمام پرسلنی ، یک نوع رنگ طبیعی و شبیه به دندان را بهتر از هر نوع تاج دیگر دارند. همچنین ممکن است برای افرادی که آلرژی به فلز دارند مناسب تر باشند. تاج های تمام سرامیکی را می توان برای دندانهای جلویی و پشتی نیز استفاده کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

علل استفاده از نگهدارنده ریتینر بعد از ارتودنسی

آشنایی با ارتودنسی پیشگیری

بهترین دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment