مقایسه ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی و بریج | بهترین دندانپزشک اصفهان

مقایسه ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی و بریج

قصد داریم تا در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی مقایسه ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی و بریج بپردازیم. گرچه روش های جایگزینی متنوعی وجود دارد، اما ایمپلنت دندان از بهترین و ماندگار ترین روش های پر کردن جای خالی دندان ها است. همه ی ما با دندان های مصنوعی قدیمی که معمولا افراد مسن از آنها استفاده می کنند، آشنا هستیم. اما باید گفت کاشت دندان با روش ایمپلنت، بهترین جایگزین روش دندان های مصنوعی متحرک می باشد. چون:

 • دندان های مصنوعی با استخوان فک ادغام نمی شوند پس به مرور زمان استخوان ها دچار تحلیل شده و باعث لغزش دندان مصنوعی و افتادگی صورت در ناحیه فک می شود.
 • عمل جویدن با دندان مصنوعی چندان راحت نیست و اغلب افرادی که از پروتز های مصنوعی استفاده می کنند ناچارند از رژیم غذایی محدودی پیروی کنند.
 • قرار گیری پروتز های مصنوعی سقف دهان را می پوشاند که باعث ایجاد اختلال در حس چشایی می شود.
 • ایمپلنت در مقایسه با پروتز های مصنوعی به دندان های طبیعی شبیه تر است که باعث می شود که کار با آن ها و مراقبت از آن ها هم راحت تر باشد.

مطلب پیشنهادی : روند درمان دیپ بایت

ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج؟

همانطور که می دانید که بریج و ایمپلنت هر دو روش هایی برای کاشت دندان و جایگزینی دندان های از دست رفته است اما گاهی برای بیماران این چالش بوجود می آید که بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ هر کدام این درمان ها معایب و مزایای خاص خود را دارند اما بریج دندانی نیاز دارد که دو دندان کناری (چپ و راست ناحیه بی دندانی) سالم باشد.

کاشت دندان به روش بریج شاید در کوتاه مدت مقرون به صرفه باشد اما چون عمر و ماندگاری آن نصف ایمپلنت دندان و بین ۵ تا ۱۰ سال است برای کسی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارد و می خواهد که درمانی با طول عمر حداقل ۲۰ سال داشته باشد، مناسب نیست و بهتر است از ایمپلنت استفاده کند. لازم به ذکر است که بریج های دندانی بعد از گذشت ۵ تا ۷ سال نیاز به تعویض دارند. بهترین روش برای کسانی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند، درمان ترکیبی از ایمپلنت و بریج دندانی است.

میزان درد کاشت دندان

با وجود تمام مواردی که از آنها به عنوان مزایای ایمپلنت یاد کردیم این سوال مطرح می‌شود که کاشت دندان چقدر درد دارد؟ بیشتر افرادی که از ایمپلنت دندانی استفاده کرده‌اند می‌گویند که درد این روش بسیار کمتر از چیزی است که آنها تصور می‌کردند. این در حالی است که در طی عمل کاشت یا از بی‌حسی موضعی قوی یا از آرامبخش وریدی استفاده می‌شود. بیشتر بیماران گزارش داده‌اند که ایمپلنت نسبت به کشیدن دندان درد بسیار کمتری دارد.

بریج دندان چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

عوارض ایمپلنت دندان

این سوالی است که بسیاری از افراد قبل از انجام ایمپلنت در ذهن خود دارند. همه ما می دانیم هیچ روشی بدون عوارض نیست و ممکن است این روش کاشت دندان هم مانند روش‌های دیگر دارای عوارض جانبی باشد. در این مطلب می‌خواهیم به طور مفصل و کامل به عوارض ایمپلنت دندان بپردازیم. البته در نظر داشته باشید که عوارض ایمپلنت معمولا موقتی است و به همین دلیل ایمپلنت دندان، یکی از روش‌های محبوب برای جایگزین کردن دندان در میان افراد است.

اگر قصد انجام ایمپلنت دارید، لازم نیست به دلیل وجود این عوارض منصرف شوید. به علاوه این که اگر متخصص دندانپزشک شما از تجربه کافی برخوردار باشد؛ قطعا این عوارض از بین می روند و یا به حداقل خود می رسند، پس نگران نباشید.

 • خونریزی
 • درد
 • کبودی
 • ورم لثه و صورت
 • ایجاد حساسیت(آلرژی)
عوارض ایمپلنت دندان در درازمدت

این عمل نیز مانند هر عمل دهانی دیگر می‌تواند شما را تا مدت ها بعد از جراحی درگیر نماید و باعث درد و ناراحتی شما گردد اما مزایای ایمپلت دندان باعث می شود که عمل ایمپلنت دندان از بهترین و پرطرفدارترین راه های جایگزینی دندان باشد.

 • ایجاد عفونت از دردناک ترین عوارض ایمپلنت
 • لق شدن دندان های کناری
 • لق شدن ایمپلنمت دندان
 • زمان بهبودی طولانی مدت بعد از انجام ایمپلنت
 • حرکت ایمپلنت دندان
 • وجود احتمال عدم موفقیت این روش
 • حساس شدن سینوس ها

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

امکان انجام ایمپلنت فوری، از مزایای این روش جایگزینی

کشیدن و از دست دادن دندان برای بیشتر افراد به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی، ضربه و … اتفاق می افتد. به دلیل طولانی بودن دوره ایمپلنت عادی دندان، بیشتر افراد تقاضای ایمپلنت فوری و ایمپلنت یک روزه دارند. اما آیا همه ی افراد می توانند از ایمپلنت فوری استفاده نمایند؟ قطعا خیر، باید شرایط و آناتومی دندان شما توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود و در صورت مناسب بودن پهنای استخوان فک و عدم مشکلات دهانی مانند بیماری های لثه، عفونت و آمادگی جای خالی دندان، می توان از ایمپلنت فوری یا یک روزه استفاده کرد. در ایمپلنت فوری؛ پس از کشیدن دندان، باید در همان روز یا تا دو هفته بعد از آن کاشت پایه ایمپلنت را آغاز و مراحل کاشت دندان را در یک روز انجام داد.

تعریف ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری بیشتر توسط افرادی که به سرعت می خواهند دندان خود را اصلاح کنند تقاضا می شود. به عنوان مثال هفته ی آینده عروسی شماست و به تازگی طی یک حادثه، دندان خود را از دسد داده اید. قطعا تنها چاره شما ایمپلنت فوری دندان است. یا شاید زمان کافی برای حضور در کلینیک طی چندین جلسه را نداشته باشید، همچنان می توانید از این روش جایگزینی سریع دندان، استفاده کنید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

میزان مقاومت لمینت و کامپوزیت

محبوبترین روش های دندانپزشکی سفید کردن دندان

انواع ایمپلنت دندان

Leave a Comment