مقایسه روکش دندان زیرکونیا و PFM | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مقایسه روکش دندان زیرکونیا و PFM ؛ کدام بهتر است؟

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به مقایسه بین روکش دندان زیرکونیا و PFM بپردازیم. با ما همراه باشید. بسیاری از افراد علاوه بر توجه به درمان درد دندان های خود به زیبایی ظاهری آن نیز توجه بسیاری دارند زیرا که زیبایی ظاهری دندان تأثیر بسزایی بر اعتماد بنفسمان خواهد داشت. از این رو انتخاب یک روکش دندان مناسب می تواند به ما کمک کند علاوه بر بهداشت دهان و دندان مناسب، ظاهری زیبا نیز داشته باشیم. اما پیش از آن باید بدانیم به طور کلی روکش دندان چیست؟

روکش دندان در واقع یک بافت سخت و توخالی است که بر روی دندانی که عصب کشی شده و پر شده است قرار می دهند. این ساختار نازک، تو خالی وشبیه کلاه است. معمولاً روکش همانطور که گفتیم بر روی دندان هایی استفاده می شود که به دلیل پوسیدگی و یا شکستگی از بین رفته اند. قرار دادن روکش بر روی دندان ها باعث اصلاح ظاهر و شکل دندان ها می شود.

دلیل نیاز به روکش دندان

استفاده از روکش دندان دلایل زیادی دارد یکی از رایج ترین دلایل آن عصب کشی است. از آنجایی که عاج دندان خراب شده است و کارایی سابق را ندارد دندان پزشکان برای حفظ ریشل اصلی دندان از روکش هایی استفاده می کنند که شبیه به دندان است. یکی دیگر از دلایل استفاده از روکش دندان شکستگی دندان ها است و یا پس از قرار دادن ایمپلنت داخل لثه دندان پزشک بر روی ایمپلنت روکش را سوار می کند که شبیه به دندان است.

روکش PFM

روکش PFM نام روکش سرامیکی متصل به فلز است. این روکش از سرامیک و فلز است. این روکش دارای رنگی شبیه به دندان بوده اما به دلیل اینکه دارای فلز است. فلز موجود بر زیر روکش باعث می شود که لثه را نشان دهد مخصوصاً اگر که فک شما دچار عقب رفتگی باشد. پزشکان از روکش پی اف ام برای بیمارانی استفاده می کنند که به دنبال دندانی با ظاهر طبیعی و استحکامی مانند دندان های اصلی هر شخص است.

روکش PFM طول عمر بالایی داشته و می توان از آن تا چند سال استفاده کرد. این روکش معمولاً به دلیل کارایی بالایی که دارد در سراسر دنیا جایگاه بالایی داشته و بیماران بیشتر درخواست این روکش را برای دندان خود دارند.

در صورتی که شما در دهان خود از این روکش بر روی دندان خود استفاده کرده اید با مراقبت و حفظ بهداشت دهان و دندان تا 30 سال از مزایای آن بهره ببرید.

بیش از 60 سال است که دندان پزشکان از این روکش سرامیکی برای درمان استفاده می کنند و باعث طول عمر دندان آن ها می شود.

ویژگی های روکش PFM

  • یک از مهمترین ویژگی های این روکش محکم بودن آن است و برای دندان های مختلف از آن استفاده می شود.
  • ماندگاری و طول عمر بالا یکی دیگر از ویژگی های این روکش است.
  • طول عمر پل PFM سه واحدی نیز طولانی است.
  • پل و کش پی اف ام در چند سال اولیه نصب آن از نظر زیبایی، ظاهر نسبتاً خوبی دارد.
  • در مقایسه با روکش زیر کونیا، نصب پی اف ام آسان تر است.

ترکیبات روکش PFM

این روکش سرامیکی پایه فلزی از چند ماده از جمله آلیاژ قیمتی، آلیاژ نیمه قیمتی و آلیاژ غیر قیمتی است. به آلیاژ غیر قیمتی، فلز پایه نیز گفته می شود و میزان آلیاژ قیمتی آن کمتر از 25 درصد است. این فلزات معمولاً دارای مقدار زیادی کبالت، نیکل، کروم و بریلیوم است. آلیاژ نیمه قیمتی حاوی ۲۵ درصد فلزات قیمتی است. آلیاژ قیمتی بیش از ۶۰ درصد حاوی ترکیبات قیمتی از جمله طلا، پلاتینیوم و پالادیوم است. این آلیاژ شامل ۴۰ درصد طلا است. ساختارهای فلزی با سرامیک فلدسپاتیک پوشیده شده است.

مشکلات روکش PFM

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های مهم روکش پی اف ام ماندگاری و طول عمر بالای آن است اما به دلیل اینکه ساختار فلزی داشته باعث می شود که از لحاظ زیبایی دلچسب نباشد. امکان تشکیل پلاک پیرامون این روکش زیاد است و حتی پس از لایه برداری سرامیک آن به زیبایی اولیه نشان داده نمی شود. از آنجایی که روکش نور را از خود عبور نمی دهد نسبت به دندان طبیعی تیره به نظر می رسد.

همانطور که گفتیم به هنگام قرار دادن این روکش بر روی پایه ایمپلنت و یا دندان عصب کشی شده باعث عقب رفتگی لثه می شود. به این صورت که به مرور زمان روکش به عقب رفته و لبه های فلزی روکش نمایان خواهد شد که مانند یک خط خاکستری است و از نظر زیبایی خوشایند و جذاب نیست. این روکش با سرامیک فلدسپاتیک پوشانده شده که سرعت تحلیل آن بالا است و سرعت تحلیل رفتگی آن بالا است.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا یک اکسید فلزی بوده که از زیرکونیم حاصل می شود که از خانوادۀ تیتانیوم است. معمولاً وسایل خانه مثل لوازم الکتریکی و لوله ها از تیتانیوم ساخته شده اند. از آنجایی که زیر کونیا عمر بالایی داشته برای ساخت روکش دندان یک گزینۀ مناسب است. معمولاً این نوع روکش برای دندان های عقب استفاده می شود زیرا که جویدن غذا نیاز به مقاومت بالا نیاز دارد. استفاده از روکش زیر کونیا به دلیل داشتن ظاهر زیبا باعث محبوبیت بیشتری شده است.

سالیان زیادی است که از این روکش برای دندان استفاده می شود و به دلیل مقاومت، عمر بالا و ماندگاری زیاد مورد توجه بیماران قرار گرفته است. امروزه استفاده از این روکش بیشتر از روکش های پی اف ام و روکش های قدیمی مورد توجه قرار گرفته است. همین امر باعث شده است تا بیماران پس از قرار دادن اینن روکش بر روی دندان های خود، رضایت بالایی داشته باشند.

فواید روکش زیرکونیا

از آنجایی که روکش زیر کونیا بسیار با محیط دهان سازگار و متناسب است برای افرادی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند بسیار خوب جواب خواهد داد. استفاده از زیرکونیا می تواند مانع از التهاب بافت نرم بشود.

مراقبت از روکش زیر کونیا و PFM

اگر پزشک شما بر روی دندانتان از روکش پی اف ام استفاده کرده است به مراقبت خاصی احتیاج نخواهید داشت. و تها راه مراقبت از دندان هایتان این است که هر روز از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

روکش زیرکونیا نیز با کاهش ریسک به وجود آمدن پلاک و جرم همراه بوده زیرای دارای سطح صاف و صیقلی است و احتمال تشکیل جرم را به حداقل می رساند.

از کدام استفاده کنیم ؟

همانطور که در قسمت محاسن و مزایای روکش زیر کونیا اشاره کردیم، این روکش در مقایسه با روکش های قدیمی حساسیت نسبت به دما را کمتر انتقال می دهد و برای دندان های طبیعی مشکلی ایجاد نمی کند.

استفاده از این روکش نسبت به سایر روکش های راحت تر است. با این حال روکش های سرامیکی که به فلز متصل هستند. رضایت اکثر مشتریان را به خود جلب کرده اند و در میان مردم طرفداران زیادی دارند.

نکات مراقبتی از روکش دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

مقاومت کدام یک از روکش ها بیشتر است؟

قطعاً زیرکونیای جامد یکی از قوی ترین روکش دندان هایی است که دندان پزشکان به بیماران توصیه می کنند و برای افرادی که نیز دچار دندان قروچه هستند بسیار مفید بوده زیرا در برابر دندان قروچه مقاوم بوده و لب پر نمی شود. این روکش به دلیل داشتن مقاومت بالا بسیار مناسب دندان های عقب برای جویدن غذا است. زیرکونیای شفاف در نسبت به زیر کونیای جامد استحکام کمتری دارد با این حال نسبت به روکش پی اف ام مقاوم تر است. طول عمر روکش پی اف ام در صورت مراقبت نیز به بیش از 30 سال نیز خواهد رسید.

روکش سرامیکی و معمولی چه تفاوتی باهم دارند؟

روکش های سرامیکی و معمولی دارای معایب و مزایا خاص خود هستند. برای مثال در روکش معمولی یک فریم فلزی را می بینیم که یک کاشی چینی که همان روکش است سوار شده. در واقع وجود این فلز باعث شکل گرفتن فرم شده است.

از معایب استفاده از روکش های معمولی می توان به مشخص شدن لبۀ فلزی از قسمت بالای لثه اشاره کرد و حتی کبودی یا ایجاد هاله خاکستری بر روی لثه را نیز به همراه خواهد داشت.

با ساخت روکش زیر کونیا که استحکامی بالا تر از روکش های معمولی دارد علاوه بر این که خط فلزی بر روی لثه پدید نمی آید، مقاومت و ماندگاری بالاتری نیز دارد و رنگ آن تغییر نمی یابد و لثه را کبود نمی کند.

از آنجایی که زیبایی دندان بسیار مهم است استفاده از روکش های سرامیکی با استقبال بیشتری همراه است زیرا زیبایی و درخشندگی بیشتری در دندان های سرامیکی قابل مشاهده است که نشان دهندۀ کیفیت بالای این روکش است.

علاوه بر آن ایجاد حساسیت کمتر نسبت به تغییر دما یکی از ویژگی های مهم روکش های سرامیکی است ولی روکش ای معمولی به راحتی هنگام خوردن نوشیدنی های داغ و یا سرد دما را به راحتی انتقال می دهد.

نکاتی که هنگام انتخاب روکش دندان باید به آنها توجه کرد

با توجه به نوسانات قیمت یکی از فاکتورهای مهم انتخاب روکش می تواند بخش مالی آن باشد و روکش های سرامیکی قیمت بالاتری نسبت به روکش های معمولی دارند به همین دلیل پیش از انتخاب روکش برای دندان هایتان بهتر است بررسی کامل پیرامون انواع روکش ها و مزایا و معایب آن داشته باشید.

البته اگر شما دندان های حساسی دارید و به زیبایی ظاهر دندانتان بسیار توجه می کنید بهتر است که از روکش سرامیکی استفاده کنید زیرا که روکش های معمولی حساسیت زیادی دارند.

درست است که روکش سرامیکی مقاومت بالایی دارد اما نیاز به مراقبت بیشتری نیز دارد به همین دلیل به هنگام خوردن غذا و یا خوراکی ها به شدت مراقب دندان خود باشید زیرا در صورتی که این روکش خراب شود نمی توانید آن را تعمیر کنید و مجبور به تعویض آن خواهید شد.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

بررسی انواع ایمپلنت های دندانی

روکش دندان کودکان

عوامل خرابی دندان ها

Leave a Comment