مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان در تغییر رنگ و ظاهر | بهترین دندانپزشک اصفهان

مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان در تغییر رنگ و ظاهر

به طور حتم در ابتدای بکارگیری هر یک از روش های ترمیم دندان ها، شما رضایت کامل از رنگ و نوع فرم دندان های خود داشته باشید. اما با گذشت زمان امکان تغییر رنگ در کامپوزیت ها بیشتر بوده و سریع تر دچار تغییرات رنگی خواهند شد. قصد داریم تا در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی و مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان در تغییر رنگ و ظاهر بپردازیم.

اگر از کامپوزیت به خوبی مراقبت نکنید، ممکن است خیلی سریع ظاهر زیبا و رنگ سفید خود را از دست بدهند. در صورتیکه در لمینت ها به دلیل جنس سرامیکی آن ها، تغییر رنگی مشاهده نخواهید کرد و در صورت مراقبت درست از آن ها می‌توانید همیشه رنگ و ظاهر اولیه آن ها را داشته باشید. این یک تفاوت قابل توجه لمینت و کامپوزیت دندان می باشد.

مراقب تغییر رنگ به سیاهی در دندان ها باشید:

وجود یک لایه و یا لکه های سیاه روی دندان؛ زیبایی ظاهر هر فردی را به هنگام صحبت کردن و به خصوص خندیدن به میزان قابل توجهی پایین می آورد. تغییر رنگ دندان ها به سیاه، خاکستری و یا زرد، از معضلاتی است که می‌تواند برای هر فرد بزرگ سال و کودک نیز ایجاد شود، اما دقت داشته باشید سیاه شدن دندان را حتما باید پیگیری کرده و درمان کنید.

دلایل مختلفی برای ایجاد سیاهی‌ که به دلیل کاهش کلسیم در مینای دندان است، وجود دارد. از جمله عادات غذایی، رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات، ایجاد حفره و پوسیدگی دندان‌ها. البته برای رفع این معضل، باید عامل به وجود آورنده آن را کشف و درمان کرد.

مطلب پیشنهادی : مقایسه ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی و بریج

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر ظاهری

اگر به دنبال ظاهر طبیعی تر در ترمیم دندان های خود هستید، لمینت ها گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. در کل لمینت می‌تواند ظاهری بهتر و نزدیک به دندان های طبیعی برای شما داشته باشد. البته برخی دندان های بسیار شفاف و سفید را ترجیح می دهند که در نتیجه می توانند کامپوزیت دندان را انتخاب نمایند. البته فرق لمینت و کامپوزیت به حدی نیست که وقتی با کسی صحبت می کنید، بتواند تشخیص دهد که کدام روش را انتخاب کرده اید. و حتی احتمالا تشخیص ندهد که روکشی روی دندان شما قرار دارد.

میزان مقاومت لمینت و کامپوزیت | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

تفاوت در قابلیت برگشت لمینت و کامپوزیت دندان

توجه داشته باشید که در لمینت، دندان های طبیعی شما تراشیده خواهند شد و همین موضوع باعث میشود که لمینت ها یک روش ترمیمی بدون برگشت باشند، در صورتیکه کامپوزیت ها اینگونه نیستند و می‌توانند روی دندانهای طبیعی قرار بگیرند و در صورت نارضایتی بیمار این روش قابل برگشت است.

لمینت دندان در بهترین حالت و انجام مراقبت های لازم، می تواند طول عمر زیادی داشته باشد، اما در مواردی نیاز به جایگزینی، برداشتن و ترمیم لمینت دندان داریم. امری طبیعی است که گاهی اوقات بعضی محصولات با دروغ و یا تعریف ناقص روانه بازار می‌شوند.

در صورت نیاز می‌توان ترمیم لمینت های آسیب دیده دندان را انجام داد؟ به نظر می رسد که این سوالات نسبتاً ساده هستند، اما اینطور نیست و چند نکته در برداشتن و کندن لمینت دندان وجود دارد. نکته اصلی این است که بدانید برگشت پذیری و قابل جابجایی بودن، دو چیز متفاوت هستند.

از نظر علمی

اگر از نظر علمی به برداشتن و کندن لمینت دندان نگاه کنید، پاسخ مثبت است. بسته به مهارت دندانپزشک می توان روکش ها را برداشته و دندان را تا حد زیادی سالم نگه داشت اما ترمیم لمینت های آسیب دیده دندان هیچگاه نباید موردنیاز باشد. اگر مشاوره جامع با دندان‌پزشکتان انجام داده بودید و روکش های شما از کیفیت بالایی برخوردار بودند و از ابتدا مناسب نصب شده بودند، نیازی نبود به این زودی ها برداشته شوند. و حتی اگر روکش های شما باید به راحتی بیرون بیایند، این به معنای بازیابی دندان های شما در شرایط اولیه‌ اش نیست.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

زمانی که سخن از اصلاح دندان ها به میان می آید، روش ارتودنسی و کامپوزیت راه حل هایی هستند که ممکن است به ذهنتان خطور کند. ارتودنسی و کامپوزیت دندان درمان های متفاوت از هم هستند اما این بدان معنی نیست کاملا بی ربط به هم هستند. ارتودنسی و کامپوزیت در مواردی می توانند مکمل یکدیگر باشند و هم زمان برای یک بیمار از هر دو روش برای درمان استفاده شود. در شرایطی که باید نوع درمان بیمار انتخاب شود، لازم است مواردی مانند نوع مشکل دندانی، انتظارات بیمار، مزایا و معایب هر یک از روش های درمانی و … بررسی شوند و با توجه به آن ها بهترین روش استفاده شود.

کامپوزیت و ارتودنسی روش های درمانی هستند که موقعیت، فرم و رنگ دندان را بهبود می دهند. اما مهم است که مشخص شود هدف بیمار از درمان، بهبود کدام یک است و اینجاست که تفاوت های میان ارتودنسی و کامپوزیت روشن و تصمیم گیری آسان تر می شود. برای مثال در زمانی که میزان کجی دندان ها زیاد است، قطعا بهترین روش درمانی، ارتودنسی است. در ادامه تفاوت های میان کامپوزیت و ارتودنسی بیان می شود.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

محبوبترین روش های دندانپزشکی سفید کردن دندان

انواع ایمپلنت دندان

روند درمان دیپ بایت

Leave a Comment