موارد احتمال بازگشت ارتودنسی | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی موارد احتمال بازگشت ارتودنسی

یکی دیگر از مسائلی که به طور معمول ذهن افراد را پیش از درمان ارتودنسی به خود مشغول می‌کند، بازگشت ارتودنسی پس از پایان درمان است. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان موارد احتمال بازگشت ارتودنسی را مورد بررسی قرار می دهیم. دست یافتن به نتیجه مطلوب برای بیمار مستلزم همکاری بیمار با ارتودنتیست و خوب گوش کردن به توصیه‌ها و انجام آنها است. اگر اصول درمان به خوبی رعایت شود، هرگز بیمار با مشکلی در طی درمان و پس از آن مواجه نخواهد شد و احتمال برگشت درمان به 5 درصد هم نمی‌رسد. ممکن است بازگشت درمان ارتودنسی به سه شکل زیر باشد:

بازگشت مشکلات فکی:

بازگشت مشکلات فکی در افرادی اتفاق می‌افتد که درمان آنها در دوران بلوغ یا پیش از آن باشد که با رشد فک، ناهنجاری‌ها دوباره بروز پیدا می‌کنند. این مشکل بیشتر در افرادی که فک پایین آنها جلو است و الگوی رشدی مشخصی را طی کرده خود را نشان می‌دهد. البته این مورد برای ارتودنتیست قابل پیش بینی است و به طور قطع آن را پیش از شروع درمان به بیمار اطلاع می‌دهد.

بازگشت نامرتبی دندان‌ها:

این بازگشت به طور معمول در افرادی اتفاق می‌افتد که طرح درمان آنها بدون کشیدن دندان داده شود تا به این ترتیب که نتیجه مطلوب با کمترین خطر برای بیمار همراه باشد، اما ارتودنتیست به بیمار اطلاع خواهد داد که ممکن است این طرح به نتیجه نرسد و درمان مجدد با کشیدن دندان انجام خواهد شد.

عصب کشی دندان پیش از ارتودنسی | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

باز شدن فضا بین دندان‌ها:

افرادی که دندان کشیده‌اند، ممکن است بازگشت درمان به طور عمده با باز شدن فضا در قسمت دندان کشیده شده دیده شود. در این موارد با توجه به میزان باز شدن فضا و شکل و اندازه دندان، درمان مجدد برای فرد انجام می‌شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

نحوه عملکرد ارتودنسی

شاید این سؤال برای شما هم مطرح شده باشد که دستگاه‌های ارتودنسی چگونه عمل می‌کنند. در واقع، دستگاه‌های ارتودنسی با فشار آوردن به دندان‌ها آنها را جا به جا می‌کنند و موقعیتشان را تغییر می‌دهند. فشار وارده کاملاً محاسبه شده است تا نتیجه لازم را داشته باشد. این درمان در روزهای ابتدایی نصب دستگاه‌ها با درد همراه است. در صورت لازم این درمان با جراحی فک و احیاناً کشیدن دندان‌ها همراه است. در هر صورت، هر کاری که لازم باشد تا بیمار از انجام ارتودنسی بهترین نتیجه را بگیرد، برای او تجویز خواهد شد.

رعایت اصول بهداشتی در طی درمان ارتودنسی بسیار مهم است. وجود براکت‌ها و سیم‌ها فرد را ملزم می‌کند که برای پاک کردن مواد غذایی باقی مانده در دهان حتماً مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند. در مواردی هم به او توصیه می‌شود از لوازم کمکی مانند مسواک بین دندانی استفاده شود. مصرف دهان شویه با تجویز پزشک به حفظ بهداشت بیشتر کمک خواهد کرد. اگر اصول بهداشتی به خوبی رعایت نشود، ممکن است دندان‌ها لک شوند.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مثبت و منفی جرم گیری دندان با فشار آب

عصب کشی دندان پیش از ارتودنسی

نکاتی در مورد عصب کشی دندان با لیزر

Leave a Comment