موارد استفاده از نایت گارد دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

بررسی موارد استفاده از نایت گارد دندان

در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم به بررسی موارد استفاده از نایت گارد دندان بپردازیم.

تمامی افرادی که در طول شب دندان‌های خود را به یکدیگر فشاری بیش از حد عادی میدهند. و عادت به دندان قروچه دارند باید از محافظ دندان استفاده کنند که استفاده از آن محدودیت سنی نداشته و مناسب برای تمامی افراد بزرگسال و کودکان است. تمام کسانی که تحت درمان ارتودنسی هستند. در شرایطی که احتمال آسیب رسیدن به ابزارهای ارتودنسی و بریسی که استفاده میکنند وجود داشته باشد، بهتر است از محافظ دندان استفاده کنند. بدین علت که در صورت وارد شدن ضربه و یا فشاری به صورت مستقیم به فک احتمال آسیب رسیدن به بریس و ابزار ارتودنسی وجود دارد. تمام کسانی که در رشته‎ های مختلف ورزشی فعالیت دارند.

احتمال ورود ضربه غیر مستفیم و ورود ضربه مستقیم به ناحیه فک و دهان را دارند به همین علت باید از دندان‌های خود به خوبی محافظت کنند. محافظ دندان برای تمامی ورزشکاران که در معرض ضربه احتمالی به فک خود هستند الزامی است. در تمامی ورزشها مثل بوکس، ژیمناستیک، دوچرخه سواری و… احتمال ورود ضربه مستقیم و غیر مستقیم به فک وجود دارد. یکی از مهم ترین ریسک های کاشت ایمپلنت دندان، ضربه به ناحیه دهان پس از کاشت دندان می باشد. که می تواند سبب شود که دندان ایمپلنت شده لق شود و این اتفاق می تواند منجر به از بین رفتن ایمپلنت شود. در بسیاری از مواقع به افراد توصیه می شود تا برای حفظ ایمپلنت خود از ضربه گیر دهان یا نایت گارد دندان استفاده کنند تا از این طریق فشار ناشی از ضربه به دهان خود را به حداقل برسانند.

دلایل سایدن دندانها

دندان قروچه و ساییدن دندانها علل مختلفی میتواند داشته باشد. که در ادامه آن ها را نام میبریم:

  • آپنه که همان وقفه تنفسی هنگام خواب است میتواند از علل دندون قروچه باشد.
  • اختلال بایت در دهان یکی دیگر از علل دندون قروچه است.
  • مال اکلوژن و یا قرار نگرفتن دندانها بر روی هم نیز از علل دندون قروچه است.

انواع محافظ دهانی

گاردهای دندان به سه دسته تقسیم میشوند که این ۳ دسته عبارت است از ‌: محافظهای آماده، محافظ‌های سفارشی و محافظ‌های بول اند بایت.

محافظ دهان آماده

گاردها و یا محافظ دندان قروچه در سه سایز مختلف وجود دارد. که اگر قصد اندازه کردن آن را داشته باشید با استفاده از وسایلی که قابلیت بریدن دارد مثل چاقو و قیچی میتوانید این کار را انجام دهید که البته امنیت پایینی دارد. این نوع از گاردهای درجه پایین ترین سطح محافظت از دندان را دارد و جزو ارزان قیمت ترین گاردهای موجود است.

محافظ بول اند بایت

نوع دیگری از گاردها و محافظهای دندانی هستند. که برای تهیه آنها هیچ نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد زیرا این محافظها را در سطح داروخانه های کشور میتوانید تهیه کنید. طرز استفاده از این محافظ‌های بول اند بایت به این صورت است که بعد از خریداری آن را به منزل ببرید و درون آب داغ قرار دهید. سپس آن را درون دهان خود بگذارید و مشاهده میکنید که شکل دندانهای شما را گرفته است. لابراتوارهای دندانسازی وجود دارند که با گرفتن این نوع محافظها از شما میتوانند برایتان محافظهای سفارشی تهیه کنند. اما بهتر است که برای تهیه محافظهای سفارشی از ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید.

محافظ دندان سفارشی

بهترین نوع گارد و یا محافظ دندانی که بالاترین سطح محافظت از دندان را دارد محافظهای سفارشی دندان است. این محافظها بسیار گران قیمت تر از سایر محافظهای دندانی است. زیرا برای تهیه آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید و این محافظها در مطب دندانپزشک متناسب با شرایط دهانی و دندانی شما ساخته میشود. که علاوه بر سطح محافظت بالای آن استفاده از آنها بسیار راحت‌تر و موثرتر است. این محافظها میتواند برای کودکان، بزرگسالان و ورزشکاران نیز تهیه شود. توصیه ما برای تمامی کسانی که ترمیمهای گران قیمتی انجام میدهند استفاده از محافظهای سفارشی است.

توجه کنید که تمامی این محافظهای دندانی بعد از هر بار استفاده و قبل از هر بار استفاده باید به خوبی شست و شو شود. و در کیسه‌های مخصوص خود که استرلیزه هم هستند قرار بگیرند. از هر نوع محافظ دندانی که استفاده میکنید نیاز است که به صورت مرتب آن را بررسی کنید تا اگر ساییدگی در آن ایجاد شد بلافاصله اقدام به تعویض آن کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

چه مدت باید از نایت گارد استفاده شود؟

مدت زمانی که باید از نایت گارد برای رفع مشکل استفاده شود دقیقا با میزان و شدت این مشکل تناسب دارد. و باید در نظر داشت مدت زمان درمان برای هر فرد متفاوت است پس نمیتوان مدت زمان مشخصی برای درمان این مشکل تعیین کرد. اما معمولا بیماران برای رفع این مشکل در حدود ۵ تا ۱۰ سال از نایت گارد دندان استفاده میکنند.

علل استفاده از انواع محافظ های دهانی | بهترین ایمپلنت اصفهان

پیدا کردن نایت گارد مناسب

برای آن که بتوانید یک نایت گارد مناسب پیدا کنید باید به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک زمانی که از دندانهای فک بالا و دندانهای فک پایین شما یک قالب تهیه میکند آن را به لابراتوار فرستاده تا بهترین محافظ دندانی را با استفاده از این قالب‌ها تهیه کنند. و زمانی که ساخت آن به اتمام رسید دندان پزشک آن را تحویل بیمار میدهد.

نایت گاردی که ساخته میشود در زمان استفاده به دلیل فاصله‌ای که ما بین دندانها ایجاد میکند از ساییده شدن دندانها به یکدیگر جلوگیری میکند. اما روند درمانی آن به این صورت است که ارتفاع دندانها را زیاد میکند، در این صورت عضلات فک و صورت به قرار گرفتن در این حالت عادت کرده و پس از اتمام دوران درمان دیگر دچار دندون قروچه نمیشوید.

چگونه یک نایت گارد دندانی خوب انتخاب کنیم؟

نایت گارد شما باید دو کار انجام دهد؛ اولا راحت متناسب با شکل دندان های شما باشد. و مهمتر از همه، وظیفه خود برای محافظت موثر از دندان های شما را انجام دهد. عمدتا دو عامل وجود دارد که راحتی و اثربخشی گارد شبانه مورد نظر شما را تعیین می کند. اول نوع مواد و دوم ضخامت آن ها.

این ماده تعیین می کند که محافظ شبانه در برابر دندان چه واکنشی دارد و ضخامت آن نیز میزان حجیم بودن آن را در دهان تعیین می کند. هر دو عامل به راحتی و دوام محافظ شب کمک می کند.

یافتن بهترین محافظ شبانه برای شما زمانی ممکن می شود که بدانید اولا چه موادی باید در آن به کار رفته باشد و دندان های شما به چه ضخامتی از آن نیاز خواهند داشت. در این رابطه می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید با توجه به شرایطی که دارید بهترین گارد شبانه را به شما معرفی کند.

نایت گارد بالا یا نایت گارد پایین؟

یکی از رایج ترین معضلاتی که بیماران با آن روبرو هستند آن است که در هنگام خرید نایت گارد، از نایت گارد فک بالا استفاده کنند یا نایت گارد فک پایین. حقیقت امر آن است که هنگام استفاده از نایت گارد چه در فک بالا و چه در فک پایین، یک لایه محافظ میان دندان های شما ایجاد می شود و این همان چیزی است که می تواند ایمنی کافی را برای دندان های شما به وجود آورد. اما فاکتورهایی وجود دارد که می تواند در این زمینه شما را کمک کند.

راحتی و کاربردی بودن نایت گارد

به هر حال، هرچه گارد شبانه شما راحت تر باشد، احتمال پوشیدن آن بیشتر است. بیشتر افراد محافظ شبانه فک بالایی را ترجیح می دهند زیرا در دهان کمتر حس می شود و باعث راحتی بیشتر و سهولت صحبت کردن می شود.

اگر اولین بار است که از محافظ شبانه استفاده می کنید، توصیه می کنیم که از محافظ فک بالایی استفاده کنید ولی اگر می خواهید آن را در طول روز بپوشید، گارد فک پایین در دهان کمتر دیده می شود و اگر زیبایی شناسی برای شما مهم است، ممکن است انتخاب هوشمندانه تری برای شما باشد.

وضعیت دندان ها

همچنین این مسئله بسیار مهم است که گارد دندانی چطور در دهان شما قرار می گیرد و چطور مناسب با دندان های شما تنظیم می شود. توصیه می کنیم آن فکی را انتخاب کنید که دندان های آن پیچیدگی کمتری دارند. به عنوان مثال، اگر دندان های بالایی شما کج تر است، دندان از دست رفته یا چندین تاج دارد، پس توصیه می کنیم برای داشتن تناسب بهتر، از نایت گارد پایین استفاده کنید.

محافظت از نایت گارد

برای مراقبت از نایت گارد دهان رعایت یک سری مراقبتهای لازم ضروری است:

  • قبل از هر بار استفاده از گارد دهان الزامی است که از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. و حتما هر باری که از گارد دهان استفاده میکنید آن را با استفاده از آب سرد، صابون و یا خمیر دندان شست و شو دهید تا برای استفاده بعدی شما کاملا تمیز باشد.
  • جعبه‌های که برای نگهداری گارد دهان استفاده میکنید حتما باید دریچه عبور هوا داشته باشد تا با گردش هوا در جعبه آسیبی به محافظ دندان شما نرسد.
  • برای آنکه از تغییر شکل دادن محافظ جلوگیری کنید آن را نباید در دمای بالا و زیر تابش مستقیم آفتاب، سطوح داغ و آب داغ قرار دهید. اگر محافظ را در دمای متعدلی نگهداری کنید از تغییر شکل آن جلوگیری میکنید.
  • بعد از مدتی که از گارد دهان استفاده کردید حتما آن را بررسی کنید تا اگر دچار پارگی و یا سوراخ شده باشد برای تعویض آن اقدام کنید.
  • زمانی که به دندان پزشک مراجعه میکنید حتما گارد دهان را با خود ببرید تا دندانپزشک آن را بررسی کند و اگر نیاز به تعویض داشت اقدامات لازم را انجام دهید.
  • برای جلوگیری از خراب شدن و از بین رفتن گارد دهان تا حد ممکن در هنگام استفاده از جویدن غذا خودداری کنید.
  • از خم کردن و حالت دادن به گارد دهان به شدت خود داری کنید.

عادت کردن به نایت گارد

استفاده کردن از هرگونه جسم جدیدی که جنبه درمانی دارد. در ابتدا سخت به نظر میرسد و حتی ممکن است در ابتدا استفاده از آن جسم جدید کمی اذیت کننده باشد. پس از مدتی استفاده از گارد یا محافظ دهان برای جلوگیری از دندون قروچه در شبها و جلوگیری از به هم فشردن دندانها در مواقع خاص مثل رانندگی درست مانند استفاده از وسایل دیگری مانند عینک عادت میشود و دیگر مانند استفاده در روزهای اول نا خوشایند نمیباشد. استفاده از گارد دهان مخصوص فک پایین کمی راحتر از استفاده از نایت گارد مخصوص فک بالا است.

استفاده از گارد دهان در طول روز

بسیاری از افراد نه تنها در طول شب دچار دندان قروچه میشوند. بلکه در طول روز هم به واسطه آنکه دچار استرس میشوند دندون قروچه میکنند. و برای جلوگیری از دندون قروچه در طول روز نایت گاردهایی کاملا متناسب با دهان وجود دارد که میتوان از آن استفاده کرد. تنها راه حلی که میتوان برای درمان دندون قروچه به کار برد استفاده از همین گاردهای دهان است.

هزینه نایت گارد چقدر است؟

برای تهیه کردن گارد دهانی به چند شاخصه مهم توجه میشود اعم از اینکه بیمار چه مشکلهایی دارد. و برای درمان آنها چه گاردی مناسب است؟ اما به طور کلی تمامی گاردهای آماده جزو ارزانترین گاردهای دهان هستند که کمترین بهره‌وری را دارند اما گاردهای سفارشی که توسط دندان پزشک ساخته میشود گران قیمت ترین گاردهای دهانی هستند که بیشترین بهره درمانی را هم دارند.

کسانی که بر اثر علل مختلفی مثل جفت نشدن دندانها بر روی هم، اختلال بایت و وقفه تنفسی دچار دندون قروچه میشوند حتما لازم است که برای درمان به دندان پزشک مراجعه کنند و قاعدتا دندانپزشک برای درمان آنها از گاردهای پیچیده‌تری استفاده میکند که ساخت انها نیز هزینه بیشتری دارد.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

مراقبت از دندان هایی که روکش لمینت خود را از دست داده اند

جرم گیری حرفه ای لثه

خطرات احتمالی دندان قروچه

Leave a Comment