موارد ضروری برای کشیدن دندان عقل | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی موارد ضروری برای کشیدن دندان عقل

خیلی از افراد تصور می‌کنند که دندان عقل را نباید در دهان خود نگه دارند. این افراد در حقیقت کشیدن دندان عقل را الزامی می‌دانند. اما طبق توصیه دندانپزشکان، این دندان نیز می‌تواند همانند سایر دندان‌ها عملکرد مختص خودش را داشته باشد. درست است که نسبت به سایر دندان‌ها دیرتر نمایان و زودتر هم دچار پوسیدگی می‌شود، اما کشیدن دندان عقل سالم، یک کار بسیار اشتباه است. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان موارد ضروری برای کشیدن دندان عقل را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر دندان عقل شما به خوبی رشد کرده و سالم باشد، نیازی به کشیدن آن نخواهید داشت. اتفاقا اگر این دندان به درستی رویش پیدا کرده باشد و دچار ناهنجاری‌های رویشی نشده باشد، کشیدن آن می‌تواند عواقبی به همراه داشته باشد. اما خیلی از اوقات و با توجه به عدم دسترسی مناسب به این دندان، شاهد پوسیدگی‌های زودرس در آن هستیم. اگر دندان عقل به گونه‌ای باشد که امکان نگهداری از آن را نداشته باشید، بهتر است برای کشیدن آن اقدام کنید. در این گونه مواقع و با توجه به خطر بروز عفونت دندانی، کشیدن این دندان یک امر بسیار ضروری تلقی می‌شود.

دلایل نیاز به کشیدن دندان عقل

دلایل زیادی وجود دارند که با توجه به وجود آن‌ها، کشیدن دندان عقل یک امر ضروری خواهد بود. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوسیدگی دندان عقل

خیلی از اوقات، دندان عقل با توجه به بهداشت ضعیف دهانی که فرد دارد، دچار پوسیدگی‌های زیادی می‌شود؛ در این گونه موارد، امکان نگهداری دندان برای فرد میسر نخواهد بود. دقت داشته باشید، در صورت رعایت بهداشت نیز، این دندان با توجه به موقعیتی که دارد بیشتر از سایر دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شود.

عفونت مکرر بافت نرم پشت دندان عقل

خیلی از اوقات، با توجه به نحوه رویش این دندان، ممکن است بافت‌های اطراف و به خصوص لثه پشتی این دندان، دچار التهاب و عفونت شوند. این عفونت‌ها اگر در طی زمان نسبتا طولانی تکرار شوند، کشیدن دندان عقل ضروری خواهد بود.

شکستگی دندان عقل از ریشه

گاهی ممکن است با توجه به رویش بد این دندان، شکستگی در ناحیه اتصال تاج به ریشه اتفاق افتاده باشد. با توجه به اینکه در این گونه موارد، امکان نگهداری از دندان وجود ندارد، باید هرچه سریع‌تر برای کشیدن آن اقدام شود.

دلایل کشیدن دندان عقل | بهترین دندانپزشک اصفهان

دندان عقل نهفته

دندان عقل از شایع‌ترین دندان‌هایی است که در خیلی از افراد، به صورت نهفته باقی می‌ماند. این موضوع خود به دلایل مختلفی می‌تواند اتفاق بیفتد. اما علت اینکه باید برای کشیدن دندان عقل نهفته اقدام کرد، فشاری است که روی دندان کناری خود وارد می‌کند. به علاوه، دندان عقل نهفته مشکلات زیادی از جمله درد، التهاب و عفونت لثه و آسیب به استخوان دندان را به بار آورد.

نیاز به ارتودنسی سایر دندان‎‌ها

گاهی اوقات ممکن است برای انجام درمان‌های ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان عقل باشد. البته این کار در همه درمان‌های ارتودنسی صورت نمی‌گیرد.

قرار دادن پروتز دندانی

خیلی از افراد به دلایل مختلف، نیاز به کاشتن پروتز دندانی دارند. در این افراد، با توجه به صلاحدید متخصص، ممکن است کشیدن دندان عقل ضروری باشد. البته در این درمان‌ها نیز گاهی اوقات ممکن است نگهداری از دندان عقل ضرورت پیدا ‌کند. این خود بستگی به شرایط سایر دندان‌های بیمار دارد.

وجود ضایعات پاتولوژیک در دندان عقل

اگر ضایعات پاتولوژیکی در دندان عقل شما مشاهده شود، احتمال نیاز به کشیدن آن نیز افزایش خواهد یافت.

ضرورت به درمان‌های رادیوتراپی

معمولا برای افرادی که به تومورهای دهانی مبتلا می‌شوند، رادیوتراپی را شروع می‌کنند. اما نکته قابل توجه در مورد این افراد، معاینه کامل و جامع دهان و دندان‌های آنها قبل از این کار است. در واقع این افراد باید قبل از شروع دوره درمانی خود، حتما برای درمان تمامی پوسیدگی‌ها و عفونت‌های موجود در دهان خود اقدام کنند. با توجه به احتمال پوسیدگی بالا در دندان عقل، احتمال خیلی قوی نیاز به کشیدن آن خواهید داشت.

سن مناسب برای کشیدن دندان عقل

هیچ کس نمی‌تواند سن دقیقی برای کشیدن دندان عقل پیشنهاد کند؛ چرا که رویش این دندان در افراد مختلف ممکن است در سنین متفاوتی صورت بگیرد. به علاوه اینکه اگر دندان از وضعیت مناسبی برخودار باشد، شاید اصلا نیازی به کشیدن آن نباشد. اما اگر یکی از دلایل لازم برای کشیدن آن مشاهده شود، بهتر است در سنین جوانی برای این کار اقدام شود. دلیل آن هم به دلیل عدم رشد کافی ریشه این دندان است. معمولا سن بین 18 تا 24 سالگی، بهترین موقع برای کشیدن این دندان است. در حقیقت کشیدن دندان عقل در این سن، عوارض کمتری را به همراه خواهد داشت. این عوارض کمتر به دلیل رویش حدود دو سوم ریشه آن است. اگر سن فرد از 35 سال تجاوز کند، ممکن است عوارض کشیدن این دندان نسبت به بازه ذکر شده، بیشتر باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

هزینه کشیدن دندان عقل

هزینه کشید دندان عقل به طرح درمان دندانپزشک شما بستگی دارد. اگر دندان به طور کامل رویش پیدا کرده باشد، هزینه آن با هزینه کشیدن سایر دندان‌های آسیاب فرق چندانی نخواهد داشت. بسته به اینکه برای کشیدن این دندان به چه دندانپزشکی مراجعه کنید، هزینه آن می‌تواند کمی متفاوت باشد. در صورت نیاز به جراحی دندان عقل، هزینه آن نسبت به پروسه قبلی بالاتر خواهد رفت. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هزینه نهایی، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرید.

پوسیدگی دندان عقل

دندان عقل پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در هر صورت نهایت نمی توانید آن دندان را نگه دارید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مقایسه کامپوزیت دندان با ارتودنسی

اصلاح دندان خرگوشی با لمینت دندان

مزایا و معایب اصلاح دندان خرگوشی با لمینت

۳ Thoughts to “موارد ضروری برای کشیدن دندان عقل”

  1. یه مدت مدام دچار التهاب لثه بودم و درد داشتم با عکسبرداری مشخص شد دندان عقل تقریبا نهفته من دچار پوسیدگی شده جراحی دندان عقل انجام دادم روز اول یکم سختی داشت چون بخیه زده شده بود ولی خونریزی نداشتم

  2. دندان عقل نیمه نهفته داشتم با جراحی دندان عقل خارج شد . خونریزی و درد نسبتا کمی داشتم شکر خدا

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment