نامرتبی دندان ها | بهترین دندانپزشک اصفهان

همه چیز درباره نامرتبی دندان ها

در مطلب امروز از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان قصد داریم اطلاعاتی درباره نامرتبی دندان ها خدمت شما بیان کنیم.

دلایل نامرتبی دندان ها

عارضه نامرتبی و شلوغی دندان ها به دلایل مختلفی بروز پیدا می کند. برای درمان موفق و بدون بازگشت ابتدا باید علت نامرتبی دندان های شلوغ خود را پیدا کنید. برای این کار بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. از علل نامرتبی و شلوغی دندان ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

فک کوچک

در برخی موارد دندان های فرد بزرگ تر از حالت معمول نیست و دلیل به هم ریختگی دندان ها کوچک بودن فک است.

وراثت

افرادی که دچار عارضه کراودینگ دندانی هستند ممکن است فک کوچک را از پدر و دندان های بزرگ را از مادر به ارث برده باشند. در چنین شرایطی دندان ها دچار کمبود فضا شده و به صورت نامرتب رشد می کنند.

عادات غلط

از دیگر عوامل بروز این عارضه می توان به مکیدن انگشت و ناخن اشاره داشت.

دندان های بزرگ

در برخی موارد فک فرد دارای اندازه ای استاندارد است، ولی دندان های او از حالت معمول بزرگتر است. در چنین شرایطی نیز فرد دچار عارضه کراودینگ می شود.

وجود دندان اضافه

بعضی از افراد به صورت مادرزادی تعداد دندان هایشان از حالت نرمال بیشتر است که همین مسئله سبب بروز کراودینگ در آنها می شود.

تغذیه نامناسب

کودکانی که تغذیه نامناسبی دارند، فکشان رشد نکرده و دچار این عارضه می شوند.

درمان نامرتبی دندان ها

اختلال نامرتبی دندان ها از شایع ترین اختلالاتی است که افراد با آن درگیر می باشند. طبق بررسی های صورت گرفته، در هر خانواده حداقل یک و یا دو نفر دچار این عارضه می شوند. همانطور که اشاره شد، نامرتبی دندان ها دلایل مختلفی دارد. ولی در همه آنها، انجام ارتودنسی می تواند مفید واقع شود.

نامرتبی دندان ها روی اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی دارد. همه افراد به نوعی تمایل به داشتن دندان هایی مرتب و زیبا دارند. دندان های نامرتب می تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. همین مسئله تاثیرات منفی زیادی روی فعالیت های ساده اجتماعی فرد می گذارد.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، سلامت دندان ها است. معمولا دندان های نامرتبی که روی هم قرار می گیرند، زودتر دچار پوسیدگی می شوند. پوسیدگی زودرس دندان ها، یاعث می شود فرد دچار درد و تخریب دندان ها شده و هزینه های درمانی آن افزایش یابد. همچنین نامرتبی دندان ها روی جویدن نامناسب غذا و عدم هضم آن تاثیر بسزایی دارد. همین موضوع سبب بروز مشکلات گوارشی در وی می شود.

درمان نامرتبی دندان ها به وسیله ارتودنسی

برای درمان نامرتبی دندان ها حتما باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بعضی از افراد برای درمان کراودینگ اقدام به کشیدن دندان های عقبی و یا دندان عقل خود می کنند. ولی این را در نظر داشته باشید که کشیدن دندان های عقبی بدون مشورت با یک متخصص ارتودنسی موثر واقع نمی شود. چرا که دندان های شلوغ و نامرتب با استفاده از یک دستگاه مخصوص ارتودنسی حرکت داده می شوند تا در جای مناسب خود قرار بگیرند.

به خاطر داشته باشید که دندان های شلوغ به خودی خود جا به جا نمی شوند. پس شما نمی توانید با باز کردن فضای انتهایی دندان ها به درمان این عارضه کمک کنید. در واقع یک متخصص ارتودنسی می تواند تشخیص دهد که چند دندان و در چه نقاطی باید از قوس دندانی خارج شود.

معمولا در طی درمان ارتودنسی دندان های نامرتب 2 تا 4 دندان بیمار کشیده می شود. دقت داشته باشید که این دندان ها به صورت قرینه کشیده می شوند.

پلاک متحرک ارتودنسی | بهترین دندانپزشک اصفهان

کشیدن 4 دندان در درمان ارتودنسی

در این روش 2 دندان در ردیف بالا و 2 دندان در ردیف پایین کشیده می شود. البته نیازی به نگرانی نیست. بعد از درمان ارتودنسی نداشتن 2 یا 4 دندان شما مشخص نمی شود. ولی برای این کار حتما پیش یک دندانپزشک متخصص بروید، چرا که یک متخصص حرفه ای دندان های سالم را نمی کشد.

اهمیت کشیدن دندان در درمان شلوغی دندان

دقت داشته باشید که در برخی از درمان های ارتودنسی نیازی به کشیدن دندان نیست. تشخیص این مسئله بر عهده دندانپزشک متخصص است. دندانپزشک با گذاشتن پیچی در فک، آنها را باز کرده و قوس دندانی را افزایش می دهد. به همین دلیل فضای کافی برای همه دندان ها وجود خواهد داشت. پس از آن با استفاده از دستگاه مناسب ارتودنسی، دندان های شلوغ، ردیف و مرتب می شوند.

ناهنجاری فک

بعضی از افراد علاوه بر این که دندان های شلوغ و نامرتبی دارند، هر دو فک آنها نیز دچار ناهنجاری است. معمولا برای درمان این افراد از ارتودنسی متحرک و ثابت استفاده می شود. در واقع با استفاده از ارتودنسی متحرک، فکین سر جای خود قرار گرفته و با استفاده از ارتودنسی ثابت، دندان های شلوغ مرتب می شوند.

راه های متوقف کردن نامرتبی دندان

بعضی از افراد به صورت ژنتیکی دچار نامرتبی دندانی می شوند. ولی برخی از رفتارها نیز در ایجاد این به هم ریختگی تاثیر دارد. در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم داشت:

  • اگر بر روی شکم می خوابید، باید بدانید که این موضوع روی نامرتب شدن دندان ها تاثیر زیادی دارد.
  • در صورتی که کودک شما دارای دندان غایب است، باید برای گرفتن راهکارهای مناسب و قرارگیری دندان غایب بر سر جای خود به ارتودنتیست مراجعه کنید.
  • در صورتی که فرزند شما عادت به مکیدن انگشت شست خود دارد، باید برای پیشگیری از به هم ریختگی دندان او را از این کار باز دارید.
  • از دیگر مواردی که می تواند در پیشگیری از نامرتبی و کجی دندان موثر باشد، می توان به رعایت بهداشت دهان و مراجعه زود هنگام به دندانپزشک اشاره داشت.
  • معمولا اغلب نامرتبی دندان ها مربوط به کوچک بودن فک و عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان ها است. ولی اگر در سنین کودکی مواردی را به کودک آموزش دهید، می
  • توانید این مورد را به راحتی درمان کنید. ارتودنتیست می تواند رشد فک کودک را تحت کنترل قرار داده و فضای کافی برای رویش دندان ها ایجاد کند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

روش های درمان نامرتبی دندان

درمان به هم ریختگی دندان ها بسته به نوع ناهنجاری صورت می گیرد. در صورتی که به هم ریختگی دندان ها زیاد باشد، باید با کمک ارتودنسی، هم محوری لازم را در دندان ها ایجاد کرد. اگر به هم ریختگی دندان مربوط به مشکلات فکی باشد، در ابتدا ارتودنسی صورت می گیرد. سپس در بزرگسالان جراحی فک انجام می شود.

همچنین دقت داشته باشید که اگر نامرتبی دندان به دلیل وجود دندان غایب باشد، می توانید با استفاده از ارتودنسی و یا ایمپلنت مشکل را برطرف کنید. از دیگر مواردی که در درمان نامرتبی دندان ها می تواند موثر واقع شود، می توان به تراش دادن دندان ها و استفاده از باندینگ و کامپوزیت ها اشاره داشت.

به صورت کلی اصلاح و درمان نامرتبی دندان مسئله ای تخصصی و پیچیده است. به همین دلیل تشخیص روش تنها بر عهده ارتودنتیست می باشد.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

درمان تیر کشیدن دندان

مراحل ترمیم کامپوزیت دندان

تاثیر تغذیه بر سلامت دندان ها

۲ Thoughts to “نامرتبی دندان ها”

  1. برای دخترم تجویز شد که ۴ دندانش کشیده بشه و برای رشد بعدی دندان ها مشکلی پیش نیومد و رشد دندان ها مرتب شد

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment