معایب پروتز‌های موقت و پروتز دندان ژله‌ای | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

نحوه تمیزکردن پروتز دندان

تمیزکردن پروتز دندان

پروتزهای دندان بسته به اینکه ثابت یا متحرک هستند، به روش‌های مختلفی برای تمیزکردن نیاز دارند.

تمیزکردن بریج و ایمپلنت همچون سایر دندان‌های طبیعی است. اما برای تمیزکردن پروتزهای متحرک باید آنها را از دهان خارج کنید و این اقدامات را انجام دهید:

  • بعد از هر بار غذا خوردن، دندان مصنوعی را در بیاورید و بشویید: از یک مسواک نرم استفاده کنید تا ذرات باقیمانده از مواد غذایی را از روی آن پاک کنید. برای اینکه پلاک را تمیز کنید از یک تمیز کننده غیر ساینده (همچون یک خمیردندان مخصوص دندان مصنوعی) استفاده کنید.
  • خیساندن، شستن، خشک‌کردن: برای ضدعفونی‌کردن دندان‌های مصنوعی، از پاک‌کننده‌های دندان مصنوعی استفاده کنید. بعد از مدت‌زمان توصیه‌شده پاک‌کننده را بردارید، سپس دندان‌ها را بشویید و خشک کنید.
  • پروتزهای مصنوعی خود را شب در بیاورید و در آب بگذارید: درآوردن دندان مصنوعی از عفونت جلوگیری می‌کند و به از بین بردن هر گونه دردی کمک می‌کند. بسیاری از انواع دندان مصنوعی باید مرطوب بمانند تا شکل خود را حفظ کنند. پس شب، دندان مصنوعی را در آب یا محلول مخصوص قرار دهید. در مورد روش نگهداری از پروتز دندان در طول شب با دندانپزشک تان مشورت کنید.

نحوه تمیزکردن پروتز دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین ایمپلنت اصفهان - بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان - بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

مراقبت‌های لازم بعد از پروتز دندان

برای مراقبت از پروتز دندان و افزایش طول عمر آن، به نکات زیر توجه کنید:

  1. بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنید: برای جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی، باید به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. عفونت ممکن است لثه‌ها را ضعیف کند و باعث تحلیل رفتن استخوان فک شود. در صورت وقوع این اتفاق، دندان‌های مصنوعی در خطر لق شدن یا افتادن قرار می‌گیرند.
  2. از ابزار مناسب استفاده کنید: درصورتی‌که دندان مصنوعی دارید از پزشکتان بپرسید که باید از چه مسواک، محلول تمیزکننده و شوینده‌ای استفاده کنید. ازآنجایی‌که ایمپلنت‌ها ظاهر و عملکردی همچون دندان‌های طبیعی دارند، برای تمیزکردن آنها معمولا به تجهیزات خاصی نیاز نیست. پس همان‌طور که از دندان‌های طبیعی‌تان مراقبت می‌کنید، از آنها نیز مراقبت کنید.
  3. از مصرف محصولات تنباکو خودداری کنید: اثبات‌شده‌است که سیگارکشیدن، مانع از جریان یافتن خون در اطراف لثه و دندان‌ها می‌شود. هنگامی که دهان و لثه‌ها خون کافی دریافت نکنند، احتمال مختل شدن روند بهبودی و خطر تحلیل رفتن استخوان افزایش پیدا می‌کند.
  4. از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که منجر به لک شدن دندان‌ها می‌شوند خودداری کنید: هنگامی که صحبت از لکه زدن دندان‌ها می‌شود، قهوه، شراب و نوشابه‌های گازدار تیره از اصلی‌ترین محرک‌ها هستند. شیرینی‌ها، بلوبری و تمشک نیز منجر به لکه زدن دندان‌ها می‌شوند. از آنجایی که دندان‌های مصنوعی همچون دندان‌های طبیعی در معرض خطر لکه زدن قرار دارند، تا حد امکان از مصرف این مواد بپرهیزید. استفاده از نی و شستشو با آب بعد از مصرف این خوراکی‌ها، می‌تواند خطر لکه زدن دندان را به طور چشمگیری کاهش دهد.

 


مطالب پیشنهادی:

مقایسه ایمپلنت دندان با پروتز دندان و پل دندان

نکات مراقبتی بعد از تحویل پروتز دندان

Leave a Comment