نشانه‌های پوسیدگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

نشانه‌های پوسیدگی دندان

وقتی دندانی دچار پوسیدگی می‌شود، ممکن است یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد در ادامه مطلب به بررسی نشانه‌های پوسیدگی دندان می پردازیم:

تغییر رنگ مینای دندان:

در محل پوسیدگی مینا قهوه‌ای یا سیاه رنگ می‌شود.

سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی:

گاهی میزان این تخریب کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می‌شود و گاهی مقدار زیادی از دندان از بین می‌رود، به طوری که شخص فکر می‌کند دندان او شکسته است.

حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.
حساس یودن یا درد گرفتن دندان وقتی که دندانها را روی هم فشار می‌دهیم.
بوی بد دهان می‌تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی از علتهای آن پوسیدگی دندانها است.
گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان، پوسیدگی بین دندانی می‌تواند باعث گیر کردن مواد غذایی بین دندانها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده شود.

بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

نشانه‌های پوسیدگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مقاومت شخص و دندان

مجموعه ای از عوامل دفاعی در دهان هر شخص وجود دارد که در برابر ایجاد پوسیدگی مقاومت می‌کند. وضعیت بزاق دهان و سلولهای موجود در آن، شکل و فرم دندان، طرز قرارگیری دندانها، جنس و نظایر اینها تا حدودی در میزان پوسیدگی تأثیر دارند، علاوه بر این برخی از مردم در برابر عوامل مخرب مقاومت بیشتری نشان می دهند.
مقاومت شخص ممکن است ارثی، مادرزادی و یا اکتسابی باشد. همچنین مقاومت ممکن است همیشگی یا موقتی باشد.
با این وجود از نظر محققین دو عامل اصلی یعنی میکروبها و مواد قندی، مهمترین عوامل ایجاد کننده پوسیدگی هستند. البته راههایی برای مقاوم کردن ساختمان دندان وجود دارد. یکی از این راهها، رساندن فلوراید به دندانها است، فلوراید مقاومت دندانها را در برابر پوسیدگی افزایش می‌دهد.

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

پوسیدگی دندان در نوزادان

به دلیل این که از شیر مادر و یا شیشه شیر استفاده می‌کنند در سنین 2 تا 4 سالگی اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های نوزاد باید سعی کنید پس از هر بار شیر خوردن دندانهای کودک را تمیز کنید.

پوسیدگی دندان شیرخواران اتفاق شایعی است که برای بیشتر آنها پیش می‌آید و علت آن استفاده مداوم شیرخوار از شیر مادر و یا شیشه شیر است. علاوه بر این نوزادان در هنگام شب هم چندین مرتبه از شیر استفاده می کنند و پس از آن امکان تمیز کردن دندان‌ها وجود ندارد و بزاق دهان هم هنگام شب کمتر است در نتیجه نوزاد دچار پوسیدگی دندان می‌شود.

 


بیشتر بخوانیم :

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

کیست دندان چگونه ایجاد می شود؟

عوارض کیست دندان چیست؟

درمان کیست دندان چگونه است؟

Leave a Comment