نوشیدنی های مضر برای دندان کودک | بهترین ایمپلنت اصفهان

نوشیدنی های مضر برای دندان کودک

بسیاری از والدین وقتی با پوسیدگی‌های دندان کودکان مواجه می‌شوند از خود سوال می کنند که چرا با وجود مراقبت ها و رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودکان شان باز هم این مشکلات پدید آمده اند. باید گفت این امکان وجود دارد که نوشیدنی هایی که کودک آنها را مصرف کرده است دلیل این پوسیدگی ها باشد. با نوشیدنی های مضر برای دندان کودک بیشتر اشنا شویم.

نوشابه، خطرناک ترین نوشیدنی دنیا:

کمتر کسی وجود دارد که از مضرات نوشابه بی اطلاع باشد. با اینکه به خوبی می‌دانیم نوشابه چه اندازه برای سلامتی مضر است، باز هم این نوشیدنی متاسفانه در سبد غذایی اکثریت خانواده های ایرانی یافت می شود.

نوشابه برای کودکان به مثابه یک سم است. و دندانپزشکان اکیدا توصیه می کنند که به هیچ عنوان این نوشیدنی به کودکان داده نشود.

بسیاری از والدین ممکن است بگویند که کودک به خاطر وجود نوشابه است که غذای خود را صرف می کند و در غیر این صورت تمایل به غذا خوردن نشان نمی دهد.

اما بایستی بدانیم نوشیدن نوشابه نه تنها نمی گذارد مواد مغذی موجود در غذا جذب بدن کودک شود، بلکه سبب دفع تمام ذخایر مفید بدن کودک از طریق ادرار می شود.

نوشابه حاوی مقادیر زیادی شکر و اسید است و فقط کافیست چند ثانیه این شکر و اسید با مینای دندان کودک تماس پیدا کند تا آن را شدیدا تخریب نماید. تخریبی که پس از مدتی آن را به شکل پوسیدگی مشاهده می‌کنیم.

نوشیدنی های مضر برای دندان کودک | بهترین ایمپلنت اصفهان

“نوشیدن نوشابه نه تنها نمی گذارد مواد مغذی موجود در غذا جذب بدن کودک شود بلکه سبب دفع تمام ذخایر مفید بدن کودک از طریق ادرار می شود”

به طور کلی خانواده سوداها بسیار اسیدی هستند و اسیدهای موجود در آن ها این توانایی را دارند که حتی بیش از مصرف مستقیم شکر و قند مینای دندانهای کودکان و بزرگسالان را از بین ببرند. به همین خاطر حتی نوشابه های رژیمی که فاقد قند هستند هم برای دندان ها بسیار پرخطر هستند. چرا که اسید سیتریک و اسید فسفریک در خود دارند.

در مورد نوشابه های قندی که شکر فرآوری شده هم به این ترکیبات افزوده شده، این خطر بیشتر است و باکتری های مضر موجود در دهان را افزایش می دهد.

تاثیر منفی مرکبات و آب مرکبات بر روی دندان ها:

اگر چه مرکبات و آب مرکبات بسیار غنی از ویتامین سی هستند و خواص بسیاری در خود دارند، اما آنها همچنین حاوی مقادیری از اسید هستند که می توانند بر مینای دندان تاثیرات منفی گذاشته باعث تخریب آن شوند.

در خانواده مرکبات پرتقال کم اسید ترین میوه این دسته است. در حالی که لیمو ترش و گریپ فروت بیشترین حجم اسید را در خود دارند. بنابراین هروقت به کودک خود مرکبات و یا آب مرکبات می دهید، حتما پس از آن اقدام شستشوی دهان کودک کنید.

اثر مثبت و منفی شیر بر روی دندان کودک:

حتی شیرخواران تازه دندان درآورده هم ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوند. این نکته ای مهم و جالب توجه برای والدین است. این پوسیدگی به سبب شیر دادن هنگام شب به کودک است که با رویش دندان ها باعث تغییر رنگ آنها می شود.

ممکن است برخی افراد فکر کنند که این تغییر رنگ به قطره آهن مرتبط است. اما با اینکه قطره آهن روی دندان هاله سیاه رنگی ایجاد می کند، در اکثر موارد علت این سیاهی شیر دادن به کودک در طول شب است. به خصوص طی بازه زمانی بین چهار تا شش ماهگی.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند شیر دادن به کودک در شب ها بیشتر کنترل شده. در دفعات کمتر و محدود به وی شیر داده شود. همچنین توصیه میشود بعد از شیر دادن دندان های کودک تمیز شود.

در صورت عدم توجه به این موضوع پوسیدگی‌های وسیعی در دندان‌ها رخ داده که به سرعت باعث تخریب دندانها می شود. پس از آن به عصب می رسد و مشکلات زیادی به همراه خواهد آورد.

البته اگر پزشک متخصص اطفال تشخیص دهد که بایستی به کودک شیرخوار در هر زمان که نیاز باشد. شیر داده شود، اولویت با این مسئله و حفظ سلامت کودک است.

 

“با اینکه قطره آهن روی دندان هاله سیاه رنگی ایجاد می کند. در اکثر موارد علت این سیاهی شیر دادن به کودک در طول شب است.

 

در صورتی که شب هنگام به کودک شیر داده می شود. حتما باید با یک گاز استریل یا دستمال مرطوب تمیز دندانها را پاک کرده یا به کودک آب داد. تا لاکتوز موجود در شیر روی دندان ها اثر مخرب باقی نگذارد.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

عوارض سوء مصرف فلوراید

معایب و مزایای مینی اسکرو

انواع بریج دندان یا پل دندانی

روش های پیشگیری و درمان عفونت دندان

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان

Leave a Comment