نکاتی برای مراقبت از دندان ها | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

نکاتی برای مراقبت از دندان ها

در نوشته امروز از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک زیبایی اصفهان قصد داریم نکاتی برای مراقبت از دندان ها خدمت شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

دندانپزشکان روی مواردی بیشتر از زیبایی ظاهری تمرکز دارند. آن ها روی بهداشت خوب دهان تاکید می کنند. بعضی از افراد تمام ﻣﺴﺌﻮلیت مراقبت از دندان هایشان را به عهده دندانپزشک می گذارند و آن ها فکر می کنند تنها کاری که باید انجام دهند این است که سالی دو بار برای چکاپ دندان هایشان پیش دندانپزشک بروند. شما خودتان باید ﻣﺴﺌﻮلیت بهداشت دهان و دندانتان را به عهده بگیرید. اولین اقدام برای مراقبت های دهان و دندان ، از مسواک نرم استفاده نمایید. شما باید ۲ یا ۳ بار در روز و هر دفعه به مدت ۲ دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید.

اقدام بعدی برای مراقبت از دندان ها ، جویدن آدامس است، جویدن باعث ترشح بزاق دهان شده و موجب از بین رفتن پلاک های دندانی می گردد. تاکید می شود که از خمیر دندان بدون قند استفاده کنید. آب زیاد بنوشید چون آب بزاق اضافی باعث بوی بدن دهان می شود. لازم نیست دو بار در طول روز از نخ دندان استفاده کنید یک بار هم کافی است. استفاده از نخ دندان مانع از اجتماع پلاکت های دندانی در اطراف دندان ها می شود. یک رشته نخ دندان بردارید دو سر آن را در دستان خود بگیرید و آن را بین دندان های خود بکشید. ابتدا یک سر نخ و سپس سر دیگر آن را دور دندان بکشید.

بیان چند نکته دیگر برای مراقبت از دندان ها

مقدار مصرف چایی، قهوه و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید. مصرف بیش از حد مواد قندی باعث حساسیت و خراب شدن دندان ها می شود. استفاده از دهان شویه را جدی بگیرید. دهان شویه باعث می گردد تا دهان خوش بو شده و پلاکت ها و سایر باکتری های داخل دهان از بین بروند. خمیر دندان های مختلف را امتحان کنید ببینید کدام یک برای شما مناسب است. از امتحان کردن نترسید! هر شش ماه برای چکاپ و جرم گیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر بعد از مصرف میوه های اسیدی و نوشیدنی های گازدار یا مواد ساینده دندان خود را مسواک بزنید مینای دندان از بین می رود.

باید کمی صبر کنید و از مسواک نرم استفاده نمایید. مسواک زبر به لثه ها آسیب می رساند. همه ما دوست داریم دندان های سالم و زیبایی داشته باشیم. زیرا این موضوع در جذابیت چهره ما بسیار تاثیرگذار است، حفاظت از دندان ها باعث می شود از دندان درد و هزینه های گزاف دندانپزشکی رهایی یابید.

ترس از دندانپزشکی

اگر هنگامی که روی صندلی دندانپزشکی می نشینید احساس نگرانی می کنید با خود دستگاه پخش موسیقی و هدفون ببرید تا آرامش خود را بهتر حفظ نمایید. برخی افراد نیز وجود دارند که هنگام نگرانی نفس خود را حبس می کنند این حرکت احساس نگرانی را در آنان افزایش می دهد. پس حتما روی تنفس خود به صورت مرتب تمرکز کنید و مهم تر از آن حتما با دندانپزشک خود گفتگو کنید. آنان نگرانی های شما را درک می کنند و به شما در جهت رفع آن یاری می رسانند.

اول نخ دندان بکشیم یا مسواک بزنیم ؟

اگر ابتدا از نخ دندان استفاده نمایید در این صورت مسواک کردن دندان ها مفیدتر خواهد بود زیرا غذاهایی که بین دندان ها گیر کرده است پاک می شوند. اگر نگاه داشتن نخ دندان باعث ناراحتی تان می شود از نگاه دارنده های نخ دندان که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید. هنگام مسواک زدن حتما سر مسواک را با زاویه ۴۵ درجه از لثه نگاه دارید سپس با ملایمت مسواک را رو به جلو و عقب حرکت دهید. اگر نخ دندان ندارید از خلال دندان برای پاک کردن غذاهای بین دندان ها استفاده نمایید اما با ملایمت این کار را انجام دهید.

اگر خلال دندان را محکم فشار دهید به لثه ها آسیب وارد می شود یا حتی ممکن است خلال دندان زیر خط لثه بشکند. برای محفاظت از دندان ها ، نخ دندان در پاک نمودن غذاهای بین دندان ها بهتر از خلال دندان عمل می کند و با از بین بردن باکتری ها مانع از ایجاد پلاکت ها می شود. استفاده مداوم از خلال دندان برای پاک نمودن غذاها در یک منطقه خاص نشان دهنده یک مشکل بزرگ است که در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه نمود. برس مسواک در طول زمان خراب و کهنه می شود. برای حفاظت از دندان ها ، مسواک خود را هر سه یا چهار ماه عوض کنید.

چگونه دندان ها را در خانه سفید کنیم؟

اگر به قهوه یا سایر غذاها یا نوشیدنی هایی که روی دندان ها لک باقی می گذارند علاقه دارید برای حفاظت از دندان ها، دوبار در ماه به همراه خمیر دندان جوش شیرین استفاده کنید تا از لبخندی زیبا بهره مند شوید. اما اگر جوش شیرین باعث بروز ناراحتی در دندان یا لثه شما می شود. می توانید از خمیر دندان حاوی جوش شیرین استفاده کنید یا اصلا از جوش شیرین استفاده نکنید. غذاها هم می توانند باعث ایجاد لکه و هم درخشش دندان ها شوند. گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه توت فرنگی دارای خاصیت طبیعی سفید کنندگی است.

توجه داشته باشید برای محفاظت از دندان ها، پس از مصرف خوراکی که باعث ایجاد لک روی دندان ها می شوند. خوراکی هایی مانند؛ قهوه و کشیدن سیگار حتما دندان های خود را مسواک کنید. برای کاهش تغییر رنگ دندان ها ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید سپس سیب، هلو، هویج یا کرفس مصرف نمایید همه این خوراکی ها باعث ایجاد آب دهان می شوند که پاک کننده دندان هاست و به شفافیت دندان ها کمک می کنند.

مراقبت از رژیم غذایی

برنامه غذایی سالم از اهمیت خاصی برخوردار است. بعضی از غذاها باعث آسیب به دندان ها می شوند. هر چه غذا اسیدی تر باشد دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. توجه داشته باشید خوراکی های تصفیه شده (به غذاهای زود هضم گفته می شود که عبارتند از: غذاهایی حاوی قند، آرد سفید) راحتتر به سطح دندان ها می چسبند. به همین دلیل است که نان تهیه شده از گندم سبوس دار برای دندان شما بهتر از نان سفید است. الکل تبدیل به قند می شود. افراد بدون توجه به این موضوع به مصرف الکل روی می آوردند اما همین الکل باعث پوسیدگی دندان ها و آسیب جدی به ساختار دندان ها می شود.

برای مراقبت از دندان ها ، پنیر مصرف کنید. کازیین و پروتئین موجود در پنیر مانع از کنده شدن مواد معدنی از دندان ها شده و باعث استحکام مینای دندان می شوند. پنیر همچنین حاوی کلسیم بسیار است که برای ساخت دندان مورد استفاده قرار می گیرد. حتما منابع ویتامین دی را در رژیم غذایی داشته باشید ویتامین دی باعث جذب کلسیم می شود. غذاهای حاوی ویتامین دی شامل شیر، زرده تخم مرغ و ماهی می باشند.

برای مراقبت از دندان ها رفلاکس اسیدی خود را تنظیم نمایید

اگر شما به رفلاکس اسیدی مبتلا هستید، باید آن را کنترل نمایید تا سلامت دهان و مینای دندان شما حفظ شود. غذاها و نوشیدنی های معمول که باعث رفلاکس می شوند شامل شکلات، الکل، نوشیدنی های کافئین دار ، سیر و پیاز، محصولات لبنی، سیب زمینی، مرکبات، نعناع و غذاهای سرخ شده، غذاهای چرب و ادویه دار می شود.

روش های صحیح مسواک زدن دندانها | بهترین ایمپلنت اصفهان

برای داشتن لبخند هالیوودی فلوراید در خانه داشته باشید

برای تولید دوباره مواد معدنی بر روی دندان از فلوراید استفاده نمایید این مواد باعث مقاومت دندان ها در برابر شکستگی می شود. از دندانپزشک درباره نوع فلوراید مناسب با دندان هایتان سوال کنید. می توانید از میان فلورایدهای مختلف که به صورت ژل یا آب است یکی را انتخاب کنید. البته جایگزین هایی هم برای فلوراید وجود دارد از جمله فسفات کلسیم، بسیار مشاهده می شود فرد از دندان ها بعنوان وسیله ای برای باز کردن کیسه پلاستیک استفاده می کند. توجه کنید دندان ها باید به صورت گروهی مورد استفاده قرار گیرند.

هنگامی که دندان ها به صورت گروهی مورد استفاده قرار می گیرند فشار تقسیم می شود و کمتر به دندان ها فشار می آید، زمانی که شما از یک دندان خاص استفاده می کنید همه نیرو را به آن دندان وارد می آورید در نتیجه بیشتر در معرض شکستن قرار می گیرد. دیده می شود برخی از افراد فقط یک بار در روز مسواک می زنند. چون هیچ کس در رابطه با دفعات استفاده از مسواک چیزی به آن ها نگفته است. دندانپزشک ها باید اطلاعات کافی در رابطه با بهداشت دهان و دندان در اختیار بیماران خود بزارند و فرض نشود که افراد همه چیز را می دانند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

برای مراقبت از دندان ها باید از زبان خود نیز مراقبت نمایید

برای جلوگیری از بوی بد دهان و حفاظت از دندان ها ، زبان خود را مسواک بزنید. زبان شما نقش میزبان باکتری ها را بازی می کند، باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند. بنابراین زبان خود را بشویید و هر روز آن را مسواک کنید تا ترکیباتی را که باعث ایجاد بو در دهان می شوند از بین بروند.

دهان شما برای سالم بودن احتیاج به آب دهان دارد اما صدها دارو وجود دارد که باعث خشکی دهان می شوند، داروهایی مانند ضد افسردگی، داروهای فشار خون و آنتی هیستامین ها استفاده از داروها علت شایع خشکی دهان به حساب می آیند. برای مرطوب ساختن دهان مایعات بیشتری دریافت نمایید. از دندانپزشک خود درباره محصولات ایجاد کننده آب دهان مصنوعی سوال کنید یا پس از صرف غذا آدامس های بدون شکر بجوید.

آیا برای مراقبت از دندان هایتان برنامه ای دارید؟

گریس سان دندانپزشک معروف می گوید؛ من مراقبت از دندان هایم را به عنوان یک برنامه همیشگی سرگرم کننده به حساب می آورم. من در خانه از یک مسواک دارای نخ دندان نرم برای لثه هایم استفاده می کنم، یک مسواک معمولی و یک مسواک برقی چرخشی نیز دارم. بعد از مسواک از محلول شست و شو دهنده استفاده می کنم. به هنگام مسواک زدن ورزش می کنم مانند اسکات و ورزش های کششی و همچنین موسیقی گوش می دهم. سعی کنید همیشه کیف نظافت شخصی خود را در سفر همراه داشته باشید و در توقف های بین مسیر به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

آموزش پاکسازی مسواک از جرم ها

دلایل سیاه شدن لثه ها کدام اند؟

پیشگیری و درمان آفت دهان

Leave a Comment