نکاتی درمورد کاشت ایمپلنت سرامیکی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی نکاتی درمورد کاشت ایمپلنت سرامیکی دندان

ایمپلنت دندان با گارانتی به عنوان بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته این روزها بسیار استفاده می شود. دندان ها در اثر عوامل زیادی از جمله تصادف، تحلیل رفتن لثه ها و یا بیماری های لثه و دندان از بین می رود. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان کاشت ایمپلنت سرامیکی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

در اکثر موارد کشورهای اروپایی و آمریکایی بهترین برند و مرغوب ترین متریال را تولید می کنند. البته در کشورهای آسیایی نیز انواع ایمپلنت دندان بخصوص ایمپلنت سرامیکی با کیفیت های مختلف تولید می شود. از این رو بهتر است پیش از استفاده ایمپلنت سرامیکی حتما از برند و کیفیت محصول اطمینان حاصل کنید. در نظر داشته باشید که بیشتر متخصص های ایمپلنت دندان از ایمپلنت سرامیکی یا زیرکونیوم به عنوان روکش پایه ها استفاده می کنند که علاوه بر کیفیت بالا دارای هزینه های زیادی هم هستند.

مزیت های کاشت ایمپلنت سرامیکی

سازگاری با بدن

ایمپلنت هایی که از جنس سرامیکی ساخته می شوند از لحاظ زیست سازگاری بسیار مناسبی با بدن انسان دارند. به هنگام استفاده از این قبیل ایمپلنت ها هیچگونه علایمی از التهاب یا باز پس زدن آن توسط بدن مشاهده نمی شود. براساس تحقیقاتی که بر روی ایمپلنت سرامیکی انجام شده است گزارش هایی مبنی بر ایده ال بودن ایمپلنت سرامیکی بخصوص نوع زیرکونیا ارائه شده است.

غیر آلرژی زا

از سوی دیگر ایمپلنت دندان سرامیکی غیرآلرژی زا بوده و اثری از حساسیت در بدن مشاهده نمی شود. برای نمونه ایمپلنت تیتانیومی حتی پس از سالها جراحی و کاشت، احتمال ایجاد حساسیت را دارد. حساسیت هایی مانند خارش، التهاب در پیرامون محل کاشت و دیگر موارد که باعث آزار بیمار می شود. این موضوع می تواند به مرور زمان باعث تحلیل رفتن استخوان فک و شکست درمان ایمپلنت دندان تیتانیومی شود.

زیبایی

یکی دیگر از مزایای ایمپلنت مربوط به زیبایی باشد که به صورت بیمار می بخشد. بسیاری از پروتزهای دندانی که ساختار فلزی را دارند آن چنان که باید صورت را زیبا نشان نمی دهد. شاید تنها دلیل استفاده از آن را استحکام بالا در نظر گرفت. ایمپلنت سرامیکی فلزی نبوده و دارای یک رنگ سفید خاصی است که صورت را زیبا نشان می دهد و ظاهری کاملا طبیعی و شبیه به دندان واقعی به چهره می بخشد.

مقاومت در مقابل خوردگی

از دیگر مزایای ایمپلنت آمریکایی سرامیکی مقاومت در مقابل خوردگی شیمیایی است. این نوع از ایمپلنت ها در مقابل انتقال حرارت و الکتریسته به صورت نارسانا و عایق عمل می کنند. زیست خنثی بودن ایمپلنت باعث خواهد شد که در برابر واکنش های شیمیایی تحریک نشده و هیچ اختلالی در سلامت دهان و دندان ایجاد نکند.

آشنایی با ایمپلنت دندان سوئیسی اشترومن | بهترین دندانپزشک اصفهان

بهداشت بیشتر

در برخی انواع ایمپلنت سرامیکی مانند ایمپلنت زیرکونیا طراحی یک تکه استفاده می شود. این بدان معنی است که اباتمنت و پایه ایمپلنت به یکدیگر متصل می شوند. زمانی که اباتمنت و پایه ایمپلنت از هم جدا هستند نیاز است که با پیچ به یکدیگر وصل شوند. علاوه بر حرکات میکروسکوپی که در این میان مطرح می شود شاهد رشد باکتری های بی هوازی نیز خواهیم بود.

معرفی شرکت های سازنده ایمپلنت سرامیکی

با اندکی تحقیق مشاهده خواهد شد که شرکت های اندکی در زمینه ساخت ایمپلنت سرامیکی فعالیت دارند اما با این حال معدود شرکت های سازنده که ایمپلنت دندان سرامیکی را با بهترین مواد سازنده تولید می کنند از قبیل:

شرکت استراومن

شرکت استراومن در شهر بازل سوئیس واقع شده است. وسعت و محصولات این شرکت در 100 کشور عرضه شده است و حرف اول را در ایمپلنت دندانی و دندانپزشکی ترمیمی می زند. ایمپلنت سرامیکی که این شرکت تولید کرده است به مانند رنگ عاج است و شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد. از سوی دیگر استراومن با شرکت MAXON همکاری خود را آغاز کرده و روند تولید ایمپلنت دندان سرامیکی را بهبود بخشید. با وجود اینکه ایمپلنت سرامیکی از نظر هزینه گران است اما ایمپلنت ساخته شده در شرکت استراومن مقرون به صرفه بوده و به راحتی قابل دسترس است.

شرکت TAV Dental

از دیگر شرکت های سازنده ایمپلنت دندان سرامیکی می توان به تی ای وی دنتال اشاره کرد که انواع ایمپلنت های یک تکه و دو قطعه ای را تولید می کند. این شرکت این نوع ایمپلنت ها را که از جنس زیرکونیا بوده به صورت کاملا سفید و بسیار زیبا با رنگ متالیک خاصی می سازد. یکی از مزایای استفاده از ایمپلنت سرامیکی شرکت TAV Dental این است که عدم موفقیت ایمپلنت دندان را کاهش می دهد. در نظر داشته باشید که مقاومت بالای این نوع ایمپلنت دندان به ترکیبات خارجی و گرما سبب شده است که رضایت بیماران به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

شرکت CeraRoot

شرکت CeraRoot نیز دستی در تولید ایمپلنت دندان از جنس سرامیکی دارد که فعالیت خود را به طور تقریبی از سال 2005 آغاز کرده است. از سال 2011 علاوه بر اروپا در ایالات متحده نیز فعالیت خود را ادامه داد. این شرکت در بارسلونیای اسپانیا واقع شده است و با بهره بردن از مواد سرامیکی مناسب توانست ایمپلنت سرامیکی یک تکه را طراحی کند. در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان تیتانیوم دارای دو بخش جداگانه فیکسچر و اباتمنت است اما این شرکت هر دو عنصر را به صورت کاملا حرفه ای در یک ایمپلنت جای داده است. با این ترفند دیگر جایی برای رشد باکتری ها وجود ندارد و از سوی دیگر سلامتی بیمار تضمین خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

شرکت Zsystems

شاید شرکت های تولید کننده ایمپلنت دندان سرامیکی محدود باشد اما همین تعداد اندک توانسته اند نیاز بیماران را به طور قابل ملاحظه ای برآورده سازند. به عنوان مثال شرکت Zsystems که در سوئیس قرار دارد طیف وسیعی از ایمپلنت های سرامیکی Zirkolith را تولید و عرضه کرده است. این شرکت همانند شرکت تی ای وی دنتال محصولات خود را به صورت ایمپلنت های سرامیکی یک تکه و دو قطعه ای تولید می کند.

شرکت VITA Zahnfabrik

از دیگر شرکت های نام آور در تولید و عرضه ایمپلنت سرامیکی شرکت VITA Zahnfabrik است که ایمپلنت ها را به صورت یک تکه ای تولید می کند. این شرکت را می توان به عنوان قدیمی ترین کمپانی های تولید کننده ایمپلنت دندان شناخت. براساس تحقیقات بدست آمده این شرکت کار خود را از سال 1924 و با تمرکز بر نوآوری آغاز کرده است. شرکت VITA درخصوص ایمپلنت های سرامیکی مدعی است که محصولات آنها درمان های سریعت تر و ایمن تری را برای بیماران به ارمغان می آورد.

برتری های ایمپلنت سرامیکی نسبت به ایمپلنت تیتانیومی

همان گونه که می دانید ایمپلنت دندان یک روش ایمن و طولانی مدت برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته می باشد. اما اینکه کدام مدل و نوع را انتخاب کنید یک امر مهم است که نیاز به تحقیق و پیگیری دارد. اما در هر صورت باید گفت که در مقایسه ایمپلنت های سرامیکی با تیتانیومی برتری های زیر وجود دارد:

  • سازگاری ایمپلنت با استخوان فک
  • اهمیت زیبایی سازی دندان ها با ایمپلنت سرامیکی
  • مقاومت در برابر خوردگی ها و فرسایش
  • وضعیت رسانایی در ایمپلنت سرامیکی نسبت به تیتانیومی
  • استحکام ایمپلنت سرامیکی
  • طراحی ساختمان یک تکه و یا چند تکه
  • راحتی و دوام

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

علل بوی بد دهان پس از کاشت ایمپلنت دندان

عوامل موثر در خراب شدن ایمپلنت دندان

مقایسه ایمپلنت متحرک و ثابت

One Thought to “نکاتی درمورد کاشت ایمپلنت سرامیکی دندان”

  1. من کاشت ایمپلنت سرامیکی داشتم خیلی ظاهر زیبایی پیدا کرده و کاملا طبیعی و ظریفه

Leave a Comment