نکاتی در مورد عصب کشی دندان با لیزر | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی نکاتی در مورد عصب کشی دندان با لیزر

عصب‌کشی یکی از رایج‌ترین اقدامات درمانی در دندانپزشکی است که هدف آن حذف عفونت و التهاب از بافت‌های اطراف ریشه دندان و ناحیه پالپ می‌باشد. روش‌های متعددی برای عصب‌کشی وجود دارد که یکی از نوین‌ترین آن‌ها عصب‌کشی دندان با لیزر است. لیزر با ایجاد حرارت موضعی، بافت‌های عفونی و التهابی اطراف ریشه دندان را ازبین می‌برد و موجب ضدعفونی و درمان دندان می‌گردد. در ادامه این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان نکاتی در مورد عصب کشی دندان با لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم.

نشانه های به عصب رسیدن دندان

دندان زنده دارای عصب است که اگر به هر دلیلی به این عصب آسیب برسد، علائمی بروز می‌کند. از جمله این علائم می‌توان به وجود حفره سیاه رنگ، بوی بد دهان، ترشح چرک، خون‌ریزی، ورم لثه‌ها، گوش‌درد، تهوع و تب، و تغییر رنگ مینای خارجی دندان اشاره کرد. ظهور این علائم نشانه‌ای از آسیب به عصب دندان است و نیاز به مراجعه به دندانپزشک و درمان فوری دارد.

روش عصب کشی دندان با لیزر

دستگاه لیزر قادر است انرژی نوری متمرکزی تولید کند، این انرژی با ویژگی‌های خاص خود با بافت‌های بیولوژیک تعامل می‌کند. لیزر می‌تواند برای باز کردن سطح دندان و دسترسی به کانال ریشه مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه بافت آسیب دیده را از بین برده و بعد تمیز و ضدعفونی می‌‌نماید. سپس کانال ریشه را شکل می‌دهد و پر می‌کند. از دیگر کاربردهای لیزر در درمان عصب‌کشی می‌توان به پاکسازی پالپ دندان، شکل‌دهی به دیواره‌های کانال ریشه، نرم کردن سطح کانال برای قرارگیری مادهٔ پرکننده و شکل‌دهی به سیلنت اشاره کرد.

مزیت های عصب کشی دندان با لیزر

مزایای استفاده از لیزر در عصب کشی دندان عبارتند از:

  • درد و ناراحتی کمتر برای بیمار
  • تخریب بافتی کمتر در اطراف محل
  • بهبود سریعتر التهاب و عفونت
  • کاهش خونریزی حین عمل
  • کوتاه شدن زمان انجام عصب‌کشی
  • کاهش احتمال عفونت‌های بعد از عمل
  • بهبود سریع‌تر فرایند ترمیم
  • افزایش سرعت روند درمان

بنابراین می‌توان گفت لیزر یک روش مطمئن، سریع و کم‌خطر برای عصب‌کشی دندان است.

تاثیر آب نمک در دندان عصب کشی شده | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان

عوارض عصب کشی دندان با لیزر

هرچند استفاده از لیزر در عصب کشی دندان مزایای زیادی دارد، اما ممکن است برخی عوارض نیز به همراه داشته باشد. از جمله این عوارض می‌توان به درد و حساسیت ‌موقت پس از عمل، التهاب و ورم لثه، سوزش زبان، خشکی دهان، تحریک بافت‌های اطراف، آسیب به عصب دندان و ایجاد حفره‌های اضافی در دندان اشاره کرد. البته این عوارض بسیار نادر هستند و در صورت رعایت نکات ایمنی و انجام عمل توسط دندانپزشک ماهر، احتمال بروز آن‌ها کاهش می‌یابد.

چگونگی عصب‌‌کشی دندان با فناوری لیزر

در روش مدرن عصب‌‌‌‌کشی دندان، از فناوری لیزر برای دسترسی و ضدعفونی کردن حفره پالپ استفاده می‌شود. در این روش، مته لیزری ویژه‌ای جایگزین مته معمولی شده و امکان دسترسی دقیق‌تر و آسان‌تر به حفره پالپ را فراهم می‌کند. پس از برداشتن پالپ آسیب‌دیده، لیزر برای ضدعفونی کردن کانال‌های داخل دندان به کار می‌رود. سپس حفره با ماده‌ای خنثی پر شده و دندان مسدود می‌شود. استفاده از روکش محافظ برای جلوگیری از شکستگی دندان عصب‌کشی شده ضروری است. این روکش باعث بازگشت ظاهر طبیعی دندان نیز می‌شود.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

عصب کشی دندان جلو پیش از ارتودنسی با لیزر

گاهی اوقات پیش از انجام درمان ارتودنسی، پزشک تشخیص می‌دهد که دندان‌های نامرتب شما علاوه بر ارتودنسی به عصب کشی نیز نیاز دارند. از آنجایی که براکت‌ها به دندان‌ها فشار وارد می‌کنند ما توصیه می‌کنیم که برای عصب‌کشی از لیزر به عنوان یک درمان با عوارض کمتر، خون‌ریزی کمتر و فرایند درمان کوتاه‌تر کمک بگیرید.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

عوامل ایجاد ترس از عصب کشی دندان

نکات مثبت و منفی جرم گیری دندان با فشار آب

عصب کشی دندان پیش از ارتودنسی

Leave a Comment