نکات تغذیه ای بعد از جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان | دکتر ندا مکانیک

بررسی نکات تغذیه ای بعد از جرم گیری دندان

در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان نکات تغذیه ای بعد از جرم گیری دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مصرف نکردن غذاهای سفت

به طور کلی جرم‌ها بر روی تاج دندان و یا زیر لثه بر روی ریشه دندان تجمع پیدا می‌کنند. جرم‌های زیر لثه به این دلیل که قابل مشاهده نیستند، خطرناک‌تر هستند. این جرم‌ها به‌مرور به بافت لثه آسیب وارد کرده و موجب عفونت کردن و تحلیل رفتن آن می‌شوند که این اتفاق موجب لق شدن دندان می‌شود و فرد زمانی متوجه این لق شدن می‌شود که جرم گیری انجام می‌دهد. با از بین بردن جرم‌ها فضای خالی که قبلاً جای بافت لثه بوده است، ایجاد می‌شود و فرد احساس می‌کند که دندانش لق شده است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت بروز این حالت تا مدتی از مصرف غذاهای سفت خودداری نمایید تا بافت لثه و دندان بتوانند خود را ترمیم کنند و مجدداً استحکام خود را به دست آورند.

استفاده نکردن نوشیدنی‌ها و مواد غذایی رنگی

برای حفظ ماندگاری نتایج جرم گیری و سفیدی دندان‌ها، بهتر است که تا 24 ساعت پس از انجام این اقدام از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی پرهیز نمایید. به طور کلی بهتر است که حتی پس از گذشت این مدت زمان نیز مصرف آنها را کاهش دهید تا دندان‌هایتان دیرتر تغییر رنگ بدهند.

نخوردن غذاهای سرد و گرم

همانطور که اشاره کردیم، دندان‌ها پس از جرم گیری نسبت به دمای سرد و گرم حساس می‌شوند، به همین دلیل بهتر است که در طول این مدت از مصرف غذاهای گرم مانند سوپ داغ و یا غذاها و خوراکی‌های سرد مانند بستنی پرهیز کنید تا حساسیت و ناراحتی کم‌تری را تجربه نمایید.

عوارض احتمالی جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان | دکتر ندا مکانیک

عدم مصرف غذاهای اسیدی و یا شیرین

از دیگر غذاها و خوراکی‌هایی که در طول مدت زمانی که دندان‌ها دچار حساسیت می‌شوند، باید از مصرف آنها اجتناب کرد، غذاها و خوراکی‌های حاوی مواد اسیدی مانند آبلیمو و انواع ترشیجات و همچنین خوراکی‌های شیرین مانند شیرینیجات و خرما را می‌توان نام برد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

استفاده نکردن خوراکی‌های چسبناک

برخی خوراکی‌ها مانند پفک، لواشک، میوه خشک و … خاصیت چسبناکی دارند که پس از مصرف، به دندان‌ها می‌چسبند و شستشو و پاک کردن آنها از روی سطح دندان سخت است، به همین دلیل مصرف آنها می‌تواند باعث تجمع پلاک و جرم شود و به دندان‌ها آسیب وارد می‌کند. به همین دلیل نه تنها پس از جرم گیری، بلکه به طور کلی بهتر است تا حد امکان از مصرف آنها خودداری نمایید.

نجویدن آدامس

جویدن آدامس یکی از کارهای مضری است که در مراقبت بعد جرم گیری دندان باید به آن توجه نمود. همانطور که در موارد بالاتر نیز توضیح دادیم، پس از جرم گیری زیر لثه ممکن است فرد احساس کند که دندان‌هایش مقداری لق شده‌اند، به همین دلیل توصیه می‌شود که از جویدن آدامس اجتناب نمایید. این عمل باعث وارد شدن فشارهای زیادی به دندان و بافت‌های لثه می‌شود و فرصت ترمیم را از آنها می‌گیرد. علاوه بر این آدامس‌ها حاوی رنگ و اسانس‌هایی هستند که می‌توانند جذب دندان‌ها شوند موجب تغییر رنگ آنها گردند.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مراحل کشیدن دندان عقل

عوارض نکشیدن به موقع دندان عقل

نکاتی برای انجام ونیر پرسلن دندان

Leave a Comment