نکات مراقبتی قبل و بعد بلیچینگ داخلی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

نکات مراقبتی قبل و بعد بلیچینگ داخلی دندان

درمان پس از بررسی دقیق وضعیت دندانها شروع می شود. ابتدا باید علت تغییر رنگ دندان روشن شود. عکس رادیولوژی (اشعه ایکس) از دندان گرفته می شود تا مشخص شود آیا مواد پر کننده ریشه در وضعیت مطلوبی قرار دارند یا لازم است ابتدا ریشه مجددا ترمیم شود و سپس سفید کردن دندان صورت بگیرد. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان نکات مراقبتی قبل و بعد بلیچینگ داخلی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

با استفاده از سوراخ کوچکی در تاج دندان، دندانپزشک به پالپ دسترسی پیدا می کند. سپس پالپ را با ژل سفید کننده مخصوصی پر می کند. سه الی پنج روز بعد اگر همه چیز خوب پیش برود، ژل سفید کننده تعویض می شود. پس از آخرین جلسه درمانی، باید محفظه پالپ پاکسازی شود. پس از آن، دندان با مواد پر کننده جدید پر می شود.

اقدامات مهم قبل از بلیچینگ داخلی

برای انجام بلیچینگ نیاز است مقدماتی را انجام دهیم تا شرایط برای سفید کردن داخلی دندان فراهم شود. ابتدایی ترین کار درمان کامل پوسیدگی دندان است. باید پوسیدگی به صورت کامل از بین برود، دندان عصب کشی شود و سپس اقدام بلیچینگ نمایید. عدم انجام این موارد باعث می شود محلول بلیچینگ با عفونت واکنش دهد، در نتیجه علاوه بر عفونت بیشتر، درد زیادی را در آن محل ایجاد کند.

موارد عدم امکان انجام بلیچینگ داخلی

انجام بلیچینگ (تغییر رنگ بعد از عصب کشی دندانها) همیشه امکان پذیر نیست و در خیلی موارد باید از آن صرف نظر کنیم. در مواردی که نتوانیم بلیچینگ را انجام دهیم، از روش های درمانی دیگری استفاده می کنیم. از جمله مهمترین شرایط عدم امکان استفاده از این روش می توان اشاره داشت به :

 • در صورتی که ریشه دندان به درستی درمان نشده باشد و یا دندان عصب کشی نگردیده است.
 • در صورتی که مقدار بسیار کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد و بیشتر آن از بین رفته باشد.
 • در صورتی که حجم زیادی از پرشدگی در داخل دندان قرار داشته باشد.
 • شرایطی که ساختار و تاج باقی مانده از دندان بسیار ضعیف باشد.
 • در شرایطی که نیاز به انجام لمینت برای دندان ها وجود دارد.
 • برای شرایطی که نیاز به اصلاح فرم دندان وجود دارد مانند ارتودنسی.
 • در زمانی که ریشه دندان نمایان شده باشد.
 • برای دندان های پیش فک نیز معمولا انجام نمی شود چرا که اجرای بلیچینگ سخت است.

آشنایی با پست و کور دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

عوارض بلیچینگ داخلی

یکی از عارضه هایی که بخاطر عدم دقت در انجام درست بلیچینگ و همچنین ضعف دندانپزشک در زمینه تشخیص ماده مناسب برای بلیچینگ و عدم ایزوله سازی اصولی ایجاد می شود، سوختگی شیمیایی است. این عارضه به صورت داخلی اتفاق می افتد. عارضه بعدی که به صورت خارجی رخ می دهد، تحلیل ریشه دندان مورد نظر می باشد. اما در مورد این عارضه و تحلیل، برخی معتقدند که همان عامل سیاه شدن و تیره شدن دندان تاثیرگذار است. با این حال نباید از این نکته که با مراجعه به متخصص مناسب می شود میزان عوارض بلیچینگ را محدود کرد، به راحتی گذر کنیم.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

اگر هرگونه ترک و یا عدم پر شدگی در سطح دندان وجود داشته باشد، مواد بلیچینگ به درون دندان نفوذ می کنند و باعث درد و سوزش خواهند شد. همچنین احتمال وارد شدن آسیب به لثه ها نیز وجود دارد. مورد بعدی که ممکن است در اثر بلیچینگ ایجاد شود، دو رنگ شدن دندان هاست. البته این مورد با روش های درمانی قابل برطرف شدن است و حتی اگر درمان انجام نشود، بعد از مدتی با سایر دندان ها همرنگ می شود.

میزان ماندگاری بلیچینگ داخلی

همانطور که سفیدی سطح کلی دندان ها همیشگی نیست، سفید شدن به این روش نیز ماندگار نخواهد بود. البته با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های اصولی می توانید مدت ماندگاری را بسیار افزایش دهید.

 • از نوشیدنی ها و موادی که بر روی ظاهر دندان اثر می گذارند استفاده نکنید.
 • شستشوی دندان بعد از خوردن و آشامیدن را فراموش نکنید.
 • نظافت دهان و دندان را رعایت کنید.
 • با انجام مواردی از این دست تا سالها می توانید از ظاهر دندان خود لذت ببرید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

روشهای جرمگیری دندان و لثه

پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان

آشنایی با پست و کور دندان

Leave a Comment