نکات مراقبتی پس از جرم گیری دندان | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

بررسی نکات مراقبتی پس از جرم گیری دندان

جرم گیری دندان همانند سایر اقدامات دندانپزشکی دیگر نیاز به مراقبت‌هایی دارد تا فرد بهترین و ماندگارترین نتیجه را از درمان خود به دست آورد و به این ترتیب بتواند در هزینه‌های خود صرفه جویی نماید. در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان نکات مراقبتی پس از جرم گیری دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

انجام با دقت مراقبت‌ها و رعایت نکاتی که دندانپزشک پس از جرم گیری به بیمار آموزش می‌دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم رعایت این نکات باعث می‌شود که نتیجه مطلوبی از درمان حاصل نشود و دندان‌های بیمار خیلی سریع دوباره جرم بگیرند و بدرنگ شوند و همچنین فرد در مدت زمان کوتاه‌تری مجدداً نیاز به جرم گیری پیدا کند.

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان

بعد از جرم گیری دندان چه باید کرد؟ بعد از انجام این اقدام درمانی و بسیار مفید برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها باید مراقبت‌هایی را انجام داد تا موفقیت آمیز بودن آن تضمین شود و نتیجه مطلوبی از آن حاصل گردد. در ادامه مراقبت‌های پس از جرم گیری دندان را بیان کرده‌ایم:

دهانشویه بعد از جرمگیری

یکی مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های بعد از جرم گیری دندان استفاده از دهانشویه مناسب است. افرادی که دندان‌های خود را جرم گیری می‌کنند، باید در مورد نوع دهانشویه مناسب و تعداد دفعات استفاده از آن از دندانپزشک خود سؤال کنند و بدون مشورت هر نوع دهانشویه‌ای را تهیه نکنند. دندانپزشک دهانشویه‌ای را که مناسب شرایط دهان و دندان شما و همچنین مناسب استفاده پس از جرم گیری است را معرفی می‌کند و نحوه و تعداد دفعات استفاده از آن را برایتان توضیح می‌دهد. شستشو با دهانشویه به بهبود التهاب و آسیب لثه‌ها کمک می‌کند.

مسواک زدن

یکی از دلایل تجمع جرم و پلاک بر روی دندان‌ها عدم مسواک زدن صحیح می‌باشد. اغلب دندان‌های افرادی که نحوه صحیح مسواک زدن را نمی‌دانند و یا خیلی سریع و بدون دقت مسواک می‌زنند، دچار جرم می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود که پس از جرم گیری از دندانپزشک خود بخواهید نحوه صحیح مسواک زدن را به شما بیاموزد و همچنین هنگام مسواک زدن با دقت بیشتری این کار را انجام دهید تا مجدداً نیاز به جرم گیری دندان پیدا نکنید و یا در فاصله زمانی بیشتری این اقدام درمانی نیاز به تکرار پیدا کند.

انتخاب مسواک مناسب

انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها پس از جرم گیری و پیشگیری از جرم گرفتن دندان‌ها دارد. پس از انجام این اقدام به این دلیل که ممکن است لثه‌ها ملتهب باشند و یا به دلیل تجمع جرم، دندان‌ها مقداری آسیب دیده باشند، احتمال دارد که دندانپزشک استفاده از مسواک با برس نرم را پیشنهاد نماید. علاوه بر این در انتخاب خمیر دندان نیز باید دقت داشته باشید.

آشنایی با انواع جرم گیری دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

انتخاب خمیر دندان مناسب

خمیر دندان‌های سفید کننده، حاوی ذرات ساینده‌ای هستند که به مرور به دندان‌ها آسیب وارد می‌کنند و به طور کلی توصیه می‌شود. که برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده نکنید. همچنین خمیر دندان‌های حاوی فلوراید زیاد نیز در صورت استفاده پس از جرم گیری می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی دندان‌ها شود. پس از جرم گیری، دندان‌ها نسبت به دما حساس می‌شوند که در این حالت استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس پیشنهاد می‌شود. در کل بهتر است که پس از انجام این اقدام درمانی درمورد انتخاب و خریداری خمیر دندان مناسب با دندانپزشک خود مشورت داشته باشید تا از این طریق بتوانید بهترین نتیجه از درمان خود را به دست آورید و همچنین به بهبودی سریع‌تر علائم پس از انجام آن کمک کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان

استفاده از محلول آب نمک

در ادامه مراقبت‌ها و این که چه چیزی برای جرم گیری دندان خوب است. می‌توان به مورد بسیار ساده شستشوی دهان با استفاده از محلول آب نمک یا سرم فیزیولوژی اشاره کرد. انجام این کار پس از جرم گیری به پیشگیری از عفونت لثه و همچنین بهبودی سریع‌تر آن کمک می‌کند.

انجام چکاپ‌های ۶ماهه دندانپزشکی

همانطور که می‌دانیم مراجعه هر 6 ماه یک بار به کلینیک دندانپزشکی برای انجام چکاپ‌ها و معاینات و بررسی سلامت دهان و دندان امری ضروری است. که همیشه به انجام آن توصیه شده است. پس از جرم گیری نیز بهتر است که این کار انجام شود تا از تجمع مجدد جرم اطمینان حاصل شود و اقدامات درمانی به موقع انجام شوند.

عدم مصرف سیگار

سیگار به این دلیل که حاوی نیکوتین است، دشمن دندان‌ها به شمار می‌آید و از مواردی است. که در بدرنگ شدن دندان‌ها و تجمع سریع پلاک و جرم بر روی آنها نقش دارد. بنابراین بهتر است که پس از جرم گیری دندان از مصرف آن اجتناب نمایید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مقایسه کامپوزیت دندان با ارتودنسی

اصلاح دندان خرگوشی با لمینت دندان

مزایا و معایب اصلاح دندان خرگوشی با لمینت

۴ Thoughts to “نکات مراقبتی پس از جرم گیری دندان”

  1. همه این نکات بعد از جرم گیری دندان رعایت کردم و برام دیگه عادت شد و یک عادت خوب پیدا کردم که بیشتر کمک کرد به بهداشت دهان و دندانم

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

  2. من بعد از جرم گیری مراقبت های لازمه را انجام دادم دیگه پلاک و جرم نگرفت و سفیدیشون باقی موند

    1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment