وستیبول دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

همه چیز درباره وستیبول دندان

قبل از اینکه در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان به طور کامل در مورد وستیبول دندان صحبت کنیم، لازم است که معنای کلمه وستیبول را درک کنیم. در اصطلاح علمی به فضای بین لب ها و دندان ها وستیبول یا دهلیز می گویند. اگر فرد سالها پیش دندان خود را کشیده باشد و ایمپلنت نکرده باشد، به دلیل آتروفی استخوان فک ضروری است که جراحی وستیبولوپلاستی انجام دهد.

گاهی در شرایطی که فرد می خواهد در فضای خالی دندان بگذارد، نیاز به پیوند استخوان است که در زیر به آن اشاره می شود.

به طور کلی دلیل جراحی وستیبولوپلاستی این است که به دلیل از دست دادن دندان، فرد برای مدت طولانی استخوانی که دندان در آن قرار داده می شود را از دست می دهد، بنابراین لثه ها دچار تحلیل می شوند و روند درمان نیاز به جراحی لثه دارد.

از بین رفتن دندان با عادات نادرست | بهترین دندانپزشک اصفهان

وستیبولوپلاستی چیست؟

کاهش عمق وستیبول به معنای کاهش فاصله بین لثه و لب است که می تواند ناشی از دست دادن دندان های دائمی در یک فک باشد. این مشکل یکی از دلایل اصلی و مهمترین دلیل انجام جراحی وستیبولوپلاستی و فراهم کردن فضای لازم برای انجام دندان مصنوعی یا ایمپلنت است.

وستیبولوپلاستی یک عمل پزشکی است که در آن غشای مخاطی لثه به دلیل بی دندانی برای مدت طولانی تغییر شکل می دهد یا باعث فرسایش کامل استخوان در ناحیه بی دندانی می شود. دندانپزشک وستیبولوپلاستی را انجام می دهد و آن را بهترین راه حل می داند تا بتواند درمان بعدی یعنی قراردادن پروتز دندان را انجام دهد. با این حال، وسعت جراحی کاملاً به میزان از دست دادن استخوان فک بستگی دارد.

بازسازی وستیبول دندان را می توان با روش های مختلفی با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر انجام داد. این جراحی نیز مانند سایر جراحی های دهانی با بی حسی موضعی قابل انجام است. انتخاب نوع جراحی در نهایت توسط جراح تصمیم گیری می شود.

اگر قصد انجام این عمل را دارید، لازم است تمام اقدامات اولیه و توصیه های لازم را از جراح دریافت کنید. همچنین حواستان به عوارض احتمالی این درمان باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل نگران نباشید.

چگونگی انجام جراحی وستیبولوپلاستی

قبل از انجام هر گونه مداخله جراحی لازم است، دندانپزشک بیمار را در جریان روند درمان و نتایج احتمالی آن قرار دهد. در شرایطی که فرد کاندیدای وستیبولوپلاستی است باید بداند که انجام این عمل برای مدتی نیازمند توجه بیشتر و مراقبت لحظات است که در نهایت نتیجه مطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

از آنجایی که این جراحی، پیش نیاز قرار دادن دندان مصنوعی برای جبران دندان های از دست رفته یا کاشت ایمپلنت است، فرد باید تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهد.

در جراحی وستیبولوپلاستی، فاصله لثه تا لب باید با روش های مختلف چه با چاقوی جراحی و چه با لیزر اصلاح شود. انتخاب روش به طور کامل توسط جراح انجام می شود. در این عمل هدف اصلی دسترسی مناسب به لثه و ترمیم استخوان فک برای انجام پروتزهای ثابت و متحرک است. این روش تا حد زیادی بر سلامت دهان و دندان های فرد و همچنین زیبایی چهره او تاثیر می گذارد. اگر دندانپزشک این روش را برای شما توصیه کرد، حتما از او بخواهید تا تمام مزایا، معایب و عوارض احتمالی را با شما در میان بگذارد. بنابراین در نهایت می توانید با بهترین انتخاب زیبایی و سلامت دهان و دندان خود را پیدا کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

فواید جراحی وستیبولوپلاستی

 • انجام عمل وستیبولوپلاستی علاوه بر مشکلاتی که می تواند برای فرد ایجاد کند، مزایای زیادی را نیز به همراه دارد، از جمله:
 • با انجام وستیبولوپلاستی دندان، فرد بدون دندان برای دریافت ایمپلنت دندان آماده می شود.
 • ظاهر و چهره فردی که به دلیل از دست دادن دندان تغییر کرده است، ترمیم می شود.
 • انجام وستیبولوپلاستی و دندان مصنوعی از بالا نشان دادن سن چهره فرد جلوگیری می کند.
 • جراحی وستیبولوپلاستی برای قرار گیری ایمپلنت از آتروفی و تغییرات در استخوان فک جلوگیری می کند.
 • با انجام وستیبولوپلاستی دندان و قرار گیری ایمپلنت یا دندان مصنوعی سلامت دهان و دندان را به فرد باز می گرداند.
 • جراحی وستیبولوپلاستی از تغییر شکل لب ها و لثه ها جلوگیری می کند.
 • با انجام عمل وستیبولوپلاستی، فرد سریعتر به زندگی معمول خود باز می گردد و صرف غذا برای او آسان می شود.
 • گفتار فرد با وستیبولوپلاستی و جبران از دست رفته گفتار بهبود می یابد.

چرا وستیبولوپلاستی ؟

یکی از مهم ترین و رایج ترین مشکلاتی که بی دندانی می تواند به مقدار زیاد و در دراز مدت ایجاد کند، کوچک شدن و تحلیل رفتن استخوانهای فک است. علاوه بر این، فرم دهان و لب ها نیز به مرور زمان تغییر می کند و سن فرد را بیشتر نشان می دهد. همچنین، لثه ها و فکهای بی دندان از نظر زیبایی خوشایند نیستند.

از دیگر مشکلاتی که می توان به این روش نسبت داد، می توان به رشد رو به جلو و چرخش فک اشاره کرد. زیرا در صورت نبود دندان، انسان بدون تکیه گاه صحبت می کند و غذا می خورد؛ بنابراین در مدت کوتاهی فرم لب ها و فک ها تغییر می کند و با گذشت زمان چین و چروک های لب را نیز افزایش می دهد.

علاوه بر این، زمانی که فک خالی از دندان است، فرد مجبور است برای صرف غذا به لثه و استخوان فک فشار بیاورد که آسیب زیادی به سلامت دهان و دندان وارد می کند.

بیشتر بخوانید : خطرات و عوارض کج شدن دندان کودک

مشکل مهم دیگری که می توان برای فک بدون دندان گفت، بیماری در رژیم غذایی انسان است که به دنبال آن بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش انسان به وجود می آید. اگر فردی فقط روی یک فک دندان داشته باشد، نمی تواند بسیاری از غذاها را به راحتی مصرف کند. اگر جویدن ناکافی انجام شود، مشکلات زیادی در بلع و هضم ایجاد می کند.

علاوه بر این مشکلات، اگر فردی در سنین پایین دندان های خود را از دست بدهد، دوره درمان را به پایان نرساند و فک خود را با دندان مصنوعی یا ایمپلنت جایگزین نکند، از نظر روحی آسیب زیادی خواهد دید. در این مورد، اکثر افراد ایمپلنت را انتخاب می کنند، زیرا آنها زندگی را آسان تر می کند و یک گزینه محبوب است.

به طور خلاصه می توان موارد زیر را به عنوان مشکلات اصلی بی دندانی در فک برشمرد:

 • تغییر فرم لب و فک
 • تاثیر منفی گفتار یک فرد
 • اختلال در جویدن و بلع
 • چین و چروک دور لب
 • آتروفی استخوان فکتاثیر منفی بر چهره فرد
 • لق شدن ایمپلنت در جایی که هیچ دندانی وجود ندارد.
 • اگر درمان دندان های خود را به تعویق بیندازید، درمان بازسازی فک دشوارتر و معمولا طولانی تر خواهد بود.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

لنز دندانی

ایمپلنت تمام دندان ها

مشکلات روشهای زیبایی دندان

 

Leave a Comment