ویتامین ها و مواد معدنی مفید | بهترین دندانپزشک اصفهان

ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای سلامت دهان و دندان

در این مطلب از سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان قصد داریم ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای سلامت دهان و دندان را به شما معرفی کنیم.

بهترین ویتامین ها و مواد معدنی برای دندانهای شما

انواع مختلف ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای سلامت دهان و دندان:

ویتامین A

اگرچه اغلب تنها ارتباطش با هویج و قوه‌ی بینایی مرتبط تلقی می‌شود، ویتامین آ برای حفط جریان بزاق دهان شما الزامی است. این به حفظ سلامت غشای موکوسی پوشاننده‌ی لثه‌ و گونه‌ی شما کمک میکند و آنها را کمتر در معرض بیماریها قرار میدهد.
این ویتامین تولید بزاق را نیز بهبود می‌بخشد که این مسئله برای شستن و حذف باکتری و ذرات غذای بین دندانها و لثه‌ها ضروری است. در کنار هویج، ویتامین آ در سایر میوه‌های نارنجی و سبزیجاتی مانند فلفل و سیب‌زمینی شیرین و همچنین در سبزیجات با برگهای سبز تیره مثل کلم‌پیچ، اسفناج نیز یافت می‌شود. شما همچنین در پروتئین‌هایی مثل زرده‌ی تخم‌مرغ و ماهی نیز آن را می‌یابید.

ویتامین B

ویتامین ب خصوصا نیاسین و ریبوفلاوین، دردها و التهابهای دهانی را از شما دور می‌کند. اگر شما برفک یا التهابی در لثه‌ها یا زبان خود یافتید، سعی کنید که علاوه بر مراجعه به یک دندانپزشک، میزان بیشتری از این ویتامین را در رژیم غذایی خود جا دهید. شما نیاسین و رسبوفلاوین را در ماکیان، ماهی، گوشت قرمز، محصولات لبنی، اسفناج، بادام و بقولات پیدا خواهید کرد.

ویتامین C

ویتامین ث برای حفظ قوا و استحکام بافت همبند لثه‌ های شما ضروری است. بدون میزان کافی از این ویتامین، بافت‌های همبند دندانها را بطور ضعیفی نگه میدارند، دندانها لق خواهند شد، لثه‎‌ها خونریزی میکنند و بیماریهای لثه، یک خطر محسوب خواهند شد. از خوردن غذاهایی مثل سیب‌زمینی شیرین، فلفل، بروکلی، بری‌ها، پرتقال، کلم‌پیچ و بری هایی که میزان زیادی ویتامین ث دارند و بافتهای لثه را سالم نگه میدارند، اطمینان حاصل کنید.

ویتامین D

ویتامین د برای سلامت دهان شما بسیار مهم است زیرا به کلسیم اجازه‌ی جذب میدهد. بدون آن، کل دهان شما از کمبود کلسیم رنج خواهد کشید و به سمت عدم تکامل دهان، بیماریهای لثه، و پوسیدگی دندان پیش خواهد رفت.
شما قادر به دریافت کل ویتامین د مورد نیاز بدن خود از طریق تنها نشستن زیر نور خورشید به مدت 15 دقیقه در روز هستید. شما می‌توانید غذاهایی مثل شیر، تخم مرغ، ماهی و حتی فرنی برای صبحانه غنی شده با ویتامین د نیز بخورید.

ویتامین E

ویتامین ای با پیشگیری از بیماریهای پری‌دنتال ارتباط دارد و از دو طریق علیه آن مقابله میکند: یک روش، کاهش التهاب و مزمن بودن و روش دیگر، اکسیدانها هستند. ویژگی آنتی اکسیدانی ویتامین ای علیه بافت لثه که به سمت بسیاری از مشکلات کشیده میشود.
برای استفاده کردن بیشتر از غذاهایی با ویتامین ای بالا در رژیم غذایی خود، انواع مختلف مغزها و دانه‌ها را امتحان کنید، با روغن‌های گیاهی و فرآورده‌های غلات، سبزیجات با برگهای سبز، ماهی و آووکادو آشپزی کنید.

فسفر

مطالعات نشان داده‌اند که برای جذب کامل فسفر در بدن و بهبود چشمگیر سلامت استخوان، لازم است که با فسفر همراه شود. اکثر محصولات لبنی هر دو ماده مغذی یعنی فسفر و کلسیم را با هم دارند اگرچه بسیاری از مکملهای کلسیم حاوی فسفر نیستند.
این به این معناست که برای استفاده از مزایای مکملهای کلسیمی، لازم است که فسفر از طریق غذا دریافت شود. غذاهایی که میزان بالایی فسفر دارند شامل اینها میشوند: شیر، پنیر، ماست، گوشت قرمز، لوبیا، عدس، مغزها و همه‌ی غلات.

کلسیم

کلسیم ماده‌ای معدنی است که حتی همین الان هم به عنوان عاملی برای حفظ سلامت دندانها شناخته شده است – و برای این شناخت هم دلایل خوبی وجود دارد. دندانهای شما و استخوانهای حمایت‌کننده‌ی آرواره با درصد بالایی از کلسیم تشکیل شده‌اند. این برای تکامل طبیعی و قوی نگه داشتن دندانها نیز مورد نیاز است. در شرایطی که این ماده‌ی معدنی به میزان کافی مصرف نشود، بدن شما به طور خودکار کلسیم مورد نیاز خود را از استخوانهای شما تامین میکند که این قدرت و تمامیت آنها را جبران میکند.

برای پیشگیری از این مسئله و برای اطمینان یافتن از اینکه استخوان‌های حمایت کننده‌ی دهان شما تا حد ممکن محکم هستند، رژیم خود را از غذاهایی با محتوای کلسیم کافی مثل سبزیجات با برگ‌های سبز، بروکلی، ساردین، بادام، بقولات و فرآورده‌های لبنی (تا جایی که ممکن است قند زیادی نداشته باشند) سرشار کنید. و چنانچه شک دارید، به تهیه‌ی مکمل‌های کلسیم یا دیدن یک پزشک فکر کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی مفید | بهترین دندانپزشک اصفهان

آهن

آهن به حفظ شمارش سلولهای خونی در سطح مناسب کمک میکند و به سیستم ایمنی بدن اجازه‌ی ایفای نقش خود آنگونه که باید و مبازه علیه بیماری و عفونت را میدهد. این به این معناست که بدون میزان آهن کافی در سیستم شما، مبارزه علیه بیماریهای لثه و عفونتهای دهانی، سخت‌تر از حالت عادی خواهد شد.
برای حفظ نقش دفاعی خود، غذاهای سرشار از آهن بخورید مثل تخم مرغ، غذای دریایی، گوشت قرمز، نان و فر نی که با مواد معدنی غنی شده اند و سبزیجات با برگهای سبز.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

روی

روی ماده‌ی معدنی دیگری است و به طور طبیعی در بزاق یافت میشود. نقش دفاعی روی در که مقابله علیه رشد باکتری و پلاک که باعث پوسیدگی دندان و بیماری بافتهای لثه تابت شده است. شما میتوانید مطمئن باشید که دریافت تمام روی مورد نیاز را از طریق مصرف گوشت قرمز، دانه‌های کدوحلوایی، کدو مسما، قارچ، شکلات تیره و بقولات بدست آورید.

پتاسیم

پتاسیم، که به عنوان ویتامین کا نیز شناخته میشود، نقش مهمی در سلامت استخوان دارد زیرا مواد خاصی در بدن را که تجزیه‌ی استخوان را بهبود میبخشد مسدود میکند. نه تنها در مقابل ضعیف شدن ساختارهای حمایتی مثل آرواره مقابله میکند بلکه برای لخته‌ی خون هم ضروری است. این به معنای این است که اگر لثه‌های شما گهگاهی هنگام نخ دندان کشیدن خونریزی داشته باشند و یا اگر از یک ضایعه ی دهانی رنج میبرید، لخته‌ی خون با کیفیت بهتری ایجاد میشود و زخم سریعتر بهبود مییابد. غذاهایی که پتاسیم فراوانی دارند مثل بقولات، سبزیجات با برگهای سبز، کدو مسما، ماست، شیر، پنیر، قارچ، موز و آووکادو.

ید

ید یک نوع ماده ی معدنی موجود در بدن است به این معنا که برای موثر بودن نیازمند میزان کمی از آن است. حتی ید در تکامل دندانها و استخوانها کمک کننده است. زیرا جذب کلسیم در بدن را که بخش بزرگی از دندان و استخوانها را میشازد، تسهیل میکند.

ید نقش مهمی در عملکرد سالم غده‌ی تیروئید دارد که در صورتی که منظم کار نکند باعث تورم بدن و مشکلات متابولیک میشود. برای اطمینان از دریافت کافی ید به رژیم غذایی خود اینها را اضافه کنید: صدف دریایی، خاویار، سیر، دانه ی کنجد و میزان معقول از نمک یددار.

فلوراید

این ماده را معمولا دندانپزشک ها استفاده میکنند و در اغلب خمیردندانها برای درمانی برای مقابله با پوسیدگی دندان و لثه مورد استفاده قرار میگیرد. فلوراید معدنی سازی مینای دندان، پوشش حمایتی خارجی دندانها که نیاز به تقویت منظم دارد را بهبود میبخشد و در خارج از مطب دندانپزشکی نیز یافت میشود. برای دریافت بیشتر فلوراید در رژیم غذایی، آب معدنی، چای سیاه بنوشید و غذاهای دریایی بیشتری را بخورید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

لمینت دندان چیست؟

قالب گیری برای ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

درمان های اورژانسی برای شکستگی دندان های جلو

Leave a Comment