ویژگی های روکش زیرکونیا | بهترین دندانپزشک اصفهان

ویژگی های روکش زیرکونیا چیست؟

در مقاله امروز از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان قصد داریم ویژگی های روکش زیرکونیا را بررسی کنیم. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از :

 • قدرت و استحکام بسیار بالای دارد.
 • مانع از ایجاد آلرژی در بیمارانی که به روکش پی اف ام حساسیت دارند.
 • سازگاری خوب این روکش با بافت نرم دهان و برای بیمارانی که روکش پی اف ام یا روکش فلزی آلرژی دارند بسیار مناسب است.
 • به خوبی روی سطح دندان قرار می‌گیرد و لبه‌های آن را از زیر لثه مشخص نیست.
 • برای بیمارانی که به روکش کامل نیاز دارند و زیبایی ظاهری روکش برای آنها اهمیت بسیار بالایی دارد انتخاب بسیار خوبی محسوب می‌‌شود و علاوه بر زیبایی قدرت و ماندگاری مناسبی نیز دارد.
 • مقاومت بالای این روکش نسبت به گرما و سرما جلوگیری از حساسیت دندان ها.
 • نصب این دندان ها نیاز به مادۀ آماده سازی بسیار ندارد.
 • به دلیل ماندگاری بالای این روکش برای افرادی که دچار دندون قروچه می شوند بسیار مناسب است.
 • این روکش قابلیت پوشاندن دندان ها را داشته و با پوشش دهی خود ساختارهای فلزی دندان، تغییر رنگ دندان و اباتمن دندان را می پوشاند.
 • بر خلاف روکش پی اف ام این روکش باعث عقب رفتگی لثه نمی‌‌شود و مانع تغییر رنگ لبه ها می شود.

ترکیبات روکش زیرکونیا

برای ساخت روکش زیرکونیا از مواد مختلفی از جمله زیرکونیای جامد، زیرکونیای بسیار شفاف و زیر کونیای لایه ای استفاده می شود. زیرکونیای جامد مادۀ بسیار قوی و یک دستی است که برای بیمارانی که مشکل دندان قروچه دارند استفاده می شود و همچنین برای روکش و پُل دندان های عقب یک گزینه بسیار مناسب است.

این روکش شفافیت بالایی داشته و نسب به روکش پی اف ام ترکیب محکمتری داشته و به دلیل شفافیت بالا برای روکش دندان های جلو مورد استفاده قرار می گیرد.

این روکش علاوه بر روکش و زیباسازی ردیف جلوی دندان ها برای تهیه روکش و پل دندانی بسیار مناسب است زیرا زیر ساخت آن از زیر کونیا بوده و روی آن لایه ای سرامیکی قرار داشته و به روکش پی اف ام شباهت دارد.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

کاربردها و مزایت های ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیا | بهترین دندانپزشک اصفهان

نکاتی که برای استفاده از روکش زیر کونیا باید به آنها توجه کرد

از آنجایی که روکش زیرکونیا جدید است اطلاعات کمی پیرامون طول عمر آن در اختیار داریم اما معرفی انواع مختلف و جدید زیر کونیا باعث از بین رفتن نگرانی های گذشته پیرامون این روکش را از بین برده است.

در گذشته این روکش شفافیت کمتری داشته و امروزه انواع مختلف آن می تواند به نیازهای بیماران و دندان پزشکان پاسخ دهد. یکی از ویژگی های مثبت این روکش استحکام و مقاومت بالای آن است. همین دلیل باعث شده تا یک گزینه مناسب درمانی و عالی باشد.

همانطور که گفتیم این روکش برای دندان های ردیف جلو و دندان های آسیاب بسیار مناسب بوده و بیماران دغدغه هایی پیرامون زیبایی را ندارند. ماندگاری بالای این روکش می تواند مانع از شناسایی به موقع پوسیدگی های زیر روکش شود اما با پیشرفت فناوری در زمینۀ پزشکی احتمال پیدایش عفونت بسیار کم شده است.

یکی از سوالاتی که پزشکان با آن بسیار در گذشته دست و پنجه نرم می کردند؛ این بود که آیا سرامیک لایۀ فوقانی روکش زیر کونیا پس از مدتی لب پر خواهد شد یا نه که پس از مدتی به سوال خود دست یافتند. خیر با مراقبت صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان لایۀ سرامیکی فوقانی این روکش از بین نخواهد رفت. استفاده از محافظ دندان برای کسانی که در خواب و شب دندان قروچه دارند خطرناک است؛ اما استفاده از روکش دندان زیرکونیا یک روش مناسب برای محافظت از دندان ها است. به این صورت می توان گفت که زیرگونیای جامد بسیار مناسب تر از روکش پی اف ام برای افرادی است که دچار دندان قروچه هستند.

از آنجایی که این روکش مقاوم و شفاف بوده باعث می شود که از نظر زیبایی به روکش دیگری احتیاج پیدا نکنید.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

درمان بوی بد دهان بعد از کامپوزیت

جراحی وستیبولوپلاستی

تاثیر عادات غذایی بر پوسیدگی دندان ها

۲ Thoughts to “ویژگی های روکش زیرکونیا”

 1. جند مورد روکش دندان لازم بود برای دندانهام داشته باشم که همشو با درمان دکتر مکانیک انجام شد

  1. با تشکر از اعتماد شما، با آرزوی سلامتی

Leave a Comment