پاسخ به سوالات رایج در مورد روت کانال دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

پاسخ به سوالات رایج در مورد روت کانال دندان

امروز می خواهیم در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص ایمپلنت اصفهان به بررسی و پاسخ به سوالات رایج در مورد روت کانال دندان بپردازیم.

روت کانال در چند جلسه انجام می‌شود و چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً زمان لازم برای انجام این روش و تعداد جلسات مورد نیاز با توجه به دشواری درمان و نیازهای خاص بیمار تعیین می‌گردد. به طور کلی فرآیند درمان در یک یا دو جلسه انجام می‌‌شود که هر جلسه حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

آیا برای انجام این روش بیمار بیهوش می‌شود؟

پاسخ این سوال منفی است و در اکثر موارد دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار دچار درد و ناراحتی نشود.

مطلب پیشنهادی : بررسی تفاوت های عصب کشی و کشتن عصب

آیا پس از روت کانال می‌توان به محل کار خود برگشت؟

در اکثر موارد پس از درمان دندان می‌توانید به محل کار خود برگردید. در اکثر موارد علائم پس از جراحی خفیف هستند و ممکن است شما به داروی مسکن نیاز داشته باشید. گاهی اوقات پس از درمان شما به مدت ۱ تا ۲ ساعت دچار بی حسی دندان خواهید بود اما در صورتی که نمی‌توانید به محل کار خود برگردید پزشک به شما گواهی استراحت در منزل را خواهد داد.

آیا پس از روت کانال می‌توان غذا خورد؟

تا زمانی که اثر بی حسی از بین نرفته است از مصرف مایعات داغ و جویدن مواد غذایی خودداری کنید و تا چند روز از گاز زدن و جویدن مواد خوراکی توسط دندانی که ترمیم شده است خودداری کنید تا فرایند بهبود به سرعت سپری شود. به هیچ عنوان مواد غذایی چسبناک از قبیل ژله مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث خارج شدن یا لق شدن فیلینگ موقت شود. در صورتی که فیلینگ شما لق شود یا به طور کامل خارج گردد باید به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا اقدام به ترمی‌م آن نماید.

آیا روت کانال درد دارد؟

دندانپزشک خدمات روت کانال را پس از تزریق داروی بی حسی آغاز می‌کند. اکثر بیماران می‌‌گویند که درمان روت کانال ساده تر از آنچه انتظارش را داشته اند می‌باشد. این روش درمانی باعث بروز درد نخواهد شد بلکه درد را از بین می‌برد، دندان را تسکین می‌دهد و درد صورت را نیز کاهش می‌دهد. درد دندان می‌‌تواند به صورت خفیف تا شدید به وجود بیاید و به علت عفونت و درد باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های سیستمیک گردد. این علائم معمولا به طور ناگهانی ایجاد می‌شوند و می‌توانند زندگی بیمار را مختل کنند. تشخیص و درمان این اختلال بر اساس شناسایی علت بروز مشکل انجام می‌‌شود و به بیمار کمک می‌کند تا بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.

بررسی تفاوت های عصب کشی و کشتن عصب | بهترین دندانپزشک اصفهان

چرا باید روت کانال در دو جلسه انجام شود؟

معمولاً متخصص روت کانال این روش درمانی را در یک جلسه انجام می‌‌دهد که بدون شک به راحتی بیمار ارتباط دارد اما در برخی موارد با توجه به فاکتورهای مختلف از قبیل آناتومی‌، عفونت و مواردی از این قبیل بیمار به چند جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

آیا پس از روت کانال می‌توان رانندگی کرد؟

در اکثر موارد پس از روت کانال شما می‌توانید رانندگی کنید و به منزل بروید. در موارد خاص دندان پزشک از شما می‌خواهد که به همراه یکی از دوستان خود به منزل برگردید.

آیا پس از روت کانال پزشک به تجویز داروی مسکن می‌‌پردازد؟

در اکثر موارد پس از روت کانال شما نیازی به استفاده از داروی مسکن قوی ندارید و می‌توانید از داروهای مسکن متداول از قبیل آسپرین، استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم برای تسکین درد و ناراحتی خود استفاده کنید. پزشک مصرف داروی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن را توصیه می‌کند و در صورتی که به داروی مسکن قوی تری نیاز داشته باشید به تجویز آن خواهد پرداخت.

آیا پس از روت کانال مصرف آنتی بیوتیک ضروری است؟

در اکثر موارد پس از روت کانال شما نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک ندارید زیرا روت کانال به خارج کردن منبع عفونت می پردازد و سیستم ایمنی بدن می‌تواند و باکتری باقی مانده را از بین ببرد. آنتی بیوتیک فقط در موارد خاص تجویز می‌شود تا بدن بتواند این فرآیند را به طور دقیق انجام دهد. دندانپزشک پس از ارزیابی و درمان دندان در خصوص نیاز به آنتی بیوتیک تصمیم گیری می‌‌کند.

چه موقع برای چکاپ دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

مراجعه مجدد به دندانپزشک به منظور چکاب دندان به پزشک تان کمک می‌کند به ارزیابی دندان شما بپردازد و نتایج حاصل از درمان را بررسی کند و در صورتی که به ترمیم نیاز داشته باشد اقدامات لازم را انجام دهند.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا برای نصب فیلینگ دائمی باید به مطب دندانپزشک مراجعه کرد؟

پس از انجام مراحل بالا شما باید برای نصب فیلینگ دائمی به مطب دندان پزشک خود مراجعه کنید. معمولاً این فرایند در حدود یک تا دو هفته بعد از روت کانال انجام می‌شود. در صورتی که شما برای مراحل نهایی به پزشک خود مراجعه نکنید فرآیند درمان با شکست مواجه خواهد شد و شما دچار عفونت مجدد کانال ریشه می‌‌شوید یا دندان خود را به طور کامل از دست می‌‌دهید.

چه موقع باید برای ترمیم نهایی دندان به دندان پزشک مراجعه کرد؟

معمولاً دندان پزشک از شما می‌خواهد یک تا دو هفته پس از درمان برای ترمیم نهایی دندان به مطب او مراجعه کنید. در صورتی که شما برای مراحل نهایی به پزشک خود مراجعه نکنید فرآیند درمان با شکست مواجه خواهد شد و شما دچار عفونت مجدد کانال ریشه می‌‌شوید یا دندان خود را به طور کامل از دست می‌‌دهید.

بهترین ایمپلنت اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

چگونگی تعویض روکش دندان

آنچه از عصب کشی دندان باید بدانید

آشنایی با جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

Leave a Comment