بهترین دندانپزشک اصفهان | پر کردن دندان

پر کردن دندان چیست و چه وقت دندان باید پر شود؟

زمانی که دندان پوسیده می شود یکی از راهکارهای درمانی آن می تواند پر کردن دندان باشد. به طور معمول اگر پس از گرفتن تصاویر اشعه ایکس مشخص شود که پالپ یا همان مغز دندان (بافت نرم) دچار آسیب دیدگی شده، در اغلب اوقات اقدام به پر کردن دندان میکنند.  فعالیت مداوم باکتری می تواند به مرور زمان باعث بروز عفونت و در نتیجه آسیب دیدگی این بخش دندان شود. چنانچه چنین مساله مهمی مورد توجه قرار نگیرید و در اسرع وقت رسیدگی نشود، عفونت ممکن است گسترش یافته و باعث پوسیدگی دندان شود. بعد از چنین وضعیتی دندانپزشک به افراد توصیه می کند که دندان پوسیده خود را پر کنند.

دندان ها در چه سنینی دچار پوسیدگی می شوند؟

هیچ سن و سال خاصی در این خصوص قابل اشاره نیست. چنین وضعیتی می تواند در هر سنی و برای هر نوع دندانی ایجاد شود. مادامی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود امکان دارد دندان شما در هر سنی دچار پوسیدگی شود و نیازمند پر کردن آن باشید.

آیا پر کردن دندان یک امر دائمی است؟

فرآیند درمانی پر کردن دندانها میتواند هم دائمی باشد و هم موقت. در اصل این فرآیند دو مرحله ای است که بخش اول آن موقتی است. طی مرحله اول دندان را موقتا با مواد پر کننده پر می کنند. چنانچه شخص تحت درمان، نسبت به مواد و ساختارهای پر کننده حساسیت نشان ندهد، مواد موقت اولیه را برداشته و اقدام به جایگزینی آن ها با مواد دائمی می کنند.

چرا دندان را پر می کنیم؟

 زمانی که بافت نرم دندان یعنی همان پالپ دچار آسیب می شود (که معمولا می میرد)، دندان نیز دچار پوسیدگی می شود. ما طی فرآیند پر کردن دندان به دنبال از بین بردن آن بافت پوسیده و جایگزین کردن آن با مواد پر کننده هستیم. با این کار استحکام دندان حفظ خواهد شد و می توان در فرآیند جویدن، هضم و گوارش غذا، روی آن حساب کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان | پر کردن دندان

آیا برای همه انواع دندان ها از یک نوع مواد پر کننده استفاده می شود؟

معمولا برای پر کردن دندان ها از مواد مختلفی استفاده میشود. که هر کدام کاربرد خاصی دارند و به منظور و هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. نکته قابل توجه در این خصوص، این است که، موارد پر کننده مورد استفاده برای دندان های آسیاب، باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند. از آنجایی که حین جویدن غذا بیشترین فشار به بخش خلفی دهان و دندان های آسیاب وارد می شود، لذا اگر از مواد بی کیفیت و فاقد استحکام در این دندان ها استفاده شود، به زودی دوباره نیاز به پر کردن آن ها خواهد بود.

نکته:

برای پر کردن دندان های عقب (عمدتا آسیاب) می توان از مواد پر کننده تیره و رنگی استفاده کرد. اما برای پر کردن دندانهای جلویی بهتر است از مواد پر کننده روشن و سفید استفاده کنیم. زیرا این دندان ها بیشتر در معرض دید هستند و پر شدن آن ها با مواد رنگی و تیره می تواند زیبایی دندان و چهره را به خطر بی اندازد.

دندانپزشک اصفهان 

Leave a Comment