پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است ، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده می شود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان ، خوردگی های جزیی دندان و آسیب های سطحی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
در گذشته دندان ها با امالگام فلزات پر می شد ،که مقاومت و دوام بالایی نیز داشتند.اما امروزه مهمترین ویژگی برای اکثر مردم این است که دندانهایشان به رنگ طبیعی به نظر برسد، در همین راستا از موادی مانند کامپوزیت یا پرسلن استفاده می شود که بیشتر همرنگ دندان هستند و زیبا تر به نظر می رسند. در ادامه به بررسی موضوع پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان خواهیم پرداخت .

پر یا ترمیم کردن همرنگ دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان

انواع پر کردن همرنگ دندان

عمدتا برای پر کردن همرنگ دندان و ترمیم پوسیدگی دندان از مواد کامپوزیتی استفاده می شود و ظاهری مشابه با دندان دارند. گلاس اینومر ها نیز می توانند برای پر کردن همرنگ دندان مورد استفاده قرار بگیرند.

مقایسه پر کردن کامپوزیت و آمالگام

پر کردن کامپوزیت، همرنگ دندان می باشد و بسیار زیبا تر و طبیعی تر آمالگام می باشد. زیبایی دندان باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار می شود.

ترمیم های همرنگ را نمی توان برای همه دندان ها و همه نوع پوسیدگی استفاده کرد ، خصوصا در دندانهایی که حجم زیادی از دندان از دست رفته است، نمی توان از این روش استفاده کرد،استفاده از ترمیم همرنگ برای درمان دندان های جلو و شکستگی های کوچک مناسب می باشد. لازم به ذکر است مواد کامپوزیتی خاصی وجود دارد که برای ترمیم حفره های بزرگ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

آماده سازی دندان برای پر کردن با مواد کامپوزیتی کمتر از آمالگام است، بنابراین پر کردن با کامپوزیت ساختار دندان سالم کمتر تغییر می کند. دوام مواد کامپوزیت نسبت به آمالگام کمتر است، با این وجود می توان از مواد کامپوزیتی برای تمامی دندان ها استفاده کرد.
بعضی بیماران نسبت به فلز حساسیت دارند، پر کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر ظاهر بهتر، حساسیت زا نبوده، سمی بودن جیوه در آمالگام هنوز در تحقیقی علمی ثابت نشده است لازم به ذکر است تا 90درصد مواد مضر امالگام با شستشو بعد از پر کردن دندان از بین می رود. پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به امالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به امالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

هزینه پر کردن همرنگ دندان

هزینه پر کردن همرنگ دندان وابسته به موقعیت دندان، تعداد جلسات، میزان خالی کردن و تمیز کردن دندان متفاوت است، اغلب شرکت های بیمه هزینه های اضافی مرتبط با مواد کامپوزیتی را تحت پوشش قرار نمی دهند.

سوالات متداول پر کردن همرنگ دندان

1- مزیت پرکردن دندان با کامپوزیت چیست؟

در پرکردگی های کامپوزیت برخلاف پرکننده های آمالگام (نقره ای)، پر کردن حفره ها و ترمیم ترک ها مقاوم تر و از نظر زیبایی نیز خوشایند تر هستند زیرا رنگ دندان های طبیعی شما هستند. پر کننده های کامپوزیت و همرنگ دندان برای بیمارانی که می خواهند دندان های جلو را پر کنند مناسب است.

2- ماندگاری کامپوزیت روی دندانهای جلویی چه مدت است؟

میزان دوام پر کردن دندان با کامپوزیت دردندان های جلویی همانند قراردادن روکش نخواهد بود، باید ازگاز زدن مواد غذای سفت که می تواند باعث ترک و شکستن کامپوزیت شود اجتناب کنید.

3- آیا پر کننده های کامپوزیتی محکم و استحکام دارند ؟

پر کننده های کامپوزیتی بسیار قوی هستند حاشیه و اطراف دندان را محکم و متراکم می پوشانند. آنها بسیار سخت هستند و یک پر کننده کامپوزیت در جای مناسب می تواند چندین سال دوام داشته باشد.

4- آیا پر کننده های سفید گران هستند؟

مواد پرکننده های سفید از مواد آمالگام گرانتر هستند و پر کردن حفره ها با پرکننده های سفید روشی ماهرانه تر از پر کردن با آمالگام است.

5- آیا پرکننده های سفید جیوه دارند؟

پرکننده های سفید یا همرنگ دندان حاوی جیوه یا فلز نیستند. ولی قیمت خرید مواد کامپوزیتی بیشتر از آمالگام است بنابراین، پر کردن کامپوزیت کمی گرانتر از پر کردن آمالگام است، از سوی دیگر تکنیک استفاده از کامپوزیت پیچیده تر است و قراردادن آنها زمان بیشتری می برد.

6- آیا می توانم بعد از پر کردن دندان هایم، را بلافاصله مسواک بزنم؟

از مسواک و نخ دندان به آرامی استفاده کنید. بعد از پر کردن دندان، مسواک زدن کاملاً خوب است و نیازی نیست مدتی صبر کنید.

7- آیا می توانید بعد از پر کردن غذا بخورید؟

برخلاف پرکننده های آمالگام، پرکننده های کامپوزیت دندان به بیماران اجازه می دهد. که بلافاصله بعد از پر کردن غذا بخورند. با این حال، ما توصیه می کنیم. که بیماران فقط پس از، از بین رفتن بی حسی موضعی غذا بخورند. زیرا وقتی لب و دهان شما بی حس می شود خوردن آن کاملاً دشوار است.

8- آیا پر شدن حفره می تواند برای همیشه دوام داشته باشد؟

در حالی که پرکردگی ها مدت زیادی دوام می آورند. هیچ یک از مواد مورد استفاده در پرکننده ها برای همیشه دوام ندارند. با این فرض که دندان اطراف شما سالم بماند و پر شدن آن زیاد نباشد. می توانید انتظار داشته باشید که پر شدن دندان شما مدت زیادی باقی بماند.

 


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

عوارض سوء مصرف فلوراید

معایب و مزایای مینی اسکرو

انواع بریج دندان یا پل دندانی

روش های پیشگیری و درمان عفونت دندان

عفونت لثه چیست و چه علائمی دارد؟

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست

Leave a Comment