بهترین دندانپزشک اصفهان | پلاک دندان چگونه به وجود می آید ؟

پلاک دندان چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

پلاک دندان یا (Dental Plaque) به لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌شود که حاوی میلیون ها باکتری است که به سطح دندان‌ های شما می‌چسبد. این لایه بصورت روزانه به دندان ها چسبیده و باید هر روز پاک شود. هر روز که از صبح بیدار می‌شوید احتمالا با زبان خود متوجه حضور این لایه نسبتا ناخوشایند روی دندان های خود شده اید.

پزشکان و محققان به پلاک دندان اصطلاحا بیوفیلم می‌گویند. زیرا در واقع تجمع بی‌شماری از میکروب ها و باکتری‌ های زنده را در بر می‌گیرد. این روکش چسبنده به میکروب ها کمک می‌کند تا به سطوح مختلف دهان شما چسبیده و مشغول فعالیت و خرابکاری شوند. با ما همراه باشید تا بیشتر با ماهیت پلاک های دندان آشنا شوید.

تفاوت بین پلاک و تارتار

همانطور که گفته شد، پلاک دندان به طور معمول هر روز تشکیلی می‌شود و این وظیفه شما است که برای حفظ سلامتی دهان خود حتما آن را پاک کنید. اگر احیانا کسی هستید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیتی نمیدهید، این پلاک هر روز ضخیم تر میشود تا جایی که سخت شده و به راحتی قابل مشاهده خواهد شد.

پلاک ها مواد معدنی که در بزاق شما وجود دارند را جمع کرده و با تبدیل شدن به یک ماده تقریبا زرد رنگ تبدیل به تارتار میشود. تارتار در امتداد لثه، مابین لثه و دندان ها و قسمتهای پشت دندان شما ایجاد می‌شود. هرچند که شما می توانید به راحتی پلاک ها را از بین ببرید اما از بین بردن تارتار نیازمند توجه و تخصص دندان پزشک است.

بهترین دندانپزشک اصفهان |  پلاک دندان

چه عواملی باعث ایجاد پلاک دندان می‌شود؟

دهان انسان یک دنیای بزرگ و بهتر بگوییم یک اکوسیستم پر رونق است. با هر بار خوردن، آشامیدن و بلعیدن هزاران هزار باکتری، میکروارگانیسم و موجوادت ریز دیگر وارد دهان شما می شوند.

به طور معمول در بیشتر اوقات، تعادل ظریف و خوبی در اکوسیستم دهان شما برقرار است. اما هنگامی که سویه های و انواع خاصی از باکتری ها در دهان شما بیش از حد تجمع پیدا کنند، ممکن است دست به خرابکاری بزنند.

با خوردن برخی مواد غذایی مثل کربوهیدرات در قالب نوشیدنی و خوراکی های دیگر، باکتری ها از قندها تغذیه می کنند. طی این فرآیند اسید تولید میشود. این اسیدها می توانند مشکلاتی زیر را به وجود بیاورند:

  1. ایجاد حفره در دندان
  2. ساییدگی و فرسایش دندان ها
  3. آسیب به بافت لثه

شما فکر می کنید که تنها سطح قابل دید دندان می تواند پوسیده شود. اما حقیقت این است که پوسیدگی دندان ناشی از پلاک، حتی می تواند در زیر لثه های شما نیز اتفاق بیا‌فتد. بیشتر اوقات پلاک بی رنگ یا به زرد کمرنگ است. یک دندانپزشک می تواند در معاینه دهانی با استفاده از یک آینه کوچک وجود پلاک را روی دندان شما قرار دهد.

مطالب مرتبط : 

Leave a Comment