پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان بعد از کاشت ایمپلنت | بهترین دندانپزشک اصفهان

روش های پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان بعد از کاشت ایمپلنت

در ادامه این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان بعد از کاشت ایمپلنت خواهیم پرداخت. در ابتدا شاید تشخیص اینکه چرا بوی بد بعد از کاشت ایمپلنت ایجاد می‌شود، کار ساده ای نباشد. اما با کمی دقت به رفتارهای روزانه خود می‌توانید به راحتی متوجه این شوید که چرا این مشکل ایجاد می‌شود. از جمله این اتفاقات و رفتارهای ساده روزمره که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، شامل موارد زیر است.

ماندن اضافه غذاها در بین دندان ها

شما نه تنها زمان کاشت ایمپلنت بلکه در هر زمان دیگری باید مراقب این موضوع باشید، ماندن غذا در دهان ممکن است در کوتاه مدت باعث ایجاد بوی بد دهان شما شود، شاید در ابتدا این اتفاق روند طولانی تری را طی کند. اما به محض ایجاد بوی بد دهان شما باید به مدت طولانی راه های زیادی را برای از بین بردن این بو امتحان نمایید. پس باید قبل از ایجاد بوی بد دهان مراقبت های لازم را انجام دهید.

بعد از هر وعده غذایی حتما مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید و از غذاهایی که احتمال چسبندگی آن ها به دندان ها زیاد است استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که دندانی که با ایمپلنت جایگزین شده است؛ مانند دندان طبیعی شما است و ممکن است در بین آن با دندان های کناری و یا بین خط لثه آن، مواد غذایی باقی بمانند که این مواد غذایی از اصلی ترین موارد ایجاد بوی بد دهان می باشند.

مطلب پیشنهادی : راهنمای انتخاب کامپوزیت یا لمینت دندان

آلوده و لق شدن ایمپلنت دندان و عفونت های بعد از آن

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که می‌تواند باعث بروز بوی بد دهان شود آلوده شدن ایمپلنت است. توجه داشته باشید که ممکن است در داخل ایمپلنت شما تجمعات باکتریایی ایجاد شود و همین موضوع می تواند باعث عفونت ایمپلنت شما گردد. این اتفاق زمانی رخ میدهد که ایمپلنت دندان شما شل باشد و داخل آن مواد غذایی راه پیدا کنند و باعث این تجمعات باکتریایی گردد.

هر عاملی مثل جویدن مواد غذایی سخت و یا ضربه به ایمپلنت می‌تواند باعث شل شدن آن شود. بهتر است هر زمان که احساس کردید ایمپلنت شما شل شده است به دندانپزشک برای ترمیم آن مراجعه نمایید در غیر این صورت عفونت میتواند علاوه بر ایجاد بوی بدن دهان، ایمپلنت شما را نیز از بین ببرد و یا باعث عفونت های شدیدتر گردد. پس هرگز در صورت متوجه شدن این موضوع که ایمپلنت شما شل شده است. به استفاده از آن ادامه ندهید و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمایید تا درگیر عوارض بعدی آن نگردید و هزینه های بیشتری برای شما به همراه نداشته باشد.

بررسی تفاوت های ایمپلنت دندان با تاج دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

وجود پلاک ها روی ایمپلنت دندان

یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی بد دهان بعد از کاشت ایمپلنت؛ ایجاد پلاک ها روی دندان ایمپلنت شده است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند به دلیل اینکه دندان ایمپلنت شده آن ها طبیعی نیست پس امکان ایجاد پلاک هم وجود ندارد. اما بهتر است بدانید که اینگونه نیست و امکان ایجاد پلاک روی دندان ایمپلنت شده حتی بیشتر از دندان های طبیعی شما است.

کاربردهای ایمپلنت دندان زیگوماتیک

برای جلوگیری از این موضوع حتما در طول روز سطح دندان های خود را تمیز نگه دارید، استفاده از دهان شویه ها و شستشوی نمکی در تمیز کردن سطح دندان ها به شما کمک کند. دقت نمایید که در صورت ایجاد این پلاک ها و بی توجهی به بهداشت دهان و دندان ها، ممکن است دچار بیماری های لثه شوید. این بیماری ها می‌تواند به ایمپلنت شما و یا حتی سایر دندان های طبیعی شما نیز آسیب برساند.

توجه به بهداشت دهان و دندان اولین راه جلوگیری از بوی بد دهان بعد از کاشت ایمپلنت است. در صورت استفاده از ایمپلنت باید علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از سفت بودن و سالم بودن، آن مطمئن شوید.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

سایر عوامل ایجاد بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان

باید توجه داشته باشید که همیشه بوی بد دهان ناشی از ایمپلنت دندان نیست و ممکن است شما عوامل دیگر به وجود آورنده بوی بد دهان شده باشید؛ مانند:

  • انباشته شدن جرم اطراف دندان های سالم
  • خشکی دهان
  • استفاده از داروهایی خاص
  • وجود پوشش سفید رنگ روی زبان خود
  • بالا بودن غلظت آب دهان
  • استفاده از مواد غذایی خاص مانند سیر، پیاز و سبزیجات که پس از هضم وارد جریان خون میشود و بعد از رسیدن به شش ها ممکن است بوی آن را به شدت در تنفس و دهان خود حس نمایید.
  • استفاده از دخانیات به ویژه سیگار که دهان و دندان شما را در معرض انواع عفونت ها قرار میدهد و همین باعث می‌شود که افراد سیگاری بیشتر از دیگران از بوی بد دهان خود رنج ببرند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

روش های مراقبتی از دندان کامپوزیت شده

کامپوزیت دندان چه عوارضی دارد؟

 

Leave a Comment