پیشگیری و درمان التهاب لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی پیشگیری و درمان التهاب لثه

اگر عفونت لثه در ابتدا درمان شود، از پیشرفت بیماری که در نهایت منجر به بیماری التهاب لثه دندان عقل یا پرودینال می‌شود جلوگیری می‌کند. بنابراین، اگر هر یک از علائم عفونت لثه ذکر شده را تجربه کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک خوب مراجعه کنید. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان راه های پیشگیری و درمان التهاب لثه را مورد بررسی قرار می دهیم.

درمان عفونت لثه شامل حذف پلاک است. یعنی جرمگیری و بروساژ بر روی دندان ها انجام می شود. همچنین ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت لثه به منظور جلوگیری از رشد باکتری‌ها و حتی خمیر دندان برای التهاب لثه توصیه شود. اگر عفونت لثه به التهاب لثه پیشرفت کند، روش هایی نظیر تمیز کردن عمیق ریشه دندان، لکه برداری (حذف تارتار) و صاف کردن ریشه دندان ممکن است انجام شود. استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی و کاربرد ژل‌های موضعی آنتی بیوتیک نیز تجویز می شود. در موارد شدید، جراحی فلپ (کاهش فاصله بین دندان ها و لثه ها)، پیوند بافت نرم و یا پیوند استخوان ممکن است لازم باشد.

روش های پیشگیری و کنترل التهاب لثه

برای اینکه به این مشکل دچار نشوید بهترین راه پیشگیری است. باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید یعنی دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و هر چند وقت یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

همچنین دلایلی که باعث التهاب می شود را کنترل کنید. یعنی :

  • استراحت کافی داشته باشید و از استرس پرهیز کنید، زیرا استرس سیستم ایمنی را در مقابل بیماری کاهش می دهد.
  • سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.
  • خوردن قندها و کربوهیدرات ها را محدود کنید.
  • در زمان ارتودنسی و درمان های این چنینی بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان خود بپردازید زیرا تجمع پلاک در این زمان بیشتر است.

علل و عوامل بروز خونریزی در لثه | بهترین ایمپلنت اصفهان

انتخاب بهترین دهانشویه برای التهاب لثه

بهتر است برای جلوگیری بیماری عفونت لثه ای و بیماری های دهان و دندان و انواع ورم لثه از دهان شویه استفاده کرد. چای یکی از گیاهان دارویی و پرخاصیت است و بهترین دهانشویه برای التهاب لثه که برای استفاده هر چه بهتر می توان از آن به عنوان یک دهانشویه گیاهی بهره برد. پزشکان، چای ملایم کم رنگ و نیز آب نمک را از جمله دهانشویه های طبیعی و غیر مخرب برای حفظ سلامت دهان و دندان معرفی کرده اند که علاوه بر سازگاری با محیط دهان و دندان باعث نابودی باکتری های مفید نیز نمی شود.

در مهمانی ها و اماکنی که امکان مسواک زدن وجود ندارد، شست و شو و غرغره دهان با چای، به ویژه پس از مصرف شیرینی، شکلات، آبنبات و سایر شیرینی های سنتی که به ویژه حالت چسبندگی دارند، به عنوان یک راه حل پیشگیرانه از آسیب دیدگی دندان ها و التهاب لثه توصیه اکید می شود. برای جلوگیری از التهاب لثه در کودکان ،غرغره کردن چای یا آب نمک و دهان شویه مخصوص کودکان را نیز به آنها باید آموزش داد.

بوی بد دهان به دلیل التهاب لثه

بوی بد دهان معمولا از مشکلات دهانی و یا گوارشی است. یکی از مواردی که باعث بوی بد دهان یا به اصطلاح پزشکی هالیتوز (halitosis) می شود التهاب و عفونت لثه است. به دلیل تجمع زیاد باکتری ها و درنتیجه تعداد زیادی ترکیبات فرار (VSC) و ایجاد گاز گوگرد دهان بوی بدی می گیرد. ترکیبات گوگرد فرار باعث شکستن بافت نرم لثه و فشار اضافی بر سلامت دهان و دندان می شود. در واقع باکتری ها و پلاک هایی که بر روی سطح دندان تشکیل شده اند جرم را تجزیه می کنند و این امر باعث آزاد شدن مواد شیمیایی و بوی بد دهان می شود.

متخصص مناسب برای درمان بیماری لث

پریودنتیست دندانپزشکانی هستند که در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پریودنتال (بیماری ها و التهاب لثه) و قرار دادن کاشت دندان تخصص دارند. متخصصان پریودنتیست (Periodontists) آموزش های گسترده ای در این زمینه می بینند از جمله سه سال آموزش بیشتر و فراتر از دوره های دندانپزشکی می گذرانند. آنها با آخرین تکنیک های تشخیص و درمان بیماری های لثه آشنا هستند و در انجام روش های زیبایی پریودنتال آموزش دیده اند.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

این پزشکان در زمینه ی جراحی و پیوند لثه و استخوان یا به اصطلاح ژنژیوکتومی (gingivectomy)، جراحی پلاستیک لثه یا به اصطلاح ژنژیوپلاستی (gingivoplasty) نیز مهارت دارند. زمانی که شما دچار التهاب لثه شوید، دندانپزشک عمومی پلاک سطح دندان شما را تمیز می کند و اگر مشکلتان حاد و جدی تر باشد شما را به متخصص پریودنتیست معرفی می کند تا درمان تخصصی برای شما انجام شود.

داروهای مناسب برای درمان عفونت لثه

برای درمان عفونت لثه و بیماری های پیرادندانی باید از آنتی بیوتیک استفاده شود. مثلا دهانشویه کلرهگزیدین نوعی آنتی بیوتیک است و برای درمان بسیار موثر می باشد. همچنین داروهای دیگری مانند لیدوکائین و قرص های ضد التهابی غیر استروئیدی نیز برای التهاب و زخم های حاد موثر هستند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار

درمان حساسیت های دندانی

کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

Leave a Comment