پیشگیری و درمان برفک دهان نوزاد| بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

پیشگیری و درمان برفک دهان نوزاد

در این مقاله از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان پیشگیری و درمان برفک دهان نوزاد را مورد بررسی قرار می دهیم.

شاید با خواندن مقاله تا به اینجا برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا راهی برای جلوگیری و پیشگیری از برفک نوزادان وجود دارد؟ در جواب باید گفت که برخی از نوزادان به‌طور طبیعی مستعد مبتلا شدن به این عفونت قارچی هستند، اما اقداماتی نیز وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توان احتمال بروز این مشکل را کاهش داد.

پیشگیری از برفک دهان نوزاد

جرقه‌ی شروع این بیماری، با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها زده می‌شود، از همین رو توصیه ما به شما این است که هیچوقت به کودک خود، خودسرانه آنتی‌بیوتیک ندهید و حتما مصرف این دارو را تحت نظر پزشک انجام دهید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که عفونت‌های ویروسی با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان نمی‌شوند.
دومین مورد که در پیشگیری از این بیماری تاثیر دارد، این است که اگر در دوران بارداری به عفونت قارچی واژن مبتلا شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا به‌طور کامل مشکل شما درمان شود، زیرا در غیر این صورت این قارچ حین زایمان به فرزند شما انتقال پیدا خواهد کرد.
مورد بعدی که لازم است به آن نیز توجه داشته باشید، ترشح یا درد در قسمت نوک سینه است. اگر شما در زمان شیردهی این موارد را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید تا معاینات مربوط به عفونت مخمری انجام شود. دقت داشته باشید که مبتلا بودن شما به این عفونت، باعث انتقال آن به دهان نوزاد نیز خواهد شد.

به‌طور منظم پستانک، شیشه شیر و شیردوش که با سینه مادر در تماس مستقیم است را ضدعفونی و استرلیزه کنید، زیرا امکان دارد این موارد به‌دلیل آلودگی باعث عفونت در دهان کودک شما و ابتلای او به برفک شوند.
از دیگر توصیه‌هایی که برای شما داریم، شستن و خشک کردن سینه‌ها پس از هر بار شیردهی است. این کار از رشد باکتری و میکروب در قسمت نوک سینه جلوگیری می‌کند و مشکلی را در زمان شیر خوردن برای نوزاد به‌وجود نمی‌آورد.
لباس‌های زیر خود را به‌طور منظم با آب داغ بشویید و آن‌ها را در آفتاب خشک کنید تا میکروبی روی آن‌ها باقی نماند. همچنین توصیه می‌شود جنس لباس‌های زیر خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که رطوبت را در خود نگه ندارند و باعث رشد میکروب و باکتری نشوند.

برفک دهان نوزاد | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

درمان برفک دهان نوزاد

پس از آنکه پزشک بیماری برفک دهان نوزاد را تشخیص داد با تجویز داروهای لازم این مشکل را درمان خواهد کرد. روند درمان برفک دهان نوزاد معمولا هم برای مادر و هم نوزاد خواهد بود تا این بیماری از یکی به دیگری منتقل نشود. معمولا تجویز پزشک در چنین مواردی قطره و ژل مناسب خواهد بود که در صورت نیاز مادر نیز باید از داروها استفاده کند.

درمان خانگی برفک دهان نوزاد

بسیاری از مادرها به‌دنبال درمان خانگی برفک دهان نوزاد هستند که در این باره باید گفت برخی از کارها به درمان این مشکل کمک می‌کنند، اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هیچ تحقیق و بررسی علمی روی این درمان‌ها انجام نشده و بهتر است پیش از استفاده از آن‌ها حتما با پزشک مشورت کنید.

اضافه کردن لاکتوباسیل از جمله موارد درمانی برای برفک دهان نوزاد است که به پیشنهاد پزشک باید به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. همچنین درمان‌های خانگی دیگری نیز نظیر استفاده از گریپ فروت، روغن نارگیل و سودا نیز به برطرف شدن مشکل کمک خواهد کرد؛ البته مصرف این موارد برای درمان برفک دهان نوزاد دو ماهه یا برفک دهان نوزاد سه ماهه سخت خواهد بود و توصیه می‌شود از این درمان‌ها برای کودکان بزرگ‌تر استفاده کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

درمان برفک دهان نوزاد با فلوس

استفاده از فلوس یک روش درمان گیاهی برفک دهان نوزاد است و فلوس در طب سنتی استفاده گسترده‌ای دارد. این گیاه علاوه بر درمان برفک دهان نوزاد برای درمان مشکلات دیگر مانند مشکلات گوارشی، روده، کبد و … نیز استفاده می‌شود. بنابراین شما می‌توانید از این شیوه درمان استفاده کنید، اما بهتر است فرزندتان تحت نظر پزشک باشد تا درمان به‌خوبی صورت گیرد.

یکی از راهکارهایی که متخصص طب سنتی آن را برای درمان برفک دهان نوزاد مناسب می‌داند، استفاده از جوش شیرین است. بنابراین باید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و سپس با انگشت خود دهان نوزاد را با این ترکیب بشویید.

داروی برفک دهان نوزاد

تا به اینجا چند روش درمان برای برفک دهان نوزاد معرفی کردیم، حال اگر شما از هیچ یک نتیجه موردنظر را نگرفته‌اید، می‌توانید از داروی برفک دهان نوزاد یعنی نیستاتین یا قطره برای برفک دهان نوزاد استفاده کنید. این دارو در بخش تجربه‌های مربوط به برفک دهان نوزاد نی نی سایت به‌عنوان یک دارو موثر معرفی شده که افراد از استفاده‌ی آن نیز نتیجه مطلوبی را مشاهده کرده‌اند.

البته مصرف این دارو نباید سرخود و بدون مشورت با پزشک انجام شود، زیرا میزان و دوره‌ی مصرف آن برای هر نوزاد متفاوت خواهد بود. همچنین دقت داشته باشید که دوره مصرف را کامل انجام دهید و اگر بیماری تا اواسط دوره مصرف دارو بهبود پیدا کرد، مصرف دارو را قطع نکنید و آن را به پایان برسانید.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

برفک دهان نوزاد

موارد کاربرد لمینت دندان

آیا می شود رنگ کامپوزیت را تغییر داد؟

Leave a Comment