پیوند لثه چیست | بهترین دندانپزشک اصفهان

پیوند لثه چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟


عمل پیوند لثه نوعی عمل جراحی دندانپزشکی است و برای ترمیم لثه ای که دچار پسروی شده است مورد استفاده قرار میگیرد. این عمل بسیار ساده است و برای انجام آن زمان کمی مورد نیاز است. جراحی پیوند لثه معمولا توسط متخصص لثه یا پریودنتیست انجام داده میشود. طی این عمل از کام دهان گرفت و پیوند برداشته میشود و به لثه ای که دچار پسروی شده یا بالا رفته است متصل میشود


چه کسانی کاندید عمل پیوند لثه هستند؟


لثه ها نوعی بافت هستند که روی ریشه دندان را پوشانده و اطراف دندان ها را احاطه کرده اند. به طور معمول بین دندان و لثه، خطی موسوم به خط لثه قرار دارد. زمانی که این خط بالاتر از حد معمول باشد، میگویند که لثه تحلیل رفته ، پسروی کرده یا بالا رفته است.

از آنجایی که تحلیل رفتن لثه به مرور زمان و کم کم اتفاق می افتد، بسیاری از افراد متوجه آن نمیشوند، تا زمانی که آسیب جدی به لثه و دندانشان وارد شود. تحلیل لثه میتواند به مرور زمان باعث ظاهر شدن ریشه دندان، لق شدن و حتی باعث افتادن آن شود.

هرچند که در برخی موارد عمل جراحی پیوند لثه به منظور زیبایی و برای اصلاح لبخند لثه ای استفاده میشود، اما در اغلب موارد این عمل جراحی به دلیل پیشگیری یا درمان لثه تحلیل رفته انجام داده میشود.

پیوند لثه چیست | بهترین دندانپزشک اصفهان

پیوند لثه چگونه انجام میشود؟


بر اساس شدت آسیب وارده به بیمار، میزان تحلیل رفتن لثه و همچنین نیازهای شخصی او میتوانیم با چند روش مختلف اقدام به درمان لثه تحلیل رفته و پیوند لثه کنیم. برای اینکه بفهمید جهت انجام عمل شما چه روشی بکار گرفته میشود، باید حتما به یک متخصص پریودنتیست یا جراح لثه مراجعه کنید. او پس از ارزیابی اولیه به شما نوع عمل را پیشنهاد میدهد.


یکی از نگرانی های بیمارانی که تحت عمل پیوند لثه قرار میگرند تجربه درد حین عمل است. آن ها مکررا از پریودنتیست سوال میپرسند که آیا پیوند لثه درد دارد یا نه؟ خوشبختانه چون متخصص پریودنتیست قبل از شروع عمل از بیحسی موضعی روی ناحیه مد نظر استفاده میکند شما هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد. همچنین بسته به نوع روش، بخشی ار لثه تحلیل رفته بالا کشیده میشود، تا دسترسی برای تمیز کردن ریشه دندان و اطراف آن فضای کافی در اختیار داشته باشیم.

دوره نقاهت جراحی لثه تحلیل رفته یا عمل پیوند لثه
برای اینکه خیلی زود بهبود پیدا کنید به نکات زیر توجه کنید:

تا مدتی بعد از عمل پیوند لثه به منظور درمان تحلیل لثه از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان در اطراف محل پیوند لثه خودداری کنید
با استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، مانع از تشکیل پلاک در اطراف موضع عمل شوید
برای کاهش خطر عفونت، آنتی بیوتیک مصرف کنید
از ورزش شدید اجتناب کنید
از خوردن غذاهای سفت و سخت و کلا هر غذایی که به سختی جویده شود خوداری کنید
در عوض غذاهای نرم و خنک میل کنید
سیگار نکشید

آیا عمل پیوند لثه عوارضی هم دارد؟


عوارض جراحی پیوند لثه بسیار جزئی و نادر است. اما ممکن است برخی افراد بعد از این عمل یک یا چند تا از علایم زیر را تجربه کنند:

خونریزی از بافت لثه
تورم لثه ها
لق شدن دندان
افزایش حساسیت دندان
ایجاد فاصله بین دندان ها
عفونت


چه وقت باید به پزشک مراجعه کنیم؟


در صورت مشاهده هرگونه علائمی که نشان می دهد لثه ها بعد از عمل آلوده یا دچار عفونت شده اند، حتما باید در اسرع وقت با متخصص پریودنتیست تماس بگیرید.

علائم عفونت لثه عبارتند از:

خونریزی لثه که با وجود 2 دقیقه اعمال فشار بند نیاید
درد زیاد
تورم
کبودی
تب و لرز
خروج چرک و ترشحات از لثه


هزینه پیوند چقدر است؟


هزینه پیوند لثه بر اساس بر اساس نوع روش متفاوت است. و بستگی به این دارد که جراح لثه چه روشی را برای عمل شما بکار میبرد. اگر تحت پوشش بیمه باشید و هدف از درمان تنها پیشگیری از بروز بیماری یا جلوگیری از پیشرفت یماری لثه باشد، بیمه بخشی از هزینه پیوند لثه را تقبل خواهد کرد. اما اگر تنها جهت زیبایی عمل کنید باید همه پول را خودتان شخصا پرداخت کید.


آیا انجام عمل پیوند واقعا ضروری است؟


شخصی که تصمیم به جراحی پیوند لثه دارد باید تمام موارد زیر را در نظر بگیرد:

درمان های جایگزین: اگر تحلیل لثه شدید باشد، احتمال میرود که شما نیاز به کشیدن دندان داشته باشید.
هزینه عمل جراحی: باید به این نکته توجه کنید که اگر هدف شما از انجام عمل تنها به خاطر زیبایی و رفع لبخند لثه ای باشد، بیمه هزینه شما را برنخواهد گرداند و همه هزینه پیوند لثه را باید از جیب بدهید.


عواقب پشت گوش انداختن عمل جراحی:

تحلیل لثه در صورت عدم درمان میتواند خطرناک باشد و حتی میتواند منجر به بروز بیماری شدید لثه و افتادن دندان شود. و صرفا جهت اطلاع، اگر بیماری لثه هم دران نشود میتواند شما را به سمت بیماری های قلب عروقی سوق دهد.
چگونه میتوان از تحلیل لثه یا بالا رفتن لثه ها جلوگیری کرد؟
با حفظ بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک به طور منظم جهت انجام معاینات روتین، همه ما میتوانیم خطر ابتلاء به بالا رفتن لثه و بیماری آن را کاهش دهیم. در صورت ابتلا نیز باید در اسرع وقت اقدام به عمل لیفت لثه کنیم.


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام دکتر ندا میکانیک کلیک کنید.
برای مشاهده‌ی کلیپ های بیشتر در خصوص فعالیت دکتر ندا میکانیک به کانال آپارات ایشان مراجعه فرمایید.

مطالب بیشتر:

فرآیند عصب کشی دندان و اتفاقات بعد از آن

بلیچ کردن دندادن رو روش های انجام آن

درمان فاصله بین دندان ها با باندینگ دندان

مزایا و فواید درمان ریشه دندان

Leave a Comment