چگونه مانع ایجاد فلوروزیس در کودک شویم | بهترین ایمپلنت اصفهان

چگونه می‌توانم مانع ایجاد فلوروزیس در کودک خود شوم؟

احتمال ایجاد فلوروزیس تنها تا حدود هشت سالگی وجود دارد زیرا دندان‌ها هنوز در زیر لثه‌ها در حال رشد و شکل گیری هستند. بهترین راه پیشگیری، دریافت مقدار مناسب فلوراید است؛ نه بیشتر و نه کمتر از مقدار مورد نیاز. پزشک متخصص اطفال می‌تواند به شما در تعیین مقدار مناسب فلوراید برای فرزند خود کمک کند.

همچنین والدین در منزل می‌توانند جهت جلوگیری از ایجاد فلوروزیس اقدامات زیر را انجام دهند:

کودکان زیر 3 سال:

تا حد امکان کودک از شیر مادر تغذیه کند. آکادمی پزشکان اطفال آمریکا (AAP) استفاده انحصاری از شیر طبیعی مادر را برای همه نوزادان تا سن 6 ماهگی توصیه می‌کنند (به جز موارد بسیار معدود که شیر مادر برای نوزاد مضر باشد)، و پس از آن با اضافه کردن غذاهای جامد به برنامه غذایی کودک همراه با تغذیه شیر مادر تا حداقل 12 ماهگی این برنامه ادامه داشته باشد.
اگر به نوزاد خود شیر خشک می‌دهید، در مورد انتخاب بهترین نوع شیر خشک با پزشک خود مشورت نمایید.
طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا ترکیب کردن شیر خشک با آب حاوی فلوراید ایمن می‌باشد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | دکتر ندا مکانیک 

هنگامیکه دندان‌های کودک شما شروع به بیرون زدن می‌کند، حداکثر دوبار در روز (صبح و شب) یا مطابق دستور دندانپزشک آنها را مسواک بزنید.
وقتی کودک شما کمی بزرگتر شد، بر مسواک زدن او نظارت کنید تا مقدار مناسبی از خمیر دندان استفاده نماید.
برای کودکان زیر 3 سال باید مسواک اندکی به خمیر دندان آغشته شود و مقدار خمیر دندان روی مسواک حداکثر به اندازه یک دانه کوچک برنج باشد.
کودکان زیر سه سال قادر به خارج کردن خمیر دندان از دهان نیستند. بنابراین با قورت دادن خمیردندان دوز روزانه فلوراید در آن‌ها بالا می‌رود. بنابراین ممکن است در طولانی مدت دچار عوارض مصرف بیش از حد این ماده شوند.

چگونه مانع ایجاد فلوروزیس در کودک شویم | بهترین ایمپلنت اصفهان
کودکان 3 تا 8 سال:

دندان‌ها حداقل دو مرتبه در روز یا مطابق دستور دندانپزشک مسواک زده شود.
برای کودکان 3 تا 6 سال اندازه خمیر دندان روی مسواک بیشتر از یک دانه ریز نخود نباشد.
در بسیاری از موارد با جلوگیری از بلعیدن مواد حاوی فلوراید مانند خمیر دندان، می‌توان از ابتلا به فلوروزیس پیش گیری کرد. بر مسواک زدن کودک خود نظارت داشته باشید تا میزان خمیردندانی که بلعیده می شود به حداقل برسد.

کودکان کمتر از 6 سال دارای رفلکس بلعیدن (swallowing reflex) تکامل یافته نیستند و باعث می‌شود تمایل به قورت دادن خمیر دندان بیشتر از خارج کردن آن از دهان باشند. میزان خمیردندان بلعیده شده اگه حاوی فلوراید باشد بر میزان کلی فلوراید جذب شده کودک می‌افزاید. با جلوگیری از بلعیدن مواد حاوی فلوراید مانند خمیر دندان، می‌توان از ابتلا به فلوروزیس پیش گیری کرد.
بر مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید زیرا بیشتر کودکان خردسال به طور غریزی آب دهان را قورت می‌دهند. آن‌ها را راهنمایی کنید تا خمیر دندان اضافه را به بیرون تف کنند.

| برای ورود به صفحه‌ اینستاگرام دکتر ندا مکانیک کلیک کنید |

از دهان شویه‌های حاوی فلوراید برای کودکان زیر 6 سال استفاده نکنید مگر با تجویز پزشک متخصص. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید را برای کودکان در این سن توصیه نمی‌کند زیرا در این سن کودکان کنترل کافی جهت نبلعیدن و قورت ندادن دهان شویه ندارند. در موارد ضروری مصرف این ماده در کودکان باید با احتیاط همراه باشد.
خمیر دندان را از دسترس کودکان خردسال دور نگه دارید تا از خوردن تصادفی آن جلوگیری شود.

 


بیشتر بخوانیم :

بدون سیلانت مانع پوسیدگی دندان شویم

عوامل ایجاد پوسیدگی دندان

مراقبت از دهان و دندان کودکان

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی عمومی

نیاز کودک به دندانپزشکی با آرامبخشی

Leave a Comment