چگونگی تعویض روکش دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی چگونگی تعویض روکش دندان

قصد داریم تا در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی چگونگی تعویض روکش دندان بپردازیم. ممکن است اکنون یا در آینده نزدیک شما به تعویض روکش دندان نیاز داشته باشید. روکش دندان یک پوسته نازک و محافظت کننده است که با هدف افزایش طول عمر دندان طراحی و ساخته شده است. روکش به خوبی روی سطح باقی مانده دندانی که آماده شده از قرار می‌گیرد و علاوه بر افزایش قدرت دندان به حفظ شکل طبیعی آن کمک می‌کند. گاهی اوقات از روکش تحت عنوان کلاهک یاد می‌شود. روکش می‌‌تواند به اصلاح ظاهر دندانی که دچار شکستگی شده است کمک کند و از دندان محافظت کند.

روکش همچنین به خوبی از دندانی که به علت پوسیدگی یا وجود فیلینگ بسیار بزرگ ضعیف شده است محافظت می‌کند. اما روکش ممکن است با گذر زمان دچار تغییر رنگ شود و دیگر با دندان شام مطابقت نداشته باشد. زیرا خط لثه و ساختارهای اطراف دندان عقب رفته اند. به این ترتیب اگر شما به سفید کردن دندان خود پرداخته اید روکشی که دچار تغییر رنگ شده است بیشتر جلب توجه خواهد کرد. از آنجا که فرایند سفید کردن دندان تاثیری بر روکش ندارد ممکن است تفاوت رنگ بین دندان و روکش جلب توجه کند به همین دلیل شما به تعویض روکش نیاز خواهید داشت تا این مشکل از بین برود.

چگونگی تعویض روکش دندان

همان گونه که قبلاً تحت درمان قرار گرفته و به احتمال زیاد این بار نیز به درمان کانال ریشه نیاز داشته باشید. سپس پزشک به تعویض روکش جدید با روکش قدیمی خواهد پرداخت. درصورتی که فرایند تعویض به خوبی پیش نرود یا آنکه شما دچار فوبیای دندان هستید به احتمال زیاد تجربه نامطلوبی را خواهید داشت. اما نگران نباشید زیرا دندان پزشکان در عرصه بی حسی دندان کاملاً تخصص دارند. و می‌‌توانند یک تجربه خوب و بدون درد را به شما هدیه دهند. در صورتی که شما به شدت از دندان پزشک و هرگونه فرایندی که با دندان ارتباط دارد ترس دارید پزشک به شما داروی آرام بخش وریدی خواهد داد. پس از دریافت آرام بخش شما آرامش کامل خواهید داشت و دیگر نمی‌توانید روند درمان را به خاطر بیاورید.

مطلب پیشنهادی : علائم ضرورت نیاز به تعویض روکش دندان

در مواردی که شما از سوزن و تزریق وحشت دارید پزشک از یک ابزار کوچک که شبیه مداد است. استفاده می‌‌کند تا به کمک آن بدون نیاز به سوزن داروی بی حسی را به ناحیه مورد نظر ارسال کنند. درجلسه مشاوره دندان پزشک با شما در خصوص نیازها و اهدافی که دارید صحبت خواهد کرد. در صورتی که شما قصد سفید کردن دندان خود را داشته باشید. دندان پزشک قبل از نصب روکش به اصلاح رنگ دندان شما می‌پردازد تا با روکش مطابقت مناسبی داشته باشد.

ویژگی های یک متخصص اندو چیست؟ | بهترین ایمپلنت اصفهان

جلسه تعویض روکش شبیه جلسه اولی است که روکش اصلی روی دندان شما نصب شده است. پس از بی حس کردن دندان و در صورت نیاز به تزریق داروی آرام بخش فرآیند درمان آغاز می‌شود. سپس دندان پزشک اقدام به خارج کردن روکش قدیمی ‌می‌نماید و دندان را بررسی می‌‌کند و در صورتی که شما دچار پوسیدگی دندان شده باشید یا به فیلینگ نیاز داشته باشید دندان پزشک اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

دکتر ندا مکانیک را در اینستاگرام دنبال کنید

در این مرحله دندان پزشک به طور کامل به بررسی حفره دهان می‌‌پردازد سپس قالب دهان و دندان را تهیه می‌‌کند و آن را به لابراتوار دندان پزشکی ارسال می‌نماید تا با توجه به شکل و رنگ دلخواه به ساخت روکش بپردازند. گاهی اوقات نیز پزشک به جای تهیه قالب دندان از اسکن کامپیوتری استفاده می‌کند. دندان پزشک به نصب یک روکش موقت روی دندان شما می‌‌پردازد سپس از شما می‌خواهد پس از آماده شدن روکش جدید به مطب او مراجعه کنید.

تکنسین‌های باتجربه لابراتوار با توجه به قالب دندان یا اسکن و به کمک مواد مناسب از قبیل سرامیک یا رزین به تهیه و تولید یک روکش مناسب می‌‌پردازند تا از لحاظ زیبایی و استحکام با آنچه که شما انتظارش را دارید مطابقت خواهد داشت. با توجه به محل قرارگیری روکش، باید دارای قدرت و استحکام کافی باشد تا بتواند فشار متناوب حاصل از جویدن مواد غذایی را تحمل کند. پس از اتمام این مرحله شما باید برای جلسه نهایی به دندان پزشک مراجعه کنید تا مجدداً به بررسی روکش نصب شده بپردازد.

ترکیبات مورد استفاده

روکش و روکشی که برای جایگزین روکش قبلی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. از مواد مختلفی ساخته خواهند شد. همیشه ترکیبات جدیدی برای ساخت روکش معرفی می‌شود که محبوب ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • روکش پرسلینی که به فلز متصل شده است و تعداد زیادی از روکش‌های دندانی در این گروه قرار دارند. در این حالت از یک فلز ارزشمند یا معمولی به عنوان پایه استفاده می‌شود سپس سرامیک به صورت چندین لایه روی آن قرار داده خواهد شد.
  • روکش پرسلینی به طور کامل از سرامیک ساخته می‌شود. اما همانند روکش ترکیبی قوی نیست ولی ظاهری بسیار طبیعی دارد در نتیجه می‌توان از آن برای دندان‌های ردیف جلو استفاده کرد.
  • روکش تمام سرامیک یک نوع جدید روکش است که قدرت روکش ترکیبی و زیبایی روکش پرسلینی را دارد و می‌‌توان از آن برای همه نقاط دهان استفاده کرد.
  • روکش شیشه ای ظاهری بسیار طبیعی دارد و از آن برای دندان ردیف جلو و عقب استفاده می‌شود.
  • روکش طلا قدیمی‌‌ترین نوع روکش محسوب می‌شود که به همراه سایر ترکیبات به منظور افزایش استحکام روکش‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش‌ها بسیار با دوام هستند و معمولاً به رنگ نقره ای یا طلایی وجود دارند.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

علل اصلی بروز درد دندان چیست؟

مزیت ها و عیوب انجام لمینت بدون تراش

پاسخ به سوالات رایج پیرامون درمان ریشه دندان

Leave a Comment