کاربردهای موم ارتودنسی | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی کاربردهای موم ارتودنسی

موم ارتودنسی به ماده‌ای نرم و کاملا بی خطر گفته می‌شود که افراد در تمام سنین می‌توانند برای محافظت از لثه یا بافت‌های درون دهان استفاده می‌شود. این آسیب‌ها در اثر استفاده از براکت‌ها و سیم‌ها در ارتودنسی دندان ایجاد می‌شود. لثه و بافت درون دندان بسیار حساس و آسیب پذیر است و از آنجایی که براکت‌های ارتودنسی برجسته و دارای لبه‌های تیز هستند، به راحتی به آن‌ها آسیب می‌زنند. در این نوشته از سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان کاربردهای موم ارتودنسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

این مشکل مخصوصا در روزها و هفته‌های ابتدایی که ارتودنسی انجام داده‌اید، بیشتر اتفاق می‌افتد. در این حالت استفاده از موم دندان می‌تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد. گاهی اوقات نیز براکت‌ها یا سیم‌ها دچار شکستگی شده و ممکن است چند روز تا یک هفته امکان مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم آن‌ها وجود نداشته باشد. در این مواقع نیز استفاده از موم ارتودنسی بسیار عالی است و از آسیب دیدن لثه‌ها جلوگیری می‌کند. موم فاصله‌ای میان براکت‌ها با لثه و بافت دندان ایجاد می‌کند.

مواد تشکیل دهنده موم دندان

موم‌ ارتودنسی معمولا از موم طبیعی ساخته می‌شود اما گاهی اوقات نیز مواد متفاوتی به آن اضافه شده و ممکن مزه یا ساختار متفاوت‌تری داشته باشد. مواد اولیه متفاوتی برای ساخت این موم‌ها استفاده می‌شود. برای تولید برخی از آن‌ها از موم زنبور عسل یا موم مارنابا استفاده می‌شود. برخی دیگر از آن‌ها نیز از پارافین تهیه می‌شوند.

این موم‌ها به صورتی تهیه می‌شوند که کاملا بی خطر بودن و اگر بخشی از آن‌ها به همراه غذا خورده شود، هیچ مشکل و خطری برای سلامتی فرد به همراه نخواهد داشت. این موم‌ها معمولا بدون مزه هستند اما نمونه‌هایی از موم‌های طعم دار با طعم‌هایی مانند نعناع نیز وجود دارد.

کاربرد های موم ارتودنسی

موم ارتودنسی یک مادهٔ ارتودنسی است که به صورت نرم و قابل انعطاف در دسترس است. این ماده با استفاده از گرما به حالت مایع در میآید و در طی چند ثانیه به حالت جامد تبدیل میشود. به علت این خاصیت، موم ارتودنسی قابلیت تغییر شکل و شکلدهی به دندان ها را داراست. استفاده از موم ارتودنسی درمانی نسبتاً سریع و ساده است. در ابتدا، متخصص ارتودنسی دندانهای مورد نظر را بررسی و تحلیل میکند و سپس با موم دندان، مدلی از موقعیت نهایی دندان ها ایجاد میکند. این مدل به عنوان یک راهنما برای درمان بیمار مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع ارتودنسی لینگوال | بهترین دندانپزشک اصفهان

با استفاده از موم ارتودنسی، متخصص ارتودنسی قادر است موقعیت نهایی دندان ها را به بهترین شکل ممکن تغییر داده و درمانی دقیقتر و موثرتر را ارائه دهد. این روش به عنوان یک ابزار تشخیصی نیز در ارتودنسی استفاده میشود تا به متخصص امکان تجزیه و تحلیل مشکلات دندانی و تعیین نقاط قوت و ضعف درمانی دسترسی داشته باشد.

تهیه موم ارتودنسی

معمولا نیازی به تهیه جداگانه موم ندارید و پس از انجام ارتودنسی دندان، دکتر ارتودنسی جعبه‌ای حاوی ملزومات اساسی به شما می‌دهد که موم ارتودنسی نیز درون آن قرار گرفته است. برخی از داروخانه‌ها نیز موم ارتودنسی دارند و در صورتی که دندانپزشک به شما موم نداده یا تمام شده باشد، می‌توانید از آنجا تهیه کنید. معمولا از موم ارتودنسی تنها در روزهای ابتدایی استفاده می‌شود. پس از آن بافت درون دهان سفت‌تر شده و کمتر به موم احتیاج خواهید داشت.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

مواد جایگزین موم ارتودنسی

همان‌طور که گفته شد این موم درون جعبه ملزومات قرار داشته و توسط دندانپزشک در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما اگر موم در دسترس نداشتید و نتوانستید از داروخانه‌ها تهیه کنید، می‌توانید از مواد جایگزین موم دندان استفاده کنید.

موم شمع

موم شمع یکی از مواد عالی برای جایگزینی موم ارتودنسی است. کافی است مقداری از آن را برداشته و دقیقا بر اساس مراحل استفاده از موم ارتودنسی، آن را روی براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی قرار دهید.

موم سیلیکونی

این نوع موم نیز از جایگزین‌های بسیار رایج است که به جای موم ارتودنسی استفاده می‌شود. این ماده به صورت نوارهایی آماده شده تا بر روی براکت‌ها قرار گیرد. این نوع موم بسیار مقاوم است و در مقابل بزاق دهان آسیب نمی‌بیند. قبل از استفاده از عدم حساسیت به آن مطمئن شوید.

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

موارد استفاده از نایت گارد دندان

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی

علل اصلی تحلیل رفتن لثه

Leave a Comment