کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی | بهترین دندانپزشک اصفهان

بررسی کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی روشی جدیدتر برای جایگزینی همه دندان های از دست رفته یک فک محسوب می شود. در این روش پروتز دندان مصنوعی کامل فک پایین بر روی چهار ایمپلنت دندان ثابت می‌شود و برای فک بالا شش ایمپلنت استفاده می شود. در این مطلب سایت دکتر ندا مکانیک دندانپزشک اصفهان کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای این درمان در فک پایین دو ایمپلنت دندان در جلوی قوس دندانی جایگذاری می شود. (همان جایی که قبلاً دندانهای جلویی قرار داشتند). دو ایمپلنت دیگر در دو طرف دهان با زاویه ۴۵ درجه به سمت عقب، جایگذاری می‌شوند. سپس دندان مصنوعی یا اوردنچر که ضمایم خاصی در زیر آن تعبیه شده است، بر روی ایمپلنت ها قرار گرفته و پیچ می‌شوند.

شرایط لازم  کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

اولین شرط لازم برای این درمان این است که در محل کاشت ایمپلنت شرایط استخوان مناسب باشد. از آنجایی که معمولاً در جلوی دهان استخوان فک تراکم و حجم بهتری دارد معمولاً حتی در کسانی که استخوانهای فک شان تحلیل رفته است نیز می توان چنین درمانی را انجام داد.‌

همچنین باید بتوانید عمل جراحی کاشت ایمپلنت را پشت سر بگذارید.‌ برای دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی باید همه دندانهای پایین را کشیده باشید و در مورد فک بالا هم که ۶ ایمپلنت استفاده می شود نیز باید همه دندان ها کشیده شده باشند. محدودیتی در این درمان وجود ندارد تنها کافیست از نظر سلامتی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشید.

طول دوره کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

این درمان برای بیشتر بیماران نیازی به پیوند استخوان ندارد بنابراین کل فرآیند درمان اوردنچر بر پایه چهار ایمپلنت در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ایمپلنت معمولی انجام می شود و هزینه آن هم کمتر است. به طور کلی معمولاً جراحی برای هر قوس دندانی حدود ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی جایگذاری ایمپلنت، مدتی به ایمپلنت فرصت داده می شود تا به استخوان جوش بخورد. بنابراین در این مدت دندان ‌مصنوعی اصلی استفاده نمی شود بلکه یک ست دندان مصنوعی موقتی روی آن متصل می‌شود تا زمانی که استخوان رشد کرده و به ایمپلنت جوش بخورد و ثبات کافی به دست بیاورد. این فرآیند معمولاً ۶ ماه پس از جراحی طول می کشد.

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

میزان هزینه کاشت دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

هزینه درمان بسیار کمتر از کاشت ایمپلنتهای تکی تمام می‌شود اما از دندان مصنوعی معمولی بیشتر است. به طور کلی هزینه این درمان شامل مجموع هزینه های چهار ایمپلنت, عمل جراحی جایگذاری ایمپلنت، دندان مصنوعی موقتی و دندان مصنوعی دائمی، هزینه های جانبی مانند تکنولوژی های به کار رفته و آزمایش ها و عکس هایی که پیش و پس از عمل لازم است و همچنین داروها و ویزیت هایی که در این مدت نیاز دارید می باشد.

ماندگاری و طول عمر دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

طول عمر خود ایمپلنت دندان بسیار زیاد است و بیش از بیست سال عمر می‌کند اما پروتز مصنوعی که روی آن سوار می‌شود و ضمایم آن به مرور استهلاک پیدا می‌کند و ممکن است اتصال آنها به ایمپلنت شل یا تخریب شود و در نتیجه دندان مصنوعی لق شود. به طور معمول هر ۱۲ تا ۱۸ ماه ضمایم دندان مصنوعی تعویض می شوند.

مشکلات مربوط به دندان مصنوعی

ممکن است در ابتدا که این دندان مصنوعی را استفاده می کنید در صحبت کردن دچار مشکل شوید. چون پروتز کمی حجیم است و ممکن است تلفظ حروف برای تان سخت باشد. حجیم بودن پروتز ممکن است کمی فرم دهان را تغییر بدهد. پروتز مصنوعی بر پایه ایمپلنت طول عمر مشخصی دارد و پس از مدت زمان نسبتاً کوتاهی باید برای ترمیم یا تعویض آن اقدام نمایید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان

معایب و مزایای دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی

مزیت های دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی
  • برای کسانی که تعداد زیادی از دندان های پایین یا بالای خود را از دست داده اند، مقرون به صرفه و نسبتاً ارزان است چرا که با تعداد کمتری ایمپلنت می توانند دندان مصنوعی مطمئن داشته باشند و از تکان نخوردن آن خاطرشان آسوده باشد.‌
  • این پروتزها باثبات تر از دندان مصنوعی معمولی هستند و از جای خود تکان نمی خورند.
  • بر خلاف دندان مصنوعی معمولی، با این پروتز می توانید انواع مختلف غذاها را بجوید.
  • از آنجایی که برای ثابت نگه داشتن این دندان مصنوعی، شش ایمپلنت در فک بالا کار گذاشته شده است، نیازی به استفاده از مکش در سقف دهان (برای نگه داشتن دندان مصنوعی) نیست. از این رو می‌توان پروتز را با حجم کمتری ساخت. بنابراین بیمار با آن راحت تر است و راحت تر می تواند طعم غذاها را احساس کند.
  • درآوردن پروتز برای تمیز کردن آن راحت است.
معایب دندان مصنوعی چهار ایمپلنتی
  • این پروتز ثابت نیست و قابل درآوردن است بنابراین برخی افراد تمایل به آن ندارند.
  • هنگام خوردن باید مراقب باشید چیزهایی که ممکن است به دندان مصنوعی آسیب برسانند مانند خوراکی های سفت و ترد را نخورید.
  • ضمایم اتصال دندان مصنوعی به ایمپلنت باید مرتباً تعویض شوند تا پروتز لق نشود.

بهترین دندانپزشک اصفهان در دکتر آف


بیشتر بخوانیم:

موارد نیاز به کشیدن دندان

عوامل عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در ابتدای کار

درمان حساسیت های دندانی

Leave a Comment