بهترین دندانپزشک اصفهان | ماندگاری و مراحل کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

دندانپزشکان از درمان کامپوزیت دندان برای برطرف کردن مشکلات زیر استفاده می کنند :

  • لکه دار شدن دندان ها یا تغییر فاحش رنگ آن ها
  • دندانهایی که کج شده اند
  • ترمیم ترک برداشتن یا خوردشدکی جزئی تا متوسط دندان
  • کاهش فاصله مابین دندان ها یا از بین بردن این فاصله

نکته:

برای حل مشکلات اساسی تراز دندان ها و پر کردن فاصله های زیاد بین دندان ها از روش های بهینه و تخصصی تری مثل ارتودنسی استفاده میشود.

کامپوزیت دندان تا چه مدت ماندگار خواهد بود؟

عوامل متعددی وجود دارد که که روی دوام و ماندگاری این درمان تاثیر میگذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  1. میزان توجه شخص به بهداشت دهان و دندان و مراقبت از آن
  2. جنس، نوع و نحوه نصب کامپوزیت
  3. سبک زندگی و نوع رژیم غذایی شخص

هرچند که به صورت دقیق نمیتوان گفت که این درمان تا چه مدت ماندگار است، ولی بسته به شرایط بالا دوام این درمان چیزی بین 5 تا 9 سال خواهد بود.

نکته:

در مقایسه با لمینت دندان ، مدت ماندگاری و دوام کامپوزیت معمولا کوتاه تر است. اما یادمان نرود که هزینه های آن پایینتر است و حتی هزینه های مراقبت و تعمیر مجدد آن نیز به مراتب کمتر از لمینت دندان خواهد بود.

کامپوزیت دندان چند مرحله دارد و چقدر طول می کشد؟

اولین مرحله در این شیوه درمانی، درست مانند سایر درمان های دندانپزشکی، ویزیت شدن توسط دندانپزشک است. بیمار باید طی یک جلسه اختصاصی توسط دندانپزشک ویزیت شده و مشخص شود که آیا می تواند تحت این درمان قرار بگیرد یا خیر. طی این جلسه وضعیت سلامت دهان و دندان ارزیابی شده و دندانپزشک از وجود یا عدم وجود عفونت یا بیماری لثه اطمینان حاصل می کند.

در مرحله بعدی دندانپزشک در رابطه با نوع و رنگ نهایی کامپوزیت با بیمار صحبت خواهد کرد. و قبل از شروع پروسه معمولا دندان ها با تجهزیات مخصوص شستشو داده خواهند شد.

دندانپزشک تا آنجا که ممکن است سطح و اطراف دندانی که قصد روکش کردن آن را دارد خشک می کند زیرا رطوبت بیش از حد می تواند در فرآیند نصب روکش تداخل ایجاد کند.

در مراحل پایانی کار، دندان پزشک با دقت تمام مواد کامپوزیتی را به صورت لایه لایه روی دندان قرار داده و فرم مناسبی به مواد می دهد. در نهایت نیز مواد‌کامپوزیتی برای تکمیل فرآیند درمان،  صیقل داده خواهند شد . 

مطالب مرتبط : 

دندانپزشک اصفهان