کامپوزیت روی دندان روکش شده | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر ندا مکانیک

کامپوزیت روی دندان روکش شده

در این مقاله سایت دکتر ندا مکانیک بهترین دندانپزشک اصفهان کامپوزیت روی دندان روکش شده را مورد بررسی قرار می دهیم. کامپوزیت و روکش دندان هر دو از روش‌های زیباسازی دندان هستند که طرفداران بسیار زیادی هم دارند؛ اما سوال پر‌تکراری که معمولا توسط افرادی که قبلا دندان‌هایشان را روکش کرده‌اند پرسیده می‌شود این است که: آیا کامپوزیت روی دندان روکش شده امکان پذیر است؟

پیش از پاسخ به این سوال باید بدانید که روکش دندان چیست و چه تفاوتی با کامپوزیت دارد؟

روکش دندان چیست؟

روکش دندان، ترمیمی مصنوعی است که مانند کلاهک و تاج دندان ساخته شده و سپس به منظور تقویت و بازگرداندن ظاهر طبیعی دندان، بر روی دندان قرار می‌گیرد. روکش‌ها در 3 نوع مختلف تمام سرامیکی، فلزی، سرامیکی فلزی وجود دارند.

در ادامه انواع روکش دندان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

روکش تمام سرامیکی: بیمارانی که به فلز آلرژی دارند، کاندیدای خوبی برای روکش تمام سرامیکی هستند. خبر خوبی که درباره این نوع روکش وجود دارد این است که روکش تمام سرامیکی دندان، ظاهری مشابه به دندان‌های طبیعی دارند بنابراین گزینه مناسبی برای دندان‌های پیش و نیش است.
روکش فلزی: روکش‌های فلزی که از استیل ضد زنگ و یا از فلزاتی مانند طلا یا دیگر آلیاژ‌ها ساخته می‌شوند، جزو روکش‌های مقرون به صرفه هستند زیرا نیازی به طی مراحلی نظیر قالب‌گیری، ساخت و چسباندن نیست.
این روکش‌ها به صورت موقت روی دندان‌هایی که پرکردگی دارند و نیازمند مراقبت موقت تا زمان آماده شدن روکش دائمی دارند، قرار داده می‌شود.

روکش سرامیکی فلزی: این روکش که ترکیبی از روکش سرامیکی و روکش فلزی است نیز رنگی مشابه با رنگ دندان‌های طبیعی دارد.
درواقع اگر بخواهیم دقیق‌تر این موضوع را بررسی کنیم، باید بگوییم که رنگ روکش سرامیکی فلزی با توجه به رنگ دندان‌های فرد و دندان‌های مجاور انتخاب می‌شود؛ بنابراین این نوع روکش پس از روکش تمام سرامیکی، جایگاه دوم از لحاظ شباهت به دندان‌های طبیعی را از آن خود کرده است.

البته این روکش معایبی نیز دارد که به راحتی نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. این معایب عبارتند‌از:

  • نسبت به دو روکش قبلی یعنی روکش تمام سرامیکی و تمام فلزی، بیشتر سبب ساییدگی دندان می‌شود.
  • مشکلاتی نظیر شکستگی و لب‌پر شدن پرسلن در روکش سرامیکی فلزی بسیار زیاد است.

فناوری لیزر در دندانپزشکی | بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان از روکش در چه مواقعی استفاده می‌شود؟

روکش دندان بهترین گزینه برای محافظت از دندان‌هایی است که مقاومت خود را در اثر عواملی مانند پوسیدگی، ترک و… از دست داده‌اند است. روکش دندان حتی امکان نگهداشتن دندان‌های ترک خورده در کنار یکدیگر را فراهم می‌کند و از پیشروی آن‌ها جلوگیری می‌کند.
شکستگی و ساییدگی بسیار شدید دندان توسط روکش قابل ترمیم است.
دندان‌هایی که دیگر چیزی از ساختار طبیعیشان باقی نمانده است و با پرکردگی‌های وسیع بازسازی شده‌اند؛ حتما نیاز به روکش دارند چرا‌که اگر از این دندان‌ها توسط روکشی خارجی محافظت نشود، بعد از مدتی تخلیه می‌شوند زیرا توان نگهداری مواد را ندارند.
محافظت از پل دندانی، یکی دیگر از وظایف روکش دندان است.
افرادی که نیازمند جایگزین کردن دندان‌هایشان توسط ایمپلنت هستند، پس از نصب ایمپلنت، دندانپزشک روی آن روکش دندان قرار می‌دهد.
روکش دندان به عنوان یکی از تکنیک‌های اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت‌ها نیز مواد سفید‌رنگ و خمیری هستند که دندانپزشک آن را بر روی دندان بیمار قرار داده و سپس فرم می‌دهد. مواد کامپوزیت توسط نور آبی سخت می‌شوند.

از کامپوزیت برای ترمیم دندان نیز استفاده می‌شود. به این صورت که مواد داخل حفره و پوسیدگی‌های دندان قرار داده شده و دندان آسیب‌دیده ترمیم می‌شود.

آیا روی روکش دندان می‌شود کامپوزیت کرد؟

پس از آشنایی با روکش و کامپوزیت دندان، حال نوبت به پاسخ سوال “کامپوزیت روی دندان روکش شده امکان پذیر است؟” می‌رسد.

شاید از شنیدن این پاسخ خوشحال نشوید اما بهتر است بدانید که کامپوزیت روی دندان روکش شده امکان‌پذیر نیست. حتی اگر کامپوزیت روی دندان روکش شده انجام شود پس از یک یا نهایتا دو هفته از روکش جدا می‌شود؛ که این امر دو دلیل عمده دارد:

  • عدم قابلیت چسبندگی کامپوزیت به روکش دندان
  • عدم وجود چسب برای چسباندن کامپوزیت به دندان

لازم به ذکر است که با استفاده از دو روش می‌توان دندان‌‎های روکش شده را به گونه‌ای کامپوزیت کرد که تفاوتی میان رنگ روکش و کامپوزیت وجود نداشته باشد. البته در وهله اول باید حتما به یک دندانپزشک حرفه‌ای مراجعه کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه را کسب کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مکانیک بهترین ایمپلنت اصفهان

در ادامه با این دو روش آشنا خواهید شد:

انتخاب رنگ کامپوزیت با توجه به رنگ روکش دندان: وقتی چنین روشی در پیش گرفته شود. رنگ کامپوزیت مشابه با رنگ روکش و همچنین مهارت و تجربه دندانپزشک دست به دست یکدیگر می‌دهند، بنابراین تفاوت رنگی بین روکش و کامپوزیت دندان وجود نخواهد داشت.
تعویض روکش با توجه به کامپوزیت دندان‌های دیگر: در این روش نیز هر تشخیصی که دندانپزشک برای رنگ و یا اندازه کامپوزیت‌ها برای بستن فاصله دندان‌ها دارد. حتما باید روکش‌های دندان نیز متناسب با روکش‌های کامپوزیت دندان، تعویض شوند.

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان در دکتر آف


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

بایدها و نبایدهابرای سفید کردن دندان

روشهای دندانپزشکی برای داشتن دندان های سفید و لبخندی زیبا

علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان

Leave a Comment