بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

چه موقع باید دندان عقل را کشید؟

معمولا تا پیش از سن جوانه زدن دندان عقل یعنی 17 تا 25 سالگی نمی توان به درستی درباره نحوه رشد و کشیدن دندان عقل اظهار نظر کرد مگر اینکه به  دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی با کمک اشعه ایکس به راحتی میتواند وضعیت دندان عقل را دیده و نحوه رشدش را پیش بینی کند. اما اگر به این متخصص مراجعه نکرده باشید احتمالا تا سنین 17 تا 25 سالگی حتی اگر دندان عقل شما مشکلی داشته باشد متوجه آن نخواهید شد. زیرا علائم خاصی ندارد. به مرور که وارد  این سنین می شوید با شروع جوانه زدن دندان یا تاخیر در رویش آن کم کم علائمی حس و مشاهده خواهید کرد که نشان می دهد شما نیاز به کشیدن دندان عقل دارید. در مواقع زیر شما باید برای کشیدن دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

  1. دندان نهفته یا نهفتگی دندان

یکی از مهمترین و قابل توجه ترین مشکلاتی که در خصوص دندان عقل وجود دارند نهفتگی این دندان است. به عبارتی این دندان به جای اینکه مستقیما سر از لثه در بیاورد کج میشود و دیگر از لثه بیرون نمی آید یا اینکه نصفه و نیمه خارج می شود. نهفتگی دندان عقل می تواند سایر دندان ها را تحت تاثیر قرار داده و حتی باعث ایجاد آبسه و کیست دندان شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل در اکثر مواقع باید اقدام به کشیدن دندان عقل کرد.

بهترین دندانپزشک اصفهان |کشیدن دندان عقل نهفته

  1. عفونت

دندان عقل نهفته می تواند باعث بروز عفونت در داخل لثه و استخوان فک شود. این عفونت می تواند باعث شود که استخوان فک آسیب ببیند، بافت لثه نیز میتواند دچار عفونت شده و ملتهب به نظر برسد. با گسترش عفونت شما درد شدیدی تحمل خواهید کرد و همچنین استخوان فک می تواند عفونت کند و با تورم بخش های مختلف اطراف دندان عفونی، احتمال قطع جریان خونرسانی به بخش هایی از صورت هم باشیم. بنابراین برای پیشگیری از بروز عفونت آسیب رسان، باید اقدام به کشیدن دندان عقل  کرد.

  1. بوی بد دهان

از آنجا که دندان عقل می تواند با وارد کردن فشار به سایر دندان ها باعث ایجاد ازدحام و شلوغی دندان شود. این امر مسواک زدن را با دشواری مواجه می کند. به طوریکه افراد دارای دندان عقل نهفته معمولا دهان بد بویی دارند زیرا هرکاری هم که میکنند نمیتوانند ذرات مواد غذایی را از لابلای دندان ها پاک کنند.

بهترین دندانپزشک اصفهان | علل بوی بد دهان چیست ؟ - هالیتوز

  1. دشواری در تمیز کردن دندان ها

دسترسی و تمیز کردن دندان عقل  کمی دشوارتر از دندان های دیگر است. با وجود این دشواری ها احتمال اینکه روی دندان های عقل پلاک و تارتار نقش ببند بالاتر است. در صورت عدم رسیدگی زیاد به این دندان ها ممکن است پوسیدگی در آن ها رخ دهد و حتی سیاه و سوراخ شوند. در این مواقع معمولا اقدام به شکیدن دندان عقل می شود.

عواملی که باعث می شوند دندان عقل را بکشیم :

Leave a Comment